הבורסה בת"א | סיקור שוטף

נעילה שלילית בת"א: קבוצת דלק צנחה ב-11%, אלקטריאון ב-5.2%

מדד ת"א 35 נסוג ב-1.5% ומדד ת"א 90 ירד בכ-2.1% • מחזור המסחר הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל • מדד הנפט והגז בלט בירידה של 4.8% • חברת בי.ג'י איי של רמי לוי וחברת טעמן נבחרה על ידי הנאמן לנכסי אי.די.בי כרוכשת עבור ישראייר

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות. מדד ת"א 35 נסוג ב-1.5% ומדד ת"א 90 ירד בכ-2.1% . מדד הנפט והגז בלט בירידה של 4.8%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל.

ירידות בולטות רשמו מניות קבוצת דלק, אלקטריאון , סאפיינס, מגה אור, יוחננוף , אלוני חץ ואינרום. 

מנגד, עליות בולטות רשמו תדיראן הולדינגס , אוגווינד, אלקטרה צריכה וסבוריט.

15:30

ירידות בבורסה בתל אביב לאחר שחברי הכנסת הצביעו פיזורה ופירוק הממשלה. מדד ת"א 35 יורד ב-1.6%, ת"א 90 יורד ב-2.2% ומדד ת"א נפט וגז צונח בכ-4%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל. 

ירידות בולטות נרשמות במניות קבוצת דלק , הראל השקעות , מגה אור, אינרום וישראמקו. 

13:20

הירידות בבורסה בתל אביב מתחזקות. מדד ת"א 35 צונח ב-1.5%, ת"א 90 יורד ב-2.2% ומדד ת"א נפט וגז צונח ב-4%.

מזרחי טפחות צונחת ב-3.1%, המניות דיסקונט ואנרג'יקס מובילות את הירידות במדד ת"א 35, מליסרון יורדת ב-2.6%, טבע ונייס מאבדות 1.5% כ"א. 

דלק צונחת ב-8.7% לאחר הריצה של הימים האחרונים, ודלק קידוחים צונחת ב-6%.

12:00

המסחר בת"א מתנהל בירידות. מדד ת"א 35 מאבד 0.9%, ת"א 90 צונח ב-1.4%. 

שר האוצר, ישראל כ"ץ, חתם היום על תקנות מיסוי רווחים ממשאבי טבע, המסדירות את אופן תשלום מקדמות ההיטל שישולמו על ידי בעלי שדות הנפט והגז, דרך חישובן ומועדי התשלום והדיווח עליהן כבר בשנה השוטפת בה מתקבלים התקבולים ממכירת הנפט והגז. דלק מאבד 9% לאחר העליות שנרשמו בימים האחרונים, דלק קידוחים מאבדת 6%,

מדיגוס צונחת ב-17%. מנגד, ג'נסל בולטת בעלייה של 11.5%, ואקוואריוס מזנקת ב-10%.

חברת בי.ג'י איי של רמי לוי וחברת טעמן היא המציעה שנבחרה על ידי הנאמן לנכסי אי.די.בי עו"ר אופיר נאור כרוכשת עבור ישראייר. בדוח שהעביר נאור לבית המשפט הוא מבקשת לאשר את הצעת בי ג'י איי לרכוש את ישראייר ואת החברות הבנות שלה סקי דיל, נתור, דיזנהאוז תיירות נכנסת.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו מ-460 מיליון שקל.

10:00

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות, וזאת למרות השיאים שנקבעו אמש בוול סטריט. מדד ת"א 35 מאבד 0.7% בפתיחה, ת"א 90 ללא שינוי, ומדד הבנקים מאבד 0.8%.

הבורסות באירופה נפתחו בטריטוריה האדומה ובשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים קלות לאחר השיאים שקבעו אמש המדדים S&P 500 והנאס"ק.

הדולר ממשיך לאבד גובה זה היום השישי ברציפות ויורד ב-0.5% לרמה של 3.284 שקלים.

5 דברים שכדאי לדעת לפני הפתיחה בבורסה בת"א

1. בבורסה בתל אביב: ההצעה לפיזור הכנסת תכביד?

יום המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח על רקע העליות בניו יורק וההצבעה הצפויה על ההצעה לפיזור הכנסת. יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע אמש כי יצביע בעד פיזור הכנסת בהיעדר תקציב מדינה על אף משבר הקורונה.

אמש בניו יורק יום המסחר הראשון של חודש דצמבר ננעל בעליות שערים ובשיאים חדשים במדדי נאסד"ק ו-S&P 500. מדד דאו ג'ונס התקדם ב-0.6%, נאסד"ק עלה ב-1.3% ומדד S&P 500 הוסיף 1.1%. המניות הדואליות צפויות להכביד. אופקו חוזרת עם פער שלילי של 6%, אורמת עם פער שלילי של 3%, איי.אפ.אפ עם פער שלילי של 1.3%, ואיי.סי.אל עם פער שלילי של 1.45%.

2. חשש מסגר שלישי על המשק המקומי

עוד לא נזרקו השקיות מהבלאק פריידיי למחזור, ולאחר העומסים שנראו בקניונים שנפתחו בשישי במסגרת הפיילוט לפתיחתם, גובר החשש מפני סגר שלישי על המשק. רק אתמול ארגון המדינות המפותחות (OECD) התייחס בסקירה לישראל לגבי השלכות הסגר השני, וכלכלני המחקר שם העריכו כי היציאה מהסגר השני תהיה ארוכה יותר מההתאוששות המהירה שנרשמה בסגר הראשון.

3. הדולר נפל מתחת ל-3.3 שקלים

 הדולר המשיך אתמול להיחלש מול השקל זה היום החמישי ברציפות. לאחר ששערו היציג של הדולר נקבע על 3.3 שקלים, נסחר המטבע האמריקאי בשער של 3.28 שקלים לאחר היציג. החלשות הדולר לא מיטיבה עם הייצואנים, ונציין כי לאחרונה עלה הייצוא של קטר המשק - ענף ההייטק, שצפוי לסבול מחוזקת השקל.

4. רכישת ישראייר: ההצעות ממשיכות לזרום

אחרי כנפיים: גם דור אלון של מוטי בן משה משדרגת את הצעתה. החברה מציעה לשלם עבור מלוא המניות של ישראייר 100 מיליון שקל במזומן ולוותר על החוב שאי.די.בי חבה לישראייר שהיקפו 5 מיליון דולר (כ-17 מיליון שקל). התמורה המצטברת תעמוד על 125 מיליון שקל, כשרכיב המזומן בהצעה זו לעומת ההצעות האחרות - הוא הגבוה ביותר, ויש להניח שהוא יילקח בחשבון בתחשיב של עו"ד אופיר נאור, הנאמן שמינה בית המשפט לנכסי אי.די.בי. נאור אמור להגיש היום לבית המשפט דוח בהתאם להצעות שקיבל.

5. השפעת הקורונה על פתאל ניכרת, אך לאומי מגלה אופטימיות

ללא ספק את השנה הזו הרבה חברות היו רוצות לשכוח, כך גם חברת המלונות פתאל שמלונותיה היו סגורים לרוב בצל משבר הקורונה. את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיכמה החברה עם הכנסות של 1.66 מיליארד שקל לעומת הכנסות של 4 מיליארד שקל בתקופה מקבילה אשתקד. פתאל סיכמה את התקופה בהפסד נקי של 754 מיליון שקל לעומת רווח נקי של 192 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

למרות זאת, וכשברקע עולה החשש מסגר שלישי על המשק, האנליסטית מעיין בק-מרום מבנק לאומי צופה אפסייד של 16% למניה: "החברה ממשיכה לבצע צעדים משמעותיים להפחתת ההוצאות השוטפות ולגיוס מקורות תזרים כאשר לאחרונה בוצעה הנפקת אג"ח להמרה בהיקף של 315 מיליון שקל ובוצעה הקצאה פרטית בהיקף של 50 מיליון", מעדכנת מרום-בק, "פתאל מעריכה כי צעדים אלו יסתכמו בתוספת מקורות בסך כ-1.5 מיליארד שקל, אשר יאפשר לה לעמוד בהתחייבויותיה בשנה הקרובה לכל הפחות עד לחזרה לשגרת פעילות מדורגת. אנו סבורים כי פתאל הוכיחה שהיא מסוגלת לעשות את הנדרש על מנת להתמודד עם המצב בגזרת ההתאמה למצב החדש כדי לעמוד בהוצאות הנדרשות ממנה, ואנו מאמינים שרמת הסיכון שאפיינה את החברה עם תחילת המשבר הינה נמוכה יותר במידה מסוימת עקב הצעדים שננקטו על ידה".

צרו איתנו קשר *5988