משרד הבריאות נגד איקאה: "אינה מקום שעיקר עיסוקו מכירת מוצרים חיוניים"

בהודעה שמסר הערב המשרד נאמר: "משרד הבריאות לא נתן אישור לפתיחת החנות" • איקאה בתגובה: "כמו שחנויות הום סנטר, אייס קנה ובנה ורשתות הסטוק הן רשתות חיוניות - על אחת כמה וכמה המחלקות החיוניות באיקאה ייפתחו מחר לציבור הרחב"

סניף איקאה באשתאול / הדמיה: שלאגר מדיה, יח"צ
סניף איקאה באשתאול / הדמיה: שלאגר מדיה, יח"צ

משרד הבריאות יוצא הערב (ג') נגד ההצהרה של רשת הריהוט איקאה כי תפתח החל ממחר את החנויות שלה בישראל. בהודעה שמסר הערב המשרד נאמר: "משרד הבריאות לא נתן אישור לפתיחת החנות. עמדת המשרד היא כי חנות רהיטים, ובכלל זה איקאה, אינה מקום שעיקר עיסוקו מכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית".

מוקדם יותר הבוקר  דיווחנו כי אחרי הביקורת החריפה שספגה בסבב הקודם, ולאחר שעל קבוצת ביג נאסר לפתוח חנויות, ועסקים במתחמיה אף ספגו קנסות - איקאה ישראל תחזור מחר לפעילות ותפתח את החנויות שלה. איקאה ישראל מודיעה כי תחזור לפעילות חלקית החל ממחר (ד').

בחברה טענו כי "על אף שהיא רשאית לפתוח באופן מלא את חנויותיה, שעיקר פעילותן מכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית, החליטה החברה כי אולמות התצוגה בקומה העליונה, המסעדות וממלכת הילדים יישארו סגורים".

הצעד הזה מתאפשר, לטענת החברה, "לאחר קבלת האישורים הנדרשים מאיקאה העולמית ובמקביל לקבלת חוות-דעת משפטית הקובעת כי עיקר פעילות חנויות איקאה הוא מכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית".

לפי ההודעה שמסרה איקאה, המחלקות שיפעלו בשלב זה הן: מוצרי חשמל למטבח, נורות, מזון, מטבחים, כלי עבודה, ברזים, כיורים, אינסטלציה, מזרנים, אביזרים חיוניים לאמבט, מוצרי כביסה וגיהוץ, אביזרי חשמל, אביזרי סלולר, סוללות וכלי אוכל. אולמות התצוגה בקומה העליונה, המסעדות ואזור הילדים יהיו סגורים.

הנחיות הממשלה ומשרד הבריאות שנכנסו לתוקף בתחילת השבוע קובעות כי התקנות מאפשרות את פתיחת החנויות, "למעט חנויות המצויות בקניון מקורה או בקניון שאינו מקורה הכולל מעל 20 חנויות ובתי עסק". על-פי התקנות, מותרת תפוסה של עד ארבעה לקוחות בלבד בחנות. משרדי הממשלה והבריאות הצהירו כי הפרה של התקנות להלן תוגדר כעבירה פלילית.

מאיקאה נמסר בתגובה למשרד הבריאות: "כמו שחנויות הום סנטר, אייס קנה ובנה ורשתות הסטוק הן רשתות חיוניות - על אחת כמה וכמה המחלקות החיוניות באיקאה ייפתחו מחר לציבור הרחב. אנו מבקשים להדגיש כי רק רבע מהחנות תפתח. חוות-הדעת המשפטיות של איקאה מאפשרות לה לפתוח את המחלקות החיוניות לתחזוקת הבית".

צרו איתנו קשר *5988