הכינו את מד החום לפני שאתם יוצאים לעבודה: כל מה שצריך לדעת על המגבלות החדשות

הממשלה אישרה הלילה שורת הגבלות תנועה חדשות, אך עדיין לא מדובר בסגר מלא • מספר העובדים שיכולים להגיע לעבודה מצטמצם עוד יותר, התקהלות במרחב הציבורי הוגבלה לשני אנשים, המרכולים יישארו פתוחים, ומה לגבי משלוחי מזון וטקסים דתיים? • "גלובס" עושה סדר

פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס
פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

בתום ישיבת ממשלה טלפונית לילית, אישרה הממשלה החמרה נוספת של הגבלות התנועה במטרה לעצור את התפשטות מגפת הקורונה. השינויים המרכזיים הפעם הם הטלת מגבלות נוספות על יציאה מהבית וצמצום נוסף בפעילות מקומות העבודה. החמרה משמעותית נוגעת לקיום תפילות, מאחר שמעתה תיאסר גם התקהלות במרחב הציבורי של יותר משני אנשים שלא מאותו בית.

האם המשלוחים ממשיכים, למי מותר לצאת לעבודה, ומה לגבי חתונות ולוויות? "גלובס" עושה סדר.

היציאה מהבית כבר הוגבלה למרחק של 100 מטר. מה השינוי?

בנושא זה ההגבלות הוחמרו. עדיין מותר לצאת למרחק של 100 מטר מהבית כדי להתאוורר, אך התקהלות עם אחרים במרחב הציבורי מוגבלת לשני אנשים בלבד. הגבלה זו אינה חלה על בני משפחה שגרים באותו בית, כך למשל יציאה עם הילדים לחצר הבית אינה נחשבת להתקהלות אסורה. מעבר לכך, במשרד הבריאות מבקשים מאוכלוסיית בני ה-60 ומעלה, בדגש על קשישים ואוכלוסיות בסיכון, להישאר בבתים ולא להסתכן ביציאה למרחב.

האם עדיין ניתן לצאת כדי לקנות אוכל ותרופות?

חנויות מזון ותרופות יישארו פתוחות, והיציאה מהבית תותר למטרת הצטיידות. ניתן יהיה לצאת מהבית גם לקבלת טיפול רפואי או תרומת דם, ובאם ישנו צורך לסייע לאדם אחר עם קושי או מצוקה. גם מעבדות לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים יורשו לקבל לקוחות בבית העסק, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

היציאה לעבודה מוגבלת מאוד כבר היום. מה ההחמרות החדשות בנושא?

עד כה מותר היה רק ל-30% ממצבת העובדים להגיע למקום העבודה. כעת על-פי הכללים החדשים, במקום עבודה לא ישהו בו-זמנית יותר מ-10 עובדים או 15% ממצבת העובדים, לפי הגבוה מביניהם. למרות זאת, מעסיק רשאי להעלות את מספר העובדים המרבי המותר לשהייה בו-זמנית עד לשיעור של 30%, בתנאי שההעלאה חיונית לפעילות השוטפת של מקום העבודה, והמעסיק דיווח למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה את שמות העובדים שנוכחותם נדרשת במקום, את תפקידם ואת הטעמים שבשלהם נדרשת נוכחותם כאמור. נדגיש כי מדובר במקומות עבודה רגילים שאינם נחשבים חיוניים.

הנחיה נוספת היא שבמקום עבודה שבו מועסקים בדרך-כלל עובדים במשמרות, ישבץ המעסיק, ככל האפשר, את אותה קבוצת עובדים יחד באותה המשמרת. 

מגבלה נוספת תחול על שימוש במעליות במקומות העבודה, ומותר יהיה לשני נוסעים בלבד להשתמש במעלית בכל פעם.

אני מנהל עסק שמוגדר "חיוני". האם לכל העובדים מותר להגיע לעבודה?

המגבלה ל-30% ממצבת העובדים לא חלה על מקומות עבודה שמוגדרים כחיוניים. עם זאת, מנכ"ל בעסק שהוגדר כמקום עבודה חיוני לא יוכל לאפשר לעובדי המינהלה להגיע אלא במקרים שנוכחותם חיונית.

האם כללים אלה חלים גם על המגזר הציבורי?

לא. הממשלה החליטה שהמגזר הציבורי יעבור למתכונת חירום, ולפיכך במטרה להפחית את מספר השוהים במקום העבודה, נקבע כי החל ממחר (ד') מנכ"ל לא יאפשר כניסה או שהייה של עובדים חיוניים במקום העבודה בשיעור העולה על 20% ממצבת העובדים. על כל חריגה נדרש המנהל להגיש דיווח לנציב שירות המדינה לגבי היקף העובדים החיוניים הנוספים שנוכחותם חיונית והטעמים לכך.

בנוסף, הממשלה אישרה להוסיף עובדי פיקוח מהמגזר הציבורי המוסמכים בהטלת קנסות, שאינם עובדים חיוניים במשרדיהם, כדי לסייע בהגברת האכיפה של הצווים והתקנות למניעת התפשטות נגיף הקורונה.

דרישה חדשה מהעובדים: למדוד חום ולהצהיר על כך בכל יום.

על-מנת לצמצם את סיכויי ההדבקה, הממשלה קבעה כי טרם הגעת העובד למקום העבודה, העובד ימדוד חום וימלא הצהרה על כך ועל היעדר תסמינים לקורונה (חום גוף מעל 38 מעלות צלזיוס, שיעול, קושי בנשימה). העובד יגיע למקום העבודה עם הטופס המלא לאותו יום, ועל המעביד לאסוף ולשמור את הטפסים. במקרים חריגים מותר יהיה לקיים את ההצהרה בעל-פה.

האם המשלוחים ממשיכים כרגיל?

בשלב זה כן. ניתן יהיה לבצע משלוחים של אוכל ומוצרים נוספים, אך לא להגיע לאסוף מהמסעדה או מהחנות. השליחים מחויבים להשאיר את ההזמנה מחוץ לדלת ולא לבוא במגע עם המזמין. במשרד ראש הממשלה מדגישים כי גם בעלי דוכנים בשווקים שנסגרו יכולים לבצע משלוחים לבתי הלקוחות, בתנאי שהם לא מקבלים לקוחות במקום.

מה לגבי בתי הכנסת ותפילות משותפות?

בתי הכנסת יוותרו סגורים, וישנה הגבלה חדשה: לא תתאפשר התכנסות, גם לא לצורך תפילה וחתונה, במרחב הציבורי. המשמעות היא שלא ניתן יותר לקיים תפילות במניין, אפילו לא במרחב פתוח. בעוד שרוב ההגבלות החדשות נכנסות מיידית לתוקפן, ההגבלות החדשות בנוגע לקיום חתונות ייכנסו לתוקף ממחר (1 באפריל) בשעה 8:00.

איך מקיימים הלוויות וטקסים דתיים אחרים במגבלות החדשות?

הלוויה תיערך במקום פתוח בלבד ובהשתתפות של עד 20 אנשים. ברית מילה תיערך בהשתתפות של עד 10 אנשים תוך שמירה על מרחק דרוש של לפחות 2 מטר מאדם לאדם.