נחשפו קטעים מהספר של אחיינית נשיא ארה"ב: "טראמפ שקרן, נרקיסיסט בעל אגו שברירי וגם האיש המסוכן בעולם"

אחרי מסע משפטי ארוך שניהלה משפחתו של הנשיא נגד הוצאת הספר של מרי טראמפ, בת אחיו הבכור של דונלד, הספר צפוי לצאת לאור בשבוע הבא • בינתיים, חלקים עסיסיים מהספר דלפו לתקשורת

דונלד טראמפ בתצוגת בייסבול בבית הנשיא / צילום: Evan Vucci, Associated Press
דונלד טראמפ בתצוגת בייסבול בבית הנשיא / צילום: Evan Vucci, Associated Press

מסע היח"צ לספרה של אחייניתו של נשיא ארה"ב מגיע לשלביו הסופיים עם הדלפות לעיתונות. בספר, "יותר מדי ולעולם לא מספיק: איך יצרה משפחתי את האיש המסוכן ביותר בעולם", מתארת מרי טראמפ, פסיכולוגית בהכשרתה, את הדוד דונלד כשקרן, בריון ונרקיסיסט, שהימצאותו בבית הלבן "מאיימת על חייהם של כל אזרחי ארצות הברית".

אחרי סדרת ניסיונות משפטיים מצד משפחתו הקרובה של הנשיא לעצור את הפרסום, הוא ככל הנראה יראה אור בשבוע הבא ב־14 ביולי, וצפוי לזנק מיד לראש רשימות רבי המכר. באופן לא מפתיע, הבית הלבן דחה את הטענות שהוצגו בספר והגיעו כבר לתקשורת.

מרי טראמפ נמנעה בדרך כלל מפרסום תקשורתי מאז שדודה הפך לנשיא, אך היא גם מוכרת כבת משפחה שמתחה עליו ביקורת בעבר. זכייתו של טראמפ בבחירות של 2016 הייתה "הלילה הגרוע ביותר בחיי", היא אמרה ל"וושינגטון פוסט" בראיון בשנה שעברה. "ישפטו אותנו בחומרה", היא צייצה בטוויטר. "אני מתאבלת על המדינה שלי".

"כל המאפיינים של נרקיסיזם"

"דונלד אינו סתם כך חלש, האגו שלו שברירי עד כדי כך שצריך לחזק אותו בכל רגע, כי הוא יודע עמוק בפנים שהוא רחוק מלהיות מה שהוא טוען שהוא", טוענת בספר מרי טראמפ, בת 55, ד"ר לפסיכולוגיה קלינית. "שום דבר לא באמת מספיק לו אף פעם. זה הרבה יותר מאשר נרקיסיזם רגיל", היא כותבת.

נראה שאחת הטענות המרכזיות של מרי טראמפ לגבי אישיותו של דודה הנשיא היא השפעתו הגדולה של סבה - אביו של דונלד, פרד טראמפ האב - עליו.

מרי טראמפ מאשימה את אבי המשפחה, פרד טראמפ האב, בחלק גדול מחוסר התפקוד לכאורה של המשפחה. היא אומרת שטראמפ האב, שהיה איל נדל"ן בניו יורק, "הרס" את דונלד טראמפ על ידי התערבות ב"יכולתו לפתח ולחוות את כל מגוון הרגש האנושי".

האב היה מתעמר בשני בניו

פרד טראמפ האב, לטענתה, היה מתעמר באביה, פרד טראמפ הבן, שמת ממחלה שקשורה לאלכוהול בגיל 42 כשהיא הייתה בת 16. האב היה נוקשה במיוחד כלפי בנו הבכור. הוא רצה שהוא ייקח לידיו את עסקי הנדל"ן של המשפחה אך כאשר הבן התרחק מהעסקים, לטראמפ האב לא הייתה ברירה אלא לפנות לבנו השני, דונלד.

זו לא הייתה בחירה אידאלית, טוענת האחיינית. "כשדברים החל להידרדר בעסקים בסוף שנות ה־80, פרד כבר לא יכול היה להפריד את עצמו מחוסר היכולת הקיצונית של בנו. "לאב לא הייתה ברירה אלא להישאר מושקע בעסקים. המפלצת שבו שוחררה", היא כותבת.

אינסטינקטים של "רוצח"

"על ידי הגבלת הגישה של דונלד לרגשותיו והגדרת רבים מהם כבלתי מתקבלים על הדעת, פרד עיוות את תפיסת העולם של בנו דונלד, ופגע ביכולתו לחיות באופן נורמלי בעולם הזה", היא כותבת. "רכות לא עלתה על הדעת". טראמפ האב היה מתעצבן בכל פעם שאביה, פרדי, התנצל על שגיאותיו, היא מוסיפה. "פרד האב היה לועג לו. הוא רצה שבנו יהיה בעל אינסטינקטים של 'רוצח'".

דונלד טראמפ, שהיה צעיר בשבע שנים מאחיו, "קיבל הרבה זמן ללמוד מההשפלה של האב את בנו הבכור", היא כותבת. "הלקח שהוא למד, בפשטות, היה שאסור להיות כמו פרדי: פרד האב לא כיבד את בנו הבכור, וכך גם דונלד".

בבית הלבן דחו את הטענות שהאב היה גס רוח ונוקשה. "הנשיא מתאר את היחסים שהיו לו עם אביו כחמים, וכי האב היה טוב מאד אליו", נמסר.

לבסוף פרד טראמפ הבן מת ב־1981. הוא נאבק באלכוהוליזם במשך חלק גדול מחייו, ומותו בגיל מוקדם היה מהתקף לב שהיה קשור לשתייה שלו. הנשיא טראמפ הזכיר את הבעיות האישיות של אחיו כמקור ההשראה לפעולה של הממשל שלו נגד משככי הכאבים הממכרים.

רימה בבחינות לאוניברסיטה

דונלד טראמפ למד באוניברסיטת פורדהם בניו יורק סיטי, אך לאחר מכן עבר לבית הספר לעסקים וורטון באוניברסיטת פנסילבניה, אחד היוקרתיים בארה"ב

מרי טראמפ מספרת שהדוד שלה שילם לחבר כדי שייבחן במקומו בבחינה הפסיכומטרית (SAT) ללימודים באוניברסיטה, "כי הוא חשש שהציון שלו לא יספיק כדי להתקבל". לטענתה הוא שכר בחור חכם כדי שיעשה במקומו את הבחינה. "דונלד, שמעולם לא היה חסר לו כסף, שילם לידידיו היטב".

יחס שוביניסטי לנשים

מרי טראמפ מספרת בספר שדודה השמיע הערות מחמיאות על גופה כשהיא הייתה בת 29, למרות שהייתה אחייניתו והוא היה נשוי לאשתו השנייה, מרלה מייפלס.

בהדלפה נוספת מרי טראמפ כותבת שדונלד ביקש ממנה לכתוב ספר עליו, שנקרא "אמנות הקאמבק", וסיפק לה "רשימה של נשים מסכנות שהוא רצה לצאת איתן, אך כאשר הן סירבו לו, הן הפכו לפתע ל'גרועות, מכוערות, והכי עצלניות שהוא פגש אי פעם'". אחר כך הוא הורה למישהו אחר לפטר אותה, ומעולם לא שילם על עבודתה, היא טוענת.

לדבריה, טראמפ סיפר לאשתו הנוכחית מלאניה שהיא נשרה מהאוניברסיטה ולקחה סמים כאשר הוא שכר אותה לכתיבת הספר עליו. זאת, לטענתה, כדי להציג את עצמו כ"מציל" שלה. "הסיפור שהוא סיפר למלאניה היה לתועלתו כמו כל דבר אחר. הוא כנראה כבר מאמין בגרסה שלו לאירועים", היא כותבת.

הדליפה מסמכים לניו יורק טיימס

בספרה מתארת מרי טראמפ איך היא סיפקה מסמכי מס לעיתון" ניו יורק טיימס". אלה שימשו את כתבי העיתון לתחקיר ענק של 14 אלף מילה על "תוכניות מס מפוקפקות בשנות ה־90, כולל מקרים של הונאה ישירה, שהגדילו מאד את ההון שהוא קיבל מהוריו".

טראמפ כותבת שב-2017 פנו אליה עיתונאי שהגיעה לביתה, והיא נרתעה תחילה מלסייע. היא המתינה חודש, וראתה איך "דונלד קורע לגזרים את הנורמות, מסכן בריתות, ודורך על החלשים", לפני שהחליטה להתקשר לכתב בחזרה.

אחרי הברחת 19 קרטונים של מסמכים משפטיים מחברת עורכי הדין שבה הם הוחזקו, היא העבירה אותם לידי הכתבים. היא מתארת איך היא חיבקה את הכתבים, וכינתה את הרגע הזה "המאושר ביותר שהיה לי מזה חודשים". "עשיתי את זה כי רציתי להפיל את דונלד", היא כותבת.

צרו איתנו קשר *5988