למרות הקורונה: גידול ברווח של אלטשולר שחם גמל ופנסיה

תחלק דיבידנד בהיקף 19 מיליון שקל • דיווחה על גידול של כ-34% ברווח, לסך של כ-25.4 מיליון שקל ברבעון הראשון

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס
יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה / צילום: איל יצהר, גלובס

בעוד שהבנקים וחברות הביטוח מציגים תוצאות חלשות מבעבר בשל השלכות משבר הקורונה, חברת אלטשולר שחם גמל ופנסיה, שמהווה את הפעילות העיקרית של בית ההשקעות אלטשולר שחם, ושהונפקה אשתקד בבורסה בתל אביב ומאז הכפילה את שוויה לרמה של כמעט 2.5 מיליארד שקל, מדווחת על גידול של כ-34% ברווח, לסך של כ-25.4 מיליון שקל, במקביל לחלוקת דיבידנד בהיקף 19 מיליון שקל.

למעשה, הגידול ברווח ובהכנסות של אלטשולר שחם  מלמד גם על המשך צמיחה בבסיס הלקוחות של החברה וגם על אופי הפעילות בגמל ובפנסיה החדשה, שם דמי הניהול נגזרים מההפקדות ובעיקר מהצבירה של הלקוח, כך שהם יציבים למדי - גם בשעת משבר.

עם זאת, יציבות יחסית אינה אומרת חסינות משינויים בשעת משבר. כך, אלטשולר שחם גמל ופנסיה, בניהולו של יאיר לוינשטיין, מדווחת כי בשל התהפוכות בשוקי ההון בארץ ובעולם בצל משבר הקורונה, "חלו תנודות בנכסי החברה וכתוצאה מכך בהכנסותיה". במה מדובר? בסוף 2019 ניהלה החברה נכסי גמל, השתלמות ופנסיה בהיקף כולל של כ-117.2 מיליארד שקל. בסוף ינואר הסכום האמור טיפס בצל תשואות חיוביות בשווקים וזרם הפקדות והעברות, לסך של 121.6 מיליארד שקל, כשבסוף פברואר, שבמהלכו כבר החלו הירידות בשווקים, היקף הנכסים טיפס במקצת ל-121.7 מיליארד שקל. הירידה המהותית קרתה במרץ, שבסופו היקף הנכסים הצטמק ל-112.5 מיליון שקל - קיטון של 4% ביחס לתחילת השנה וירידה של 7.6% ביחס לסוף פברואר.

ואולם, ההתאוששות בשוקי ההון באפריל מסמנת פתיחת רבעון שני טובה לאלטשולר שחם גמל ופנסיה. זאת מאחר שלפי דיווח החברה בסוף מאי היא כבר ניהלה נכסים בהיקף גבוה יותר מזה שניהלה בסוף 2019, שהסתכם בכ-123.7 מיליארד שקל. זאת, נציין, מתוך סך נכסים כולל של 155.4 מיליארד שקל שבית ההשקעות אלטשולר שחם מנהל בכל פעילויותיו.

בכל אופן, בסיכומו של הרבעון הראשון רשמה החברה הכנסות מדמי ניהול של 200.1 מיליון שקל הגבוהים בכשליש מהכנסות של 152 מיליון שקל שרשמה ברבעון הראשון אשתקד. בשורה התחתונה רשמה החברה רווח שמהווה 12.7% מההכנסות מדמי ניהול, ושעמד על 25.4 מיליון שקל, כאמור.

לדברי המנכ"ל ובעל המניות לוינשטיין, "המשך צמיחת החברה, על אף התנודות בשווקים בחודשים מרץ ואפריל, בצל משבר הקורונה, מעידות על חוסן החברה". עוד הוסיף כי "אנו ממוקדים בהמשך הצמיחה".

לצד התמורות בנכסים שהשפיעו על ההכנסות מדמי הניהול החברה דיווחה בנוסף כי ברבעון הראשון השנה היא רשמה הפסדים מהשקעות ומימון נטו בהיקף של כמעט 60 אלף שקל לעומת רווח מהשקעות ומימון של כ-4.3 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, וירידה קלה ב"הכנסות אחרות" משיווק מוצרי אלטשולר שחם.

בסוף רבעון ראשון ב-2020 היו באלטשולר שחם גמל ופנסיה 1.37 מיליון חשבונות פעילים של לקוחות, ועוד כ-909 אלף חשבונות לא פעילים. את לעומת 1.16 מיליון חשבונות פעילים ו-670 אלף חשבונות לא פעילים בסוף הרבעון המקביל אשתקד. בסוף 20198 היו בחברה 1.33 מיליון חשבונות פעילים ועוד 809 אלף חשבונות לא פעילים, כך שגם ב-2020 נמשכת מגמת הגידול בלקוחות החברה הצומחת.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988