טחינת אל ארז העבירה תרומה כספית לקהילת הלהט"ב הערבית וחוטפת אש

ביממה האחרונה נשמעות קריאות לחרם ולהסרת מוצרי החברה מהמדפים, כשמפיצים של החברה אף איימו להפסיק לספק אותה לשחקנים משמעותיים במגזר • בחודש שעבר הפכה טחינת אל ארז לחברת המזון הערבית הראשונה בישראל שתמכה באופן בפומבי בקהילה הלהט"בית

טחינה אל ארז / צילום: שני מוזס, גלובס
טחינה אל ארז / צילום: שני מוזס, גלובס

יצרנית הטחינה אל ארז החליטה לתמוך כספית בפומבי בקהילה הלהט"בית, וכעת היא חוטפת אש ברשתות החברתיות. כך, ביממה האחרונה נשמעות קריאות לחרם ולהסרת מוצרי החברה מהמדפים מצד פעילי ימין מהמגזר הערבי, כשמפיצים של החברה אף איימו להפסיק לספק אותה לשחקנים משמעותיים במגזר דוגמת רשת קינג סטור. מרשת קינג סטור נמסר בתגובה בהקשר זה: "אנו עובדים עם כל החברות באשר הן, ללא כל אפליה". לפי שעה ניתן למצוא את טחינת אל ארז על מדפי הרשת.

בחודש שעבר החברה הפכה טחינת אל ארז, שבבעלות ג'וליה זהר, לחברת המזון הערבית הראשונה בישראל שתמכה באופן בפומבי בקהילה הלהט"בית כשתרמה להקמת קו סיוע וקשב ללהט"ב ערבים וערביות באגודה למען הלהט"ב בישראל. זאת, על מנת שיוכל לתת מענה גם בשפה הערבית. הקו צפוי להתחיל לפעול בחודשים הקרובים.

אלא שביממה האחרונה החל שיח ער ברשתות החברתיות במסגרתו גורמים שונים קראו לעסקים במגזר הערבי להסיר את המוצרים של החברה מהמדף, כשמפיצים של החברה אף הכריזו כי יפסיקו לספק אותו. בפוסטים שזכו לשיתופים ברשתות החברתיות נכתב בשפה הערבית: "לאחר שהוכח שבעלי טחינה אל ארז תורמים כספים להומואים, לסביות וטרנסג'נדרים, אני מכריז על החרמת החברה... הם בחרו לתמוך ולקדם הומוסקסואליות כדי להרוס את הערכים שנותרות בקהילה זו". מנגד, נרשם גל רחב של פוסטים תומכים הן בשפה הערבית והן בשפה העברית, כמו גם מצד דמויות בולטות בקהילה הגאה שבתגובה קוראים לרכוש דווקא את הטחינה של אל ארז.

על רקע הדברים, בשיחה עם "גלובס" אומרת סוזן מזאוי מנכ"ל מזאוי פרסומאים, ממשרדי הפרסום הבולטים בחברה הערבית כי "כפרסומאית המהלך הזה כנראה יצר מודעות גבוהה לטחינת אל-ארז גם בקרב החברה הערבית וגם בחברה הכללית. הטחינה הוא מוצר שורשי בחברה הערבית שבמהלך הזה הוא מתנגש עם ערכים מסורתיים ודתיים ובאופן ישיר. בתקופה האחרונה ראינו שהקהילה הלהט"בית קיבלה במה בחברה הערבית, אבל עדיין לא ברמת מוסכמות רחבות. אני חושבת שהמהלך עצמו יעשה טוב לאל-ארז בחברה הכללית וייקח זמן כדי לגשר על הביקורת שתהיה בחברה הערבית".

טחינה אל ארז, שפועלת מאזור התעשייה שגיא שסמוך לנצרת, אוחזת בנתח שוק של קרוב לחמישית ממכירות הטחינה בישראל, והיא גם מייצאת לחו"ל. לפי הערכות, היקף מכירותיה למגזר הערבי הינו קטן יחסית ומהווה פחות מ-5%. מחזור המכירות השנתי שלה נאמד בכ-55 מיליון שקל בשנה.

זהר מזוהה עם השפעה חברתית וערכית עוד לפני הצעד הנוכחי. בסוף 2019 זכתה זהר בפרס למצוינות ומפעל חיים מאיגוד תעשיות המזון על תרומתה לקידום התעשייה. אחד מנימוקי ועדת הפרס היה אז "תרומתה הגדולה של ג'וליה היא, בין השאר, בהעסקה שוויונית של נשים במפעל. בהשפעתה והשראתה משפיעה ג'וליה באופן יום יומי על אחוז הנשים הערביות היוצאות לשוק העבודה".

מאל ארז נמסר בתגובה לפניית "גלובס": "טחינה אל ארז תורמת לעשרות עמותות וארגונים בשנה. בין השאר ייסדנו קרן פילנטרופית שמתמחה בעזרה לבעלי מוגבלויות בחברה הערבית, בקידום מעמד האישה, אחריות חברתית ועוד. אנחנו במשפחת טחינה אל ארז, אוהבים אנשים ללא הבדלי דת, מין, מגדר וצבע. אוכל מחבר בין אנשים. וכך גם אנחנו נמשיך להיות בית פתוח ומעצים למגזרים מוחלשים באשר הם".

צרו איתנו קשר *5988