פרופ' רוני גמזו: "40% מהמאומתים – בחברה החרדית"

בתדרוך לתקשורת, ציין פרויקטור הקורונה גמזו כי "בשלב הזה אנחנו מצפים להפחתה של התחלואה אחרי שיא של תחילת סגר" • לטענתו, הסגר אפקטיבי: "רואים בצורה ברורה פחות תנועה ומגעים" • "אם אדלשטיין יבקש ממני להישאר אחרי ה-1 בנובמבר, אני אשקול את זה"

פרופ' רוני גמזו / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press
פרופ' רוני גמזו / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

"אנחנו כשבועיים ימים מתחילת הסגר השני, ובשלב הזה אנחנו מצפים להפחתה של התחלואה אחרי שיא של תחילת סגר", כך אמר היום פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו בתדרוך לתקשורת. גמזו ענה לשאלות בנוגע לחזרתו לאיכילוב בראשית נובמבר, הסביר את הסיבה לכמות הבדיקות החיוביות היום, ואמר כי העלייה בהיקף התחלואה במגזר החרדי מדאיגה את משרד הבריאות. לפי גמזו, מספר הבדיקות המבוצעות ביום ילך ויעלה, ויגיע בזמן הקרוב לכדי 80-90 אלף בדיקות ביום.

"קמנו הבוקר עם 9,000 מקרים מאומתים. זה לא הפתיע אותי. הדגימות שבוצעו יום לאחר כיפור, 70 אלף בדיקות, מסכמות את סוף השבוע ויום הכיפורים. צריך להסתכל על המספר הזה בראייה של ארבעה ימים אחורה. גם את היום הזה נסיים ביותר מ-70 אלף בדיקות, ונראה רמה כזו של מאומתים. נצטרך לבדוק לפי כל ימי החג, את המגמה המסתמנת", אמר גמזו. 

באשר לכניסה לסגר ומדידת האפקטיביות שלו, הסביר גמזו כי "חציית ה-R והרמת הדגל של בתי החולים חייבו אותנו להטיל סגר. הסגר אפקטיבי, אנחנו רואים בצורה ברורה פחות תנועה ומגעים, ובמקומות שהיו התקהלויות - ירידה. אנחנו רואים את זה לפי מדדים. האם נגיע לירידה של עוצר פסח? לא, אנחנו לא שם, אבל ההבדלים הם לא כאלו גדולים. נתנו בסבב הזה איזונים לחופש האזרח, אנחנו צריכים לשמור על הסגר כדי לייצר אפקט".

בהקשר לדבריו של ראש הממשלה אמש, באשר לכך שיציאה מהסגר יכולה לקחת גם חצי שנה, אמר גמזו: "תנו לי לנשום ולראות נתונים. כל אמירה של אורך הסגר ללא נתונים וללא הסתכלות על ה- R , היא לא ודאית. היות שמדובר בפרנסה וחופש של אנשים, אני רוצה למדוד את הירידה בשבוע הבא - שבוע גורלי".

"אני מתחייב לאחידות במדינת ישראל"

על פיזור התחלואה בחברה הישראלית, אמר גמזו: "כ-40% מהיקף המאומתים הם מהמגזר החרדי. זה מטריד אותנו, גם בשיעור החולים מעל גיל 60 בחברה החרדית. נעשה מה שניתן כדי לחזק אותם, ולתת להם את ההבנה לגבי התחלואה גבוהה ויכולה להוביל לחולים במצב קשה. גם באוכלוסייה הכללית והערבית יש לנו מורכבויות, ואנחנו עם אצבע על הדופק".

על הפרות הסגר והיעדר אכיפה בבתי הכנסת ובישיבות, אמר גמזו כי "אין ספק שההפרות הללו מאריכות את הסגר וגורמות לנו קושי רב במדינת ישראל. מי שחושב שכשנסיים את החגים נסיים את הסגר ואפשר להתקהל - אז לא. זה לא הזמן לסכן את כולנו. הייתי רוצה שבתוך בתי הכנסת תהיה יותר משמעת ופחות אכיפה של המשטרה. כל מוסדות הלימוד צריכים לעמוד בהוראות וכל חריגה מסכנת אותנו בחריגה הולכת וגדלה".

לאחר שאתמול אמר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, שלמרות התחלואה הגבוהה במגזר החרדי שוקל המשרד להחזיר את לימודי הישיבות בעוד שהחינוך הכללי סגור, אמר גמזו: "לימודים - כולם מתקהלים במקום סגור, אם זה תיכון או ישיבה קטנה או גדולה. ההחלטה תצטרך להתקבל עם כל הגורמים, עם הרבה מאוד רגישות. אני מתחייב לאחידות במדינת ישראל".

מתי יחלו הקלות בסגר? על כך, אמר גמזו: "אני לא בטוח שהתעקשות על מספרים זה דבר נכון. אתמול בקבינט שמנו יעד של 2,000, אבל היעדים תלויים גם בירידה במקדם ההדבקה למתחת ל-1, ולא רק בכמות המאומתים. אפשר לדבר על שחרור כאשר מקדם ההדבקה ירד, גם ב-2,000 נדבקים ביום".

"אם יחליטו שבר סימן טוב יהיה הפרויקטור הבא, אני רק אשמח"

על המערך לקטיעת שרשראות ההדבקה בפיקוד העורף והפרסומים על כך שהצבא איננו עומד במשימה שהוטלה עליו, אמר גמזו: "פיקוד העורף, על פי החלטתי בגיבוי הדרג הפוליטי, קיבל את המנדט להקים מערך מאוד מורכב. ככל שהוא מורכב יותר ועם יותר מאומתים, זה יותר קשה. כרגע, אנחנו עושים לא רק כמות גדולה של בדיקות בקופות החולים, אלא גם באמצעות פקע"ר שפורס את עצמו בהמון מקומות. אם הם לא היו, זה לא היה קורה. זה שינוי משמעותי. אנחנו יכולים באופן הזה לצמצם פערים ביישובים שלא היו נדגמים אחרת. לקחת את כל החוקרים ולגבש את כולם במסגרת אחת עם מערכת מחשוב שנבנית ושהשדרוג שלה יצא לדרך בשבוע הבא, יאפשר להגדיל את שיעורי הקטיעה. זה מתעצם והולך, צריך להיות יותר סבלניים. זה לוקח יותר מ-5 שבועות. יש יותר מ-3,500 חקירות של המאומתים בפיקוד העורף כרגע, ונגיע ליותר מזה".

האם גמזו יסכים להישאר בתפקיד הפרויקטור, ומה דעתו על הטענה לפיה הוצע למשה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות הקודם, להחליפו? "יולי אדלשטיין לקח את התפקיד הקשה ביותר וכפוי הטובה בתקופה הזו. יש בו חריצות, מנהיגות ויושר. הוא אומר את האמת לציבור. אם הוא יבקש ממני להישאר אחרי ה-1 בנובמבר, אני אשקול את זה", אמר גמזו. "אני כן רוצה לחזור לאיכילוב. לגבי בר סימן טוב, אנחנו חברים, אנחנו מכירים מעל עשור. אם יחליטו שהוא יהיה הפרויקטור הבא, אני רק אשמח. משה הוא אדם ראוי, וצריך בתפקיד הזה אדם חזק שיודע לעמוד בהרבה לחצים".

צרו איתנו קשר *5988