הלכה לעולמה איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית

אביה של איירין, מוס טריפלט, נלחם במלחמה בין השנים 1862 ל-1865 • כבת נכה של ותיק מלחמה, זכתה טריפלט לפנסיה בגובה 73.13 דולר בחודש מהממשל האמריקאי

איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק
איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק

איירין טריפלט, האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקנית (1861-1865), הלכה לעולמה בגיל 90.

אביה של איירין, מוס טריפלט, החל את המלחמה כחייל בצבא הקונפדרציה, אך ערק לצפון ב-1863. העריקה הזו הכניסה לבתו איירין, שנולדה מנישואין מאוחרים של מוס לאשה שהייתה צעירה ממנו בכמעט 50 שנה, פנסיה של 73.13 דולר בחודש מהמחלקה לענייני ותיקי מלחמה (וטרנים) בממשל האמריקאי.

טריפלט, שסבלה ממגבלות נפשיות, הייתה זכאית לתמיכה פדרלית כבת נכה של ותיק מלחמה. היא מתה ביום ראשון מסיבוכים בעקבות ניתוח פציעה שלה מהסתיו, לפי בית הדיור המוגן בווילקסבורו, צפון קרוליינה, שבו התגוררה.

טוראי טריפלט התגייס לרגימנט (גדוד) הרגלים ה-53 של צפון קרוליינה במאי 1862, והועבר בתחילת 1863 לרגימנט הרגלים ה-26, לפי תעודות של הקונפדרציה (הדרום). הוא חלה כשהרגימנט שלו צעד צפונה לכיוון גטיסברג, ונשאר מאחור בבית חולים צבאי בווירג'יניה.

הוא ברח מבית החולים כאשר היחידה שלו ספגה אבדות נוראות בגטיסברג (הקרב המכריע במלחמה ב־1־3 ביולי 1963). מבין 800 הגברים ברגימנט ה-26 של צפון קרוליינה, 734 נהרגו, נפגעו או נשבו. טריפלט החמיץ את הקרב הזה.

הוא הפך לעריק, וב-1864 התגייס לרג'ימנט צפוני, הרגלים הרכובים ה-3 של צפון קרוליינה. היחידה הזו, שנודעה בכינוי "הפושטים של קירק", ניהלה פעולות חבלה ביעדים של הקונפדרציה במזרח טנסי ומערב צפון קרוליינה. המפקד שלה היה קולונל ג'ורג' וושינגטון קירק מטנסי.

אחרי המלחמה (הקונפדרציה נכנעה במאי 1865), לוחמי היחידה זכו לבוז בצפון קרוליינה שהייתה בקונפדרציה. טריפלט, שהיה אז אזרח עם מוניטין של מזג רע, החזיק נחשי פעמונים כחיות מחמד בביתו באלק קריק, צפון קרוליינה. הוא נהג לשבת על המרפסת הקדמית עם אקדח על ברכיו. "הרבה אנשים פחדו ממנו", סיפר נכדו צ'רלי טריפלט לעיתון.

הוא נשא לאשה את אלידה הון ב-1924. היא הייתה בת 34 כשאיירין נולדה ב-1930, הוא היה בן 83. נישואין כאלו לא היו נדירים, בייחוד בשנות השפל הגדול, כשווטרנים של מלחמת האזרחים היו בעלי קצבאות צבאיות והלכו והזדקנו.

גם האם וגם הבת סבלו מהפרעות נפשיות. איירין טריפלט זכרה ילדות קשה בהרי צפון קרוליינה. היא הוכתה גם על ידי מוריה בבית הספר, וגם בבית על ידי הוריה.

טוראי טריפלט הלך לעולמו ב־1938 בגיל 92, אחרי שהשתתף באיחוד מחדש של ותיקי מלחמת האזרחים, שבו נכח הנשיא פרנקלין רוזוולט בשדות גטיסברג בפנסילבניה.

צרו איתנו קשר *5988