נגיף הקורונה | סיקור שוטף

15,443 נדבקים ו-201 מתים בישראל; בוטלה מגבלת 500 המטרים

ביטול מגבלת 500 המטרים לפעילות גופנית ייכנס לתוקף ביום חמישי • הממשלה מקצה 6 מיליארד שקל להחזרת עובדים למעגל העבודה • מספר החולים במצב קשה עלה ב-4.7% ועומד כעת על 133, מתוכם 99 מונשמים

מאבטח בדוק חום בכניסה לשוק מחנה יהודה בירושלים / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס
מאבטח בדוק חום בכניסה לשוק מחנה יהודה בירושלים / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

20:50

היקף הנדבקים בישראל עלה ל-15,443 בני אדם. 201 בני אדם נפטרו.

8,296 במצב קל ו-82 במצב בינוני. מספר החולים במצב קשה עלה ב-4.7% ועומד כעת על 133, מתוכם 99 מונשמים. 6,731 החלימו.

20:20

הממשלה מקצה 6 מיליארד שקל לשימור ולהחזרת עובדים למעגל העבודה. 

"בהוראת ראש הממשלה ושר האוצר, ובשיתוף נגיד בנק ישראל, נבנה בימים אלו מודל לשימור והחזרת עובדים למעגל התעסוקה במשק בתקציב של עד 6 מיליארד שקל. בימים הקרובים תובא לאישור הכנסת בקשה להרחבת התוכנית הכלכלית מעבר ל-80 מיליארד שקל, שתכלול את התוכנית להחזרת העובדים למעגל התעסוקה וצעדים נוספים. זאת, בנוסף לקרן ההלוואות בערבות מדינה לעסקים גדולים בסכום של 6 מיליארד שקל. הקרן תחל לפעול מיד לאחר יום העצמאות. המודל המפורט להקצאת המסגרת התקציבית לתוכנית החדשה יפורסם בימים הקרובים", נמסר מטעם ראש הממשלה.

20:00

ביטול מגבלת 500 המטרים עבור ביצוע פעילות גופנית ייכנס לתוקף ביום חמישי (30.4) בשעה 8:00. 

בילבול רב סבב את סוגיית ביטול המגבלה. בעוד שתחילה פורסם כי הממשלה אישרה את ההגבלות במשאל טלפוני, אך בהמשך התברר כי תוך כדי מהלך ההצבעה, כאשר היה נדמה שהנושא עומד לעבור (ואף אחרי שהשר גלעד ארדן צייץ כי הביטול אושר), ביקש מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, לעצור את ההליך ולאפשר למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לחדד את ההסברים ואת המהלך. לאחר מכן, ההצבעה הוקפאה, וכעת כאמור הביטול אושר סופית.

19:10

בהמשך לשורת ההקלות במגבלות התנועה, הממשלה ביטלה היום במשאל טלפוני את מגבלת השהייה מחוץ לבית במרחק של 500 מטרים עבור ביצוע פעילות גופנית.

עם זאת, בקשתם של 20 גופים שונים, מתחומי הסביבה, התיירות, החינוך, הבריאות, ההדרכה והספורט, לאפשר לציבור יציאה אל הטבע והמרחבים הירוקים, נדחתה. "השהייה בטבע ובאוויר הפתוח, איננה בעיה, אלא חלק מהפתרון. לשהייה בטבע ובאוויר הפתוח, תועלת מוכחת לבריאות האדם, הן הפיזית והן הנפשית. פעילות זו אינה מותרות. היא חיונית לבריאותנו, ובוודאי לאחר תקופה ארוכה של סגר. מחקרים מוכיחים שעצם השהות ב'שטחים ירוקים', תורמת להפחתת דיכאון, הפחתת לחץ דם והחלמה מהירה יותר ממחלות, ושפעילות גופנית לכשעצמה, בוודאי כשהיא נעשית באוויר הפתוח ובטבע, תורמת לחיזוק המערכת החיסונית. פעילות זו חיונית לגוף ולנפש והיא חלק בלתי נפרד מבניית החוסן האישי והלאומי שלנו", כתבו הפונים, ובהם החברה להגנת הטבע, אוניברסיטאות וקופות חולים.

14:55

נשיאות המעסיקים והעסקים, הכוללת את התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר והתאחדות חקלאי ישראל ומייצגת 85% מהמועסקים במגזר הפרטי, סיכמו עם יו"ר ועדת הכספים, ח"כ עודד פורר, על קידום הצעת חוק שתקבע מנגנון פיצויים מרכזי ושקוף לכלל המגזר הפרטי שנפגע במשבר הקורונה. ח"כ פורר ציין היום (א') בישיבת ועדת הכספים כי ההצעה תונח על שולחן הכנסת כבר השבוע. יודגש כי מנגנון שכזה בוצע בהצלחה אחרי מלחמת לבנון השנייה.

נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר אמר כי "המדינה איבדה שליטה לחלוטין. אנחנו רואים עוד ועוד בעלי עסקים במגזר הפרטי שמתכוונים לפעול בניגוד לתקנות לשעת חירום ועוד בעלי עסקים שקוראים למרד תשלומים. המדיניות של הממשלה לזרוק עצם לבעלי עסקים כל שבוע מסוכנת ועלולה להביא למרי אזרחי של המגזר הפרטי ולכן החלטנו לקחת את העניינים לידיים ולקדם חקיקה יחד עם ח"כ פורר שתקבע מנגנון פיצויים מרכזי לכלל המגזר הפרטי" .

היקף הנדבקים בישראל עומד נכון להיום בבוקר על 15,398 איש. 199 בני אדם נפטרו.

6,602 החלימו, 8,372 במצב קל, 93 במצב בינוני ו-132 במצב קשה, מתוכם 100 מונשמים. 

צרו איתנו קשר *5988