מאות מוחים בבלפור ובת"א נגד נתניהו אחרי אישור החוק להגבלת הפגנות

אנשי המחאה נגד רה"מ התכנסו ליד מעון ראש הממשלה ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ • החוק המאפשר להגביל הפגנות בזמן הסגר עבר הלילה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית, אך התקנות הקובעות זאת בפועל טרם אושרו: "כל זמן שנוכל, נתייצב מול המעון ונדרוש ממנו ללכת הביתה"

מפגינים בבלפור לאחר הגבלת ההפגנות על ידי הממשלה / צילום: בן כהן, יח"צ
מפגינים בבלפור לאחר הגבלת ההפגנות על ידי הממשלה / צילום: בן כהן, יח"צ

מאות מפגינים התכנסו הערב (ד') ליד מעון ראש הממשלה בירושלים במסגרת המחאה נגד בנימין נתניהו. במקביל, מאות מפגינים צועדים גם ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב בקריאה להתפטרותו של נתניהו. זאת, לאחר שהחוק המאפשר להגביל הפגנות בזמן הסגר עבר הלילה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית, ולפני שתקנות שכאלו אושרו בממשלה.

ישי הדס, מראשיי ארגון "קריים מיניסטר", תקף במילים חריפות את נתניהו בצל אישור החוק. "נתניהו רועד מההפגנות בבלפור כי הן חושפות את המחדלים שלו ויביאו לסיום שלטונו. כדי למנוע אותן הוא חטף את הדמוקרטיה כבת ערובה בדרך להימלטות מהמשפט", מסר הדס, "הערב, וכל זמן שאוכל אתייצב מול המעון ואדרוש ממנו ללכת הביתה".

גם דמויות נוספות בתנועת המחאה הבהירו כי אינם מתכוונים לחדול בהם, וכי ימחו נגד נתניהו ככל שיתאפשר להם לעשות זאת. "אנחנו בעד שכל מי שיכול להפגין ולמחות, כל מי שמרגיש שהממשלה הזו דפקה אותו - שיעשה את זה בכל דרך. בכל מקום. בלפור יהיה בכל רחוב שני בישראל. שלא יחשוב שהוא ישאר שם לבד. נהיה גם שם", אמר קוסטה בלאק, מתנועת הצעירים "קומי ישראל". "אנחנו נמשיך לחשוף את כל הכישלונות של ניהול המשבר הזה שיצר כאן קטסטרופה כלכלית מטורפת והשאיר מאות אלפי צעירים בלי פרנסה. בלי בית. בלי עתיד".

"ממשלת ישראל בראשות הנאשם נתניהו ושותפו בפועל לחיסול הדמוקרטיה, בני גנץ, גוררים את ישראל לתוך תהום שייקח שנים לצאת ממנה", האשימה גם שקמה שורצמן ברסלר, מתנועת הדגלים השחורים, "כשהמנהיגות כושלת זה נופל עלינו, האזרחים והאזרחיות, להכתיב את ההיסטוריה שלנו. בימים הקרובים ישטפו הישראלים והישראליות את הרחובות בדרישה להשבת הדמוקרטיה, החלפת ראש הממשלה, טיפול בקורונה ושיקום הכלכלה. עלינו לדאוג לארבעת הנקודות האלה, אחרת נמצב עצמינו כדיקטטורה כושלת", אמרה.

תנועת הדגלים השחורים אף הכריזה על הקמת מערך מחאה, שיאפשר הפגנות במרחק של קילומטר מהבית בימי חמישי ומוצאי שבת לאורך תקופת הסגר, תחת הכותרת "הפגנות התקווה".

"אלו ימים שחורים וקשים עבור מדינת ישראל. שום מדינה בעולם לא הגבילה בחקיקה את זכות ההפגנה, מסיבה מאוד פשוטה - אין בכך שום היגיון בריאותי. יש רק היגיון עברייני, של נאשם בפלילים שמנסה להימלט מאימת הדין", נמסר מטעם התנועה. "העובדה שגנץ בחר לחבור לנתניהו שמה אותו בשורה אחת עם מיקי זוהר, אסנת מארק ומירי רגב. בסוף השבוע הקרוב מדינת ישראל תרעד מהפגנה בסדרי גודל שעדיין לא היו בישראל. מאות אלפים ייצאו לכל פינה כדי למחות על הרס הכלכלה והדמוקרטיה על ידי הנאשם בפלילים".

 

ההגבלות יובאו הלילה או מחר לאישור הממשלה

תקנות הקורונה החדשות שיגבילו הפגנות בזמן הסגר צפויות להיות מובאות לאישור הממשלה הלילה או מחר. במשרד המשפטים עמלים על ניסוח המגבלות, יחד עם המשטרה ומשרד הבריאות.

על פי התיקון לחוק שעבר הלילה, הממשלה רשאית לקבוע שמגבלת המרחק על יציאה מהבית תחול גם על מי שיוצא להפגנה. למשל, שלא ניתן יהיה להתרחק ליותר מקילומטר מהבית גם לצורך זה. בנוסף, תוכל הממשלה לקבוע מגבלה על מספר המשתתפים בהפגנה, וזאת בניגוד למצב שהיה קיים עד עכשיו, שהחריג את ההפגנות מהאיסור.

התיקונים "לחוק הקורונה הגדול" עברו הלילה במליאה בקריאה שניה ושלישית ברוב של 46 תומכים מול 38 מתנגדים. התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד הגבלת ההפגנות.

לפי ההצעה שאושרה, לא יתקיימו הפגנות בזמן של סגר כללי אלא בקבוצות של 20 איש בלבד ובמרחק של עד קילומטר ממקום המגורים. הסעיף המרכזי בהצעת החוק מקנה לממשלה סמכות להכריז על מצב חירום מיוחד כדי להטיל מגבלות נוספות על הציבור, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. בין היתר, יוטלו מגבלות כמו חיוב שמירת מרחק במרחב הציבורי של עד שני מטרים, איסור התקהלות של לא יותר מ-20 אנשים בשטח פתוח, ולא יותר מעשרה במבנה סגור, תקנות המגבילות הפעלת מוסדות שמקיימים פעילות חינוך ואוסרות פתיחתם לתלמידים, וכן תקנות המאפשרות הפעלת תחבורה ציבורית בהיקף מזערי.

עם זאת, נקבע בתקנות כי הממשלה לא תכריז על מצב חירום מיוחד בשל נגיף הקורונה, אלא לאחר שהובאו בפניה עמדת שר הבריאות וחוות דעת מקצועית מטעם משרד הבריאות, המבססת את קיומו של המצב הבריאותי החמור. אם יוכרז מצב חירום - תוקפו יהיה לשבעה ימים, וניתן יהיה להאריכו ל-21 יום לכל היותר.

צרו איתנו קשר *5988