8 טריליון דולר: 10 החברות הגדולות ב-S&P 500 כבר תופסות 29% מהמדד

השיעור שמהוות עשר הענקיות מהמדד הוא הגבוה ביותר ב-40 שנה לפחות, ויש מי שמזהירים מהסכנות: כל זעזוע בסקטור הטק יחריף כנראה ירידה כללית בשוק

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

שווי השוק הקולקטיבי של עשר החברות הגדולות ביותר במדד 500 S&P עלה לכ-8 טריליון דולר ביום שישי, כאשר המשקיעים נדחפו אל הטכנולוגיה הגדולה, כולל אפל, מיקרוסופט ואמזון.

ריכוז כזה של הון למעלה לא נראה בשוק זה עשרות שנים. יחד, עשר הגדולות מהוות 29% מהמדד, לפי נתונים מ-31 ביולי של חברת מדדי S&P דאו ג'ונס. זהו השיעור הגבוה ביותר ב-40 שנה לפחות, ועלייה מ-22.7% בסוף 2019.

העלייה של המניות הגדולות מחזירה את מדדי 500 S&P ונאסד"ק לרמות השיא שלהם, אך היא מסתירה את החולשה של השוק הרחב יותר, שבו מדדים אחרים כמו ראסל 2000, של מניות שווי השוק הנמוך, עדיין בהפסד מתחילת השנה.

כמה משקיעים גם מזהירים ששוק כה מרוכז מסוכן, מפני שכל זעזוע בסקטור הטק יחמיר כנראה ירידה כללית בשוק. "זה בהחלט שוק צר שנשלט על-ידי עליות חריגות במקטע קטן מאוד", אומר אנדריאה בוויס, סגן נשיא בכיר ב-UBS ניהול הון פרטי. "הפער בין המגזרים הוא הגדול ביותר שראינו אי פעם".

500 S&P עלה השנה ב-3.7% והוא נמוך רק ב-1% מהשיא שלו בפברואר, ומדד נאסד"ק המשולב, עתיר מניות הטכנולוגיה, עלה ב-23% ורשם 32 שיאים בשנת 2020.

בניגוד לחברות הרב-לאומיות, הגורל של מניות הסמול-קאפ (שווי השוק הנמוך), ומגזרים אחרים כמו מדד התחבורה של דאו ג'ונס, קשור במקרים רבים לבריאותה של הכלכלה האמריקאית. המגזרים הללו נשארו תחת לחץ במגפת הקורונה, עם 30 מיליוני אמריקאים מובטלים בצורה זו או אחרת, והתכווצות כלכלית בשיעור שיא ברבעון השני. מדד ראסל 2000 ירד עד כה השנה ב-6%, ומדד מניות התחבורה של דאו - שעוקב אחרי ביצועי חברות תעופה, תובלה, רכבות וספנות גדולות - ירד ב-3%.

גם במדד 500 S&P, מגזרים של מחזוריות כלכלית, כולל אנרגיה, פיננסים וקבוצות תעשייה, ספגו ירידות חדות. הירידה התלולה בביקוש לנפט, הריביות הנמוכות וההאטה בייצור פגעו בביקוש למניות האלו.

מנגד, המגפה הייתה גורם חיובי לחברות טק רבות, שנהנות מהביקוש לעבודה מהבית וממגמות דיגיטליות נוספות. "יש סדרה של שינויים מבניים שצפינו שיקרו במהלך שלוש שנים, והם קרו בשלושה חודשים", אמר בוויס.

מניית אמזון.קום מובילה עם עלייה של 71% השנה, ואחריה אפל שעלתה ב-51%. מיקרוסופט רשמה עלייה של 35%, פייסבוק של 31% ואלפאבית (החברה האם של גוגל) עלתה ב-12%.

חמש המניות הללו מייצגות 22.7% מהשווי של מדד 500 S&P, לפי חברת מדדי S&P ודאו ג'ונס, לעומת 15% בסוף 2019, והרבה מעל הממוצע של 13% בשנים 1980-2019.

כמה אנליסטים מזהירים שקצב העלייה של מניות הטק הגדולות צפוי לרדת ככל שהן מתייקרות.

נייט פישר, אסטרטג ההשקעות הראשי ב-Strategic Wealth Partners, אמר שהצטופפות בקומץ מניות אומרת שהמימושים עלולים להחריף אם המשקיעים ינסו כולם לצאת בבת אחת. "ברגע שיהיה אקסודוס מהשמות הללו, מה זה אומר לכל אחד שנמצא במניה?", הוא אמר. 

צרו איתנו קשר *5988