הדולר ירד מתחת ל-3.3 שקלים; תל אביב ננעלה בירידות

מדד ת"א 35 נחלש ב-0.2% מדד ת"א 125 איבד 0.3% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.5% • בזק קפצה 4.9%, אופקו זינקה 7.2%, דיסקונט עלתה 0.9%, בז"ן נחלשה 2.8% וטבע איבדה 1.8%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:50

הדולר ממשיך להיחלש מול השקל זה היום החמישי ברציפות. לאחר ששערו היציג של הדולר נקבע על 3.3 שקלים, ממשיך המטבע האמריקאי להיחלש והוא עומד עתה על 3.28 שקלים. החלשות הדולר לא מיטיבה עם הייצואנים, ונציין כי לאחרונה עלה הייצוא של קטר המשק - ענף ההייטק, שצפוי לסבול מחוזקת השקל.

17:27

בניגוד לעליות הנרשמות בבורסות העולם, יום המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים בירידות שערים במדדים המובילים: מדד ת"א 35 נחלש ב-0.2% מדד ת"א 125 איבד 0.3% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.5%.

מבין המדדים הענפיים, בלטו בעליות מדד ביומד שהוסיף 1.4% ומדד תקשורת ו-IT שהתקדם ב-1%. עוד בעולים: מדד ביטוח הוסיף 0.6% ומדד פיננסים התקדם ב-0.4%. בצד השלילי, מדד נדל"ן נחלש ב-1%, מדד נפט וגז נסוג ב-1% וכך גם מדד ת"א טכנולוגיה. מדד הבנקים ננעל כמעט ללא שינוי, מהצד השלילי.

15:40

הבורסה עברה למגמה שלילית: מדד ת"א 35 נחלש ב-0.1%, מדד ת"א 125 נסוג ב-0.2% ומדד ת"א 90 יורד ב-0.5%

15:20

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 מוסיף 0.2%, מנגד מדד ת"א 90 משיל 0.3%. מדד הבנקים נסחר ללא שינוי. 

מזרחי טפחות מאבדת 1%, מבנה יורדת ב-1.7%, עזריאלי יורדת ב-1.5%, בזק עולה ב-2.9% לאחר הדוחות שפורסמו אתמול בערב. אבוג'ן מזנקת ב-16.7%.

נובה  הודיעה היום על השקת Nova ELIPSON, פתרון למדידת חומרים בתהליך ייצור שבבים, כגון לחץ, מתח ותכונות פני-שטח בשבבים מסוגים שונים. Nova ELIPSON היא מערכת חדשה שכבר מותקנת אצל מספר לקוחות והחברה מצפה להכיר בהכנסות כבר ברבעון הרביעי של 2020.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-850 מיליון שקל.

12:30

מגמה מעורבת בבורסה. מדד ת"א 35 נסחר בעלייה של כ-0.1% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-0.5%. מחזור המסחר מסתכם בכ-525 מיליון שקל. 

רפי גוזלן, כלכלן ראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי, מציין היום בעקבות הודעת בנק ישראל אתמול כי "באופן כללי האינפלציה ושער החליפין ממשיכים לקבל משקל נמוך יחסית בהחלטות של הוועדה המוניטארית. עם זאת, נוכח הייסוף האחרון בשקל, שבה הוועדה לניסוח שאיפיין בעבר את נושא שער החליפין ולפיו "המשך הייסוף עלול לפגוע ביצוא, והוא צפוי לפעול להאטה נוספת באינפלציה". ירידת המדרגה בהיקף רכישות המט"ח בספטמבר-אוקטובר אותתה על כך שעל רקע נתוני יצוא טובים יחסית, הבנק מסתפק ביציבות יחסית בסל. החזרה למעורבות גבוהה יותר בימים האחרונים מצביעה על כך שהבנק מוסיף לכך ניסיון לבלום ירידה מתחת ל-3.30 שקלים לדולר, אך ניראה כי במידה והיחלשות הדולר בעולם תתגבר, הדגש יהיה על יציבות יחסית בשקל-סל".

במבט קדימה, כותב גוזלן, "החדשות הטובות מהעולם בנגע לחיסונים בהחלט מעודדות, אך קיימת עדיין אי ודאות לגבי יעילותם ועיתוי החיסון הנרחב של האוכלוסייה. נוכח אי ודאות זו, ובהתחשב בחולשה הצפויה לאפיין את הפעילות בתקופה הקרובה, המדיניות תמשיך להיות מרחיבה לפרק זמן ממושך, לפחות עד שיושג שיפור של ממש במצב המשק". 

11:00

מגמה מעורבת בבורסה, כשמדד ת"א 35 נסחר בעלייה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-0.8%. 

מניית קאנומד  הפועלת התחום אספקת מוצרי קנאביס, בולטת בעלייה חדה לאחר שהחברה דיווחה היום כי הגיעה להבנות מסחריות עם רשת סופר פארם , המפעילה כ-55 בתי מרקחת המנפקים קנאביס רפואי. על פי ההבנות בין הצדדים, קאנומד תספק מוצרי קנאביס רפואי, לרבות תפרחות יבשות של קנאביס לשימוש רפואי, לבתי מרקחת של סופר פארם.

קרן הריט למגורים מגוריט  רכשה 90 דירות חדשות תמורת כ-230 מיליון שקל. הקרן דיווחה הבוקר על שלוש עסקאות לרכישת דירות ברמת השרון, בבת ים ובירושלים, מרביתן לאכלוס מיידי.

10:05

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה חיובית, כשמדדי המניות המובילים מתקדמים ב-0.5%-0.7%. 

עליות בולטות רושמות מניות בזק, קבוצת דלק , אופקו, נובולוג  וקרסו. 

לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל אתמול, מציין הבוקר רונן מנחם, הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות, כי "בסך הכל ההודעה שדרה המשכיות ושילבה אופטימיות זהירה לגבי המשק במבט לשנה הבאה, יחד עם המשך מחויבות של בנק ישראל לנקוט מדיניות מוניטרית מרחיבה ואף להעמיק אותה אם יהיה צורך. עם התקרבות עונת הדוחות לסיומה, יעבור שוק המניות המקומי להתמקד בסוגיות הבוערות אחרות ובראשן - האפשרות שהממשלה תגיע בקרוב לסופה (בדרך של ההצעה לפרקה, או בדרך של אי העברת תקציב בהמשך החודש). כמו כן יתמקדו המשקיעים בתחלואה המקומית, ששוב מעלה ראש וחוזר השיח על סגר שלישי, כולל אמירות של ראש הממשלה ושר הבריאות בנושא".

"המשך תיסוף השקל מעיב גם הוא על הסקטור היצרני ועל הייצוא, אם כי עד כה נראה כי השלכותיו על הפעילות הכלכלית אינן גדולות. עקב כך, ומשום שגם בחו"ל מוטרדים בעיקר מהתחלואה הגבוהה שם, אני צופה שהמסחר בחודש דצמבר יהיה עצבני ותנודתי מהרגיל, תוך מעקב של השווקים הן אחר הנעשה בחו"ל והן במישור הפוליטי אצלנו. עוד תשפיע על הדריכות ההמתנה להחלטת מפיקות הנפט הגדולות, ובראשן רוסיה וסעודיה, האם להאריך את קיצוצי המכסות בפגישתן היום ומחר. יכולות להיות לכך השפעות חזקות על כיוון מחירי הנפט בהמשך השבוע, לאחר מהלך העליות שביצע בתקופה האחרונה" כותב מנחם.

09:00

בשוק המטבעות נסחר הבוקר הדולר ביציבות סביב 3.307 שקלים והאירו נחלש בכ-0.3% סביב 3.955 שקלים.

08:00

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. צפי לפתיחה חיובית בבורסה

יום המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח במגמה חיובית. זאת, לאחר שאתמול ננעל המסחר בירידות בהובלת מדד הבנקים שצנח בכ-2.5%. גם בוול סטריט ננעל המסחר במגמה שלילית.

המניות הדואליות חזרו עם פערים מעורבים - טבע  עם פער שלילי של כ-1.8% ומנגד אופקו בולטת עם פער חיובי של כ-10% ואבוג'ן כ-14% והן צפויות לעלות היום. 

2. עליות באסיה ובחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה חיובית, לאחר שבסין פורסמו היום נתוני מאקרו חיוביים. במסחר החוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.7%-0.9%.

מדד מנהלי הרכש של מרקיט לסקטור התעשייה בסין הגיע בנובמבר לרמה של 54.9 נק' - הנתון הטוב ביותר בעשור האחרון.

3. עונת הדוחות הסתיימה - ירידה חדה ברווחי בזק

עונת הדוחות לרבעון השלישי הסתיימה. בזק  דיווחה אתמול כי הרווח הנקי ברבעון השלישי של שנת 2020 הסתכם בכ-26 מיליון שקל, בהשוואה לכ-177 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד, ירידה של כ-85.3% . הרווח הנקי המתואם הסתכם בכ-289 מיליון שקל בהשוואה לכ-207 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד, עלייה של כ-39.6%. 

4. שינוי במתווה הקניונים 

אחרי הביקורת החריפה, קבינט השרים לקורונה אישר בלילה במשאל טלפוני לתקן את מתווה פיילוט הקניונים. במסגרת התיקון שונו ההגדרות למספר הלקוחות המותר בחנות וליחס המותר בין שטח הקניון לכמות הלקוחות שיוכלו לשהות בו. כך, בנוגע לתפוסה המרבית המותרת בשטח הקניון, נקבע כי התפוסה תשתנה מיחס של אדם ל-7 מטרים רבועים, ליחס של אדם ל-15 מטרים רבועים.

בנוגע לשטח שבחנויות עצמן, ייקבע כי בנוסף לכלל החל בתקנות העיקריות (לפיו התפוסה תהיה לפי יחס של אדם ל-7 מ"ר ועד 10 אנשים), בחנויות "גדולות", שגודלן עולה על 150 מ"ר, התפוסה המירבית תהיה ביחס של אדם ל-15 מ"ר (וללא קביעת 'תקרה מספרית' על מספר השוהים)

5. הביטקויון מתקרב ל-20,000 דולר

ולסיום, הביטקוין נסחר כעת ברמה של 19,430 דולר. אתמול הגיע מחיר הביטקוין בבורסות הקריפטו עד לרמה ממוצעת של 19,735 דולר - רמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2017. ברמה זו, רחוק הביטקוין פחות מ-2% משבירת שיא כל הזמנים, 20,089 דולר, שאותו קבע ב-17 בדצמבר 2017. 

שגיא בקשי, מנכ"ל חברת Coinmama הישראלית, שמספקת שירותי קנייה ומכירה של מטבעות קריפטו, אינו מופתע מהאפשרות שביטקוין עומד לשבור את שיא כל הזמנים שלו. לדבריו, "ביטקוין הוא הזהב החדש, והתנועה העולמית לעברו תימשך בקצב מסחרר. אף שהוא קיים מאז 2009, ביטקוין עדיין נחשב לרעיון חדש ולאחת ההמצאות החשובות של המאה ה-21. היצע המטבע נמוך וכך ימשיך להיות, כשביטקוין אחד לעולם יהיה שווה ביטקוין אחד ומעליו חסם של 21 מיליון מטבעות". 

ובארץ, הדולר נחלש אתמול ונסחר סביב רמה של 3,304 שקלים, שפל של 12 שנים. 

צרו איתנו קשר *5988