זוהי הסיבה לכך שפייסבוק משנה את שם הארנק הדיגיטלי שלה

הארנק הדיגיטלי קליברה, שהושק לפני פחות משנה, ייקרא מהיום "נובי" • פייסבוק מתמודדת עם לא מעט קשיים רגולטוריים סביב פרויקט המטבע הדיגיטלי ליברה, וארגונים כמו ויזה, מאסטרקארד ואיביי נטשו אותו חודשים ספורים לאחר השקתו

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס
מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק / צילום: Erin Scott, רויטרס

פחות משנה לאחר שהודיעה על כוונתה להשיק את המטבע הקריפטוגרפי "ליברה" יחד עם רשת ארגונים בינלאומית, הודיעה היום פייסבוק על שינוי שמו של הארנק הדיגיטלי שלה, המיועד למטבעות Libra, מ"קליברה" (Calibra) ל"נובי" (Novi).

ביוני האחרון הכריזה פייסבוק על הקמת קונסורציום של כ-30 ארגונים וחברות בינלאומיות שהתאגדו בשווייץ, במטרה לייסד רשת מטבעות דיגיטליים ומוצפנים שתיקרא "ליברה". הרשת נועדה להיות פתוחה חלקית, כזו שתאפשר לארגונים שונים לפתח גם הם, נוסף על פייסבוק, מוצרים שונים כמו ארנקים דיגיטליים, שיתממשקו לרשת המטבע החדשה. לארנק האלקטרוני שפייסבוק עצמה תכננה להשיק יועד השם "קליברה". שם זה שונה עתה ל"נובי".

זמן קצר לאחר ההכרזה כבר התברר שהפרויקט נתקל בקשיים רבים, והוא מתקדם לאט מן המצופה. כך, לא רק שהארגון לא עמד בתוכנית להגיע למאה חברות עד סוף השנה, אלא ששמונה מבין שלושים הארגונים שהשתתפו בו בעת ההכרזה  - ביניהם ויזה, מאסטרקארד, איביי ובוקינג.קום - נטשו את הפרויקט חודשים ספורים לאחר השקתו.

פייסבוק מתמודדת עם לא מעט קשיים בנתיבים הרגולטוריים לאישור הפרויקט. זאת בזמן שסין מתקדמת בצעדי ענק לקראת השקת מטבע דיגיטלי, בגיבוי המדינה. רק בחודש שעבר פורסם כי פייסבוק תבצע כמה שינויים מהותיים בפרויקט שבהובלתה, במסגרתם יוסרו כמה מהמרכיבים היסודיים שלו בניסיון לזכות בתמיכת רגולטורים בעולם. ההשקה מתוכננת, עדיין, לסוף השנה.

על פי הודעת החברה, "מקור השם novi הוא במילים הלטיניות 'novus', שפירושה חדש, ו-'via', שפירושה דרך. זוהי דרך חדשה להעביר כספים, וזרימתם של המטבעות הדיגיטליים מיוצגת גם בזהות הוויזואלית ובעיצוב החדשים של נובי. בלוגו של המותג ישנה מחווה לסמל של ליברה, במטרה להדגיש את מחויבותנו לרשת ליברה".

"באמצעות נובי, העברת הכספים תהיה קלה כמו שליחת הודעה. ניתן יהיה להשתמש בנובי כיישום עצמאי, וגם כחלק מווטסאפ ומסנג׳ר", הסבירה פייסבוק בהודעתה כיצד צפויה לפעול הרשת מנקודת המבט של משתמש הקצה.

"בנוסף, לא יהיו עלויות נסתרות כמו הוספה, שליחה, קבלה או משיכה של כספים, וההעברות שלכם יתקבלו באופן מיידי. כל לקוחות נובי יאומתו בעזרת מסמכי זיהוי ממשלתיים, ואמצעי הגנה מפני הונאות יופעלו בכל חלקי האפליקציה. במידת הצורך, יוכלו המשתמשים להתכתב עם צוות התמיכה ושירות הלקוחות של נובי, באמצעות צ'ט שיפעל בכל שעות היממה".

פרויקט קליברה, שעתה שונה שמו לנובי, מובל ממרכז הפיתוח של החברה בישראל על ידי בכיר החברה תומר בראל, סגן נשיא פייסבוק העולמית וסמנכ"ל התפעול של נובי. בהודעת החברה מסר בראל כי "כיום, יותר מאי פעם, חשוב שמערכות פיננסיות יהיו עמידות, מהירות, פתוחות לכל וניתנות לשדרוג. הצוות שלנו בתל-אביב שוקד על פיתוח הרכיבים המרכזיים בארנק של נובי, ובהם טכנולוגיה שתתמוך במחויבותנו להגן על המשתמשים. אנחנו גאים להרחיב את הצוות שלנו כאן ולהיות חלק מהקהילה הטכנולוגית התוססת של ישראל".

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

צרו איתנו קשר *5988