הלמ"ס: 684 אלף עובדים נותרו בחל"ת במאי, שוק העבודה עדיין רחוק מחזרה לשגרה

מספר העובדים בחל"ת במאי אמנם ירד בכ-50% מהשיא של אפריל, אך כרבע מיליון עובדים כבר נפלטו משוק העבודה מאז תחילת המשבר • רובם כלל לא החלו לחפש עבודה חדשה

רחוב יגאל אלון בתל אביב. הכביש ריק בצל הגבלות הממשלה בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס
רחוב יגאל אלון בתל אביב. הכביש ריק בצל הגבלות הממשלה בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

כ-684 אלף עובדים בישראל נעדרו מעבודתם בחודש מאי בשל נגיף הקורונה - כך עולה מנתוני סקר כוח-אדם לחודש מאי 2020 שמפרסמת היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בירידה חדה לעומת נתוני חודש אפריל, אך יחד עם זאת יש לזכור כי תהליך הפתיחה מחדש של המשק החל כבר ב-20 לאפריל.

עוד עולה מהנתונים כי מתחילת משבר הקורונה ועד סוף חודש מאי הופסקה עבודתם של כרבע מיליון שכירים, אך רובם המכריע לא החלו לחפש עבודה ולכן שיעור האבטלה הרשמי נותר נמוך והוא עומד על כ-4%.

על-פי הנתונים, ירד מספר העובדים הנמצאים למעשה בחל"ת בכ-50% מהשיא של אפריל. מדובר בכ-684 אלף עובדים במאי לעומת 1.27 מיליון באפריל. היעדרות מעבודה יכולה להיות בשל יציאה לחופשה ללא תשלום, חופשת לידה, חופשת מחלה או חופשה רגילה. 1.46 מיליון עובדים נעדרו מעבודתם כל השבוע או חלק ממנו ומתוכם 949,800 עובדים נעדרו מסיבות הקשורות בקורונה. באחוזים עומד שיעור המועסקים שנעדרו מעבודתם בשל משבר הקורונה על 24.4% לעומת 39% באפריל.

מספר המועסקים בהיקף מלא עלה ב-55%

מדובר בירידה משמעותית במספר הנעדרים מעבודתם לעומת אפריל (אז עמד מספרם על 2.54 מיליון) ולעומת מרץ (1.71 מיליון). אך עדיין יש לזכור כי הנתון למאי גבוה בכמיליון מועסקים לעומת המצב ערב המשבר: בחודש פברואר נעדרו מעבודתם 402 אלף מועסקים בלבד. נתון אופטימי נוסף, מראה כי מספר המועסקים שעבדו בהיקף מלא (35 שעות ויותר) בשבוע שבו נערך הסקר עלה ב-55% לעומת החודש הקודם (תוספת של כ-791 אלף מועסקים),

ומנגד, מדווחת הלמ"ס כי בחודשים מרץ, אפריל ומאי הופסקה עבודתם של כ-241 אלף אנשים (כ-117 אלף גברים, כ-124 אלף נשים). מתוכם, כ-148 אלף הפסיקו לעבוד בגלל פיטורים, צמצומים או סגירת מקום העבודה. בלמ"ס מציינים כי לעשרות אלפים מבין המפוטרים לא הייתה כלל אפשרות לחפש עבודה בגלל הפתיחה ההדרגתית של העסקים. "מספרם של אלה המעוניינים לעבוד ולא חיפשו עבודה בחודש אחרון בגלל משבר נגיף קורונה, הגיע במאי לכ-81 אלף", כותבים בלמ"ס. שיעור הבלתי מועסקים בחודש מאי עומד על 4% שהם 161 אלף איש.

העובדים המבוגרים נפגעו הכי הרבה

נתונים נוספים מצביעים על אוכלוסיית העובדים המבוגרים כמי שנפגעו יותר מהמשבר. על-פי הלמ"ס האחוז הגבוה ביותר של מועסקים הנעדרים מהעבודה, מכלל המועסקים, היה: בקרב בני 65 ומעלה - 46.7%. אחוז הנעדרים מקבוצה זו בשל סיבות שקשורות לקורונה הגיע ל-37%. להשוואה בקרב בני 30-34 - 39.4% (מתוכם בגלל סיבות שקשורות לקורונה - 23.6%), האחוז הגבוה של נעדרים מעבודה בגלל סיבות הקשורות לנגיף קורונה היה בענף שירותי אירוח ואוכל (64.4%) ולאחריו בענף אמנות, בידור ופנאי (50.5%), בניתוח לפי מקצועות הובילו בשיעור ההיעדרויות עובדי מכירות ושירותים (37.1%), פקידים כלליים ועובדי משרד (28.8%), הנדסאים, טכנאים, סוכנים ובעלי משלח יד נלווה (28.1%).

צרו איתנו קשר *5988