אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים • בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי
אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב במינהל התכנון החליטה להפקיד תוכנית להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים.

מדובר בשתי תוכניות (בי/697, בי/640) על חטיבת שטח אחת שכוללת כ-60 דונם וממוקמת בין הרחובות הקוממיות בצפון, ומנחם בגין במערב. התוכנית כוללת 532 יחידות דיור שיוקמו בשמונה מבני מגורים בגובה 6-40 קומות, 140,000 מ"ר של שטחי תעסוקה וכ-8,500 מ"ר של שטחי מסחר. תוכנית למתחם אחד הוגשה ע"י רשות מקרקעי ישראל ונערכה ע"י נעמה מליס אדריכלות ובינוי ערים, והתוכנית למתחם השני הוגשה ע"י חברת אביסרור ונערכה ע"י טיטו אומן אדריכלים.

אזור התעשייה של בת ים
 אזור התעשייה של בת ים

מתוך כלל 532 יחידות הדיור 213 יהיו דירות קטנות (20% בגודל של עד 80 מ"ר ועוד 20% בגודל של עד 65 מ"ר). יחידות הדיור הקטנות ירוכזו בבניינים בגובה של עד 10 קומות. על מנת לתמרץ את היזמים באמצעות הגדלת הדירות, מתירות התוכניות להקים מתחם מוגן קומתי ולא בכל דירה.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה. כמו כן התוכנית כוללת כ-5 דונם עבור שטחים ציבוריים פתוחים חלקם על רחוב הקוממיות כציר ירוק, וחלקם בתוך המתחם, וכן כ-5 דונם עבור מבנים ומוסדות ציבור.

במסגרת הקמת המתחם החדש יוקמו שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות, לרחוב מנחם בגין ולשכונת המגורים החדשה "פארק הים" הנבנית מדרום. הרחובות יהיו בעלי חזית מסחרית פעילה, ויהיו בעלי מדרכות רחבות. רוחב המדרכות, בשילוב עם שבילי אופניים וקרבה לקו האדום של הרכבת הקלה, יצרו מרחב שיעודד תנועה לא ממונעת על פני שימוש ברכב הפרטי.

יש לציין כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של בעיר בת ים דנה בתוכנית בחודש פברואר 2020 והמליצה לוועדה המחוזית להפחית את שיעור המגורים ב-20% ולהתנות את התוכנית במימוש הקמת מבני התעסוקה. פנייה זו מעידה היטב על המתח שבין היזמים, שעבורם בנייה למגורים כלכלית יותר מאשר תעסוקה, לעומת הרשות העירונית, המשוועת לתעסוקה ורואה בתוספת תושבים נטל.