הצימרים בארץ היו יקרים בשבועות? ייתכן שהם יתייקרו עוד יותר

כ-80% ממקומות האירוח באזור הצפון פתחו שעריהם, ואף החזירו עובדים מחל"ת תוך שהפסידו את המענק שהאוצר פרסם • לא מעט נופשים דיווחו על זינוק במחירים לאור הביקוש העצום • אל החגיגה לא הצטרפו חלק מבתי המלון, שמכוונים ל-14 ליוני

כפר הנופש עין זיוון משתדרג ומציג גם כמה אטרקציות/ צילום: עדי פרץ
כפר הנופש עין זיוון משתדרג ומציג גם כמה אטרקציות/ צילום: עדי פרץ

כמו רבים אחרים גם ש' ובן זוגה רצו לצאת לנפוש אחרי תקופת הקורונה. באין אפשרות לטוס ליעד קרוב בדקו השניים אירוח בצימר בצפון. המחירים הדהימו אותם: 1,500-2,000 שקל ללילה בצימרים המדורגים כיוקרתיים, לא תמיד עם ארוחת בוקר. צימר בכ-800 שקל, מספרת ש', נחשב זול ואפילו מחשיד. אחרי שהתארחה בצימר מפואר בצפון ספרד בתקופה שלפני הקורונה ושם שילמה 80 דולר ללילה, היא החליטה לוותר על החופשה בארץ, לחסוך ולחכות שהשמיים ייפתחו והיא תוכל לקבל תמורה מלאה בעד כספה - במחיר דומה היא גם תוכל לכלול את מחיר הטיסה.

לפי בדיקתה, המחירים בצימרים משקפים לא רק התייקרות מקוממת אלא שגם בחלק מהמקומות יש התניה למינימום שני לילות. בדיקת מחירים אקראית למחירים לסופ"ש בתחילת יוני בצימרים בגליל משקפת טווח של 800 עד 6,400 שקל לשני לילות. המנעד גדול והתמורה משתנה.

ועם זאת, מי שבילה במרחבי הארץ ובעיקר בצפון היפה בחג השבועות גילה המונים. חופי הכנרת היו עמוסים לעייפה ובאתרים השונים הצטופפו רבים. שמירת מרחק? בפעם אחרת. לפי עמותת ארץ הגליל בחג השבועות נרשמו תפוסות של 100% בתיירות הכפרית בפריפריה הרחוקה- גליל, גולן, כינרת והערבה התיכונה. גם בכפר הנופש עין גב הממוקם על שפת הכינרת, בכפר הנופש עין זיוון ובמלון הגושרים נרשמה תפוסה של 100% בשבועות וגם במתחמי האירוח הכפריים שבערבה התיכונה לא נותר חדר פנוי.

"עם כל הכבוד ל-7,500 שקל מענק, עדיף שיבואו אורחים"

לפי דורית אלמליח, מנהלת עמותת ארץ הגליל כ-80% ממקומות האירוח באזור פתחו שעריהם, ואף החזירו עובדים מחל"ת והפסידו את המענק שהאוצר פרסם בסוף השבוע. לדבריה, "אסור לבנות כלכלית על הבטחות הממשלה, זה פלסטר. ההפסדים בענף היו בעשרות מיליונים ועם כל הכבוד ל-7,500 שקל מענק, עדיף שיבואו אורחים".

אלמליח לא מסכימה עם תחושתה של ש' ושל נופשים אחרים על זינוק במחירים לאור הביקוש והרצון לנפוש "אני יודעת על הוזלה של 15% בהרבה מהמקומות. המקומות מיישמים את התו הסגול והם רוצים יתרון ולא לנקום, הם רוצים אנשים. אידיוטי לייקר מחירים, עדיף כרגע להתמקד ביותר אורחים ולאחר מכן כל אחד צריך למצב את עצמו לפי התמורה שהוא נותן. התיירנים מבינים שיש פה הזדמנות מול תיירות הפנים ובעיקר בצפון היכן שיש את הנחלים והמים. רוב הישראלים מחפשים לנפוש כבר כעת. באוקטובר תצוף הבעיה הכלכלית ולכן עכשיו זה הזמן שבו אנשים מחפשים נופש עם מרחבים ועם מידה של צניעות. לתיירנים נפתחה הזדמנות לעשות סטאז' על תיירי הפנים לקראת תיירות חו"ל. אחרי הקורונה, תייר מאנגליה יעדיף לנפוש בישראל ולא באיטליה או ספרד, זה קהל שלא היה לנו לפני הקורונה ודרך אירוח של תיירי הפנים, בעלי הצימרים והמלונות יכולים לחדש ולשפר ולקלוט".

עיקר הפעילות היא בסופי שבוע. האם מחירי החופשה ללינה בחמישי-שישי מסבסדים את שאר הימים בהם רוב הצימרים ריקים?
"כן אבל לא בשיעורים גבוהים. אתגר אמצע השבוע הופך לקשה יותר עם ההארכה של הלימודים. ייקח זמן עד שחברת חשמל תיקח את העובדים שלה לנופש בצפון". לשאלה האם יש מקומות שנסגרו לצמיתות אחרי הנזקים היא אומרת "לא שידוע לי, אבל אם יהיה גל שני אני כבר יכולה לעשות רשימה".

המשימה היא להחזיר את השוק המאורגן

גם כל 30 החדרים בחוות ורד הגליל היו מלאים. "אם היו לנו עוד 100 חדרים היינו ממלאים גם אותם", אומרת חגית גבע מנכ"לית חוות הנופש. "היה סופ"ש נהדר, אנשים חיכו לזה, נהנו מהמרחבים והבינו וקיבלו את המגבלות. אנחנו מתפרסים על 50 דונם וזה יתרון גדול. הכנסנו את האפשרות לבשל בחדרים, ערכות חיטוי ויישמנו את המרחק הנדרש בבריכה. עיקר התקשורת עם האורחים הייתה בוואטסאפ או בשטח בלי ישיבה בלובי". אלא שמעל האופטימיות הזו מרחף כעת חשש: "אנחנו עם הפנים קדימה אבל לאור מה שקורה בימים האחרונים עולה חשש גדול מהפתעות רעות. ראינו בכנרת את העומס העצום בלי השגחה ובלי שמירה והפחד הוא שנחזור צעד לאחור. יש התעניינות להזמנות בסופי שבוע ביוני וליולי-אוגוסט אבל אנחנו מתנהלים בהרבה חוסר וודאות, לא החזרנו את כל העובדים עדיין. בוורד הגליל עיקר האורחים שלנו לפני הקורונה היו תיירי חוץ. ייקח עד 2021 ללקק את הפצעים מהנזק שספגנו, וכעת אנחנו פונים לתיירי פנים שפחות הכירו אותנו". גבע הודפת את הטענות לייקור מחירים "אנחנו הורדנו מחירים בעשרות אחוזים מתוך הבנה שהרבה נפגעו מהתקופה הזו וגם כדי להגיע לקהל חדש של מטיילים".

אל החגיגה המתוארת לא הצטרפו כל בתי המלון. למעשה רבים לא פתחו, בהם גם המלון גליליון. חיים אוחיון מבעלי המלון מסביר מדוע. "כיוונו מראש ל-14 ביוני, תאריך היעד שהוצג לחזרה לשגרת בתי מלון. יצאנו במהלכים שיווקים והמשכנו בשיפוצים ובהתאמות. יש לנו הזמנות לסופי שבוע ביוני ותפוסות גבוהות ליולי ולאוגוסט. המשימה היא להחזיר את השוק המאורגן, כלומר תאגידים רפואיים, חברות הייטק, בתי השקעות וכד' להשתלמויות וחופש. אנחנו רואים התעוררות בכיוון הזה אצל חברות שעבדו במהלך המשבר או שהעסקים שלהם עבדו. תיירי חוץ אין באופק אבל אצלנו מלכתחילה הדגש הוא על תיירות הפנים ובעיקר עם קהל די קבוע". ומה באשר לסוגיית המחיר? "הנזק מהמשבר הוא משמעותי וכעת זה להתחיל את הכול מחדש. יש מאמץ גדול לחזור לממדים של פעם ולכן אנחנו לא משחקים בסגמנט של המחיר, להיפך, נשקיע יותר בחוויה כך שניתן יותר ונקבל בעבור זה כמה שצריך".

צרו איתנו קשר *5988