סיבה לדאגה גם בהייטק: המשקיעים נעלמו, הסבבים התכווצו וההשקעות בסטארט-אפים חדשים צנחו

נתוני IVC מראים כי 2020 תהיה שנת שיא של גיוסי הון, אך הנתונים על סבבי סיד מעוררים דאגה - כמחצית מהם היו בהיקף של 150 אלף דולר ומטה, ירידה של 80% לעומת שנים קודמות

השקעה בהייטק/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
השקעה בהייטק/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בשבועות ובחודשים האחרונים יותר ויותר סטארט-אפים מדווחים על גיוסי הון - חלקם נהנה מאופטימיות כלפי חברות הטכנולוגיה והיכולת שלהם להרוויח ממשבר הקורונה, אחרים גייסו הון כדי למלא את הקופה המידלדלת בגלל המשבר. גם בחינה של נתוני גיוסי הון שפרסמו הבוקר חברת המחקר IVC ומשרד עוה"ד ZAG-S&W מראים, על פניו, תמונה חיובית - בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הסתכמו גיוסי ההון של חברות מגובות הון סיכון ב-6.7 מיליארד דולר - כמו ב-2019 כולה, שהייתה שנת שיא.

בדרך לשנת שיא
 בדרך לשנת שיא

ב-IVC מציינים כי השקעות מגובות הון סיכון אחראיות לשני שלישים מההשקעות ברבעון השלישי אך ל-86% מהכסף שמושקע. השקעות אחרות הן של אנג'לים, בנקים, משקיעים אסטרטגיים, קרנות גידור וכו'. חברות מגובות הון סיכון גייסו ברבעון 2.35 מיליארד דולר, לעומת 1.9 מיליארד דולר ברבעון הקודם ו-2.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון, שכלל גם גיוסים טרום הקורונה.

מה קורה בחברות בשלבים מוקדמים

האם הרבעון השלישי היה באמת טוב יותר? יש כמובן חשיבות לעסקאות הגדולות, מכיוון שהן מראות על בשלות של התעשייה ועל חברות שכנראה ימשיכו לצמוח כחברות עצמאיות (ככל שהחברות גדלות, הסיכוי שהן יירכשו הולך ויורד). ועדיין, אם מנכים את העסקאות הגדולות (מעל 100 מיליון דולר), אז ברבעון השלישי היקף הגיוסים היה נמוך יותר מכיוון שהיו בו לא פחות משש עסקאות גדולות, בהיקף כולל של 1.06 מיליארד דולר, ואילו ברבעון השני העסקאות הגדולות הסתכמו בכ-350 מיליון דולר.

אולם הבעיה עוד יותר גדולה כשמנסים להבין מה קורה בחברות בשלבים מוקדמים. נהוג לספר על חברות שקמו במשברים והצליחו, או לחילופין, משקיעים מציינים כי דווקא החברות שכבר הוקמו אך עדיין בשלבי פיתוח, נפגעות פחות מהמשבר. זאת מכיוון שההכנסות שלהן לא נפגעו. עם זאת, נתוני IVC על סבבי הסיד צריכים לעורר דאגה רבה - מספר סבבי הסיד אמנם נמצא בקצב שנתי דומה לזה של השנים האחרונות, אך היקף הסכומים בו צנחו דרמטית - מתחילת השנה סבבי הסיד הסתכמו ב-92 מיליון דולר, לעומת 234 מיליון דולר בשנה שעברה.

סבבי הסיד מתכווצים
 סבבי הסיד מתכווצים

ירידה משמעותית יותר נרשמה בהיקף הגיוס החציוני שעמד בארבע השנים הקודמות על 0.9-1 מיליון דולר ואילו ב-2020 הוא עמד על 0.15 מיליון דולר בלבד - ירידה של כ-80%. בסבבי A, למשל, לא היה שינוי משמעותי (4.5 מיליון דולר לעומת 5 מיליון דולר ב-2019).

צניחה נרשמה גם במספר ההשקעות וגם במספר המשקיעים שלוקחים חלק בהן. ב-IVC הציגו את הנתונים לפי סוגי משקיעים (אנג'לים, קרנות ואקסלרטורים). מספר המשקיעים השונים שלקח חלק בהשקעות סיד ירד מ-195 בשנה שעברה ל-82 השנה - מספר האנג'לים עמד על 38 בלבד, לעומת 90 בשנה שעברה; מספרים דומים ניתן לראות גם במספר הקרנות; ומספר האקסלרטורים שהשקיעו נפל מ-14 ל-6, אך מספר ההשקעות שלהם נשאר על 28 (כלומר כל אקסלרטור השקיע ביותר סטארט-אפים).

משקיעי הסיד נעלמים
 משקיעי הסיד נעלמים

לגבי מספר ההשקעות של אנג'לים - זהו מספר שנמצא בירידה בשנים האחרונות - ב-2017 הוא עמד על 177, ב-2018 וב-2019 הוא נע סביב 150 ואילו מתחילת השנה אנג'לים השתתפו ב-62 סבבי סיד בלבד. גם מספר הסבבים שבהם קרנות השתתפו ירד מ-114 ל-57.

מגמה נוספת שמוצגת בדוח, אך מנוטרלת מהנתונים שמופיעים בידיעה היא השקעות פרטיות בחברות ציבוריות, שהולכות ותופסות תאוצה (כלומר חברות ציבוריות שמגייסות הון).