החתונה התבטלה בגלל הקורונה? החוק להחזר מקדמות אושר לקריאה ראשונה

לפי ההצעה, זוגות ששילמו עבור אירוע שנקבע לפני שהחלו הגבלות הקורונה ובוטל בשל כך – יקבלו את כספם חזרה תוך 3 חודשים מהמועד שבו ייכנס החוק לתוקף

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

האירוע בוטל? הכסף יוחזר. ועדת הכלכלה אישרה היום (א') לקריאה ראשונה הצעת החוק להחזר מקדמה בשל ביטול אירוע פרטי. את ההצעה הגישו חה"כ הילה שי וזאן, היו"ר מרגי וחה"כ משה גפני. לפי ההצעה, זוגות ששילמו עבור אירוע שנקבע לפני שהחלו הגבלות הקורונה ובוטל בשל כך - יקבלו את כספם חזרה תוך 3 חודשים מהמועד שבו ייכנס החוק לתוקף. מפעילי האולמות יוכלו להפחית סכום מסוים עבור החזר הוצאות. לא ברור מהו אותו סכום ובתום הדיון הודיע היו"ר מרגי כי הפרטים הסופיים של הצעת החוק יקבעו בעת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית.

את הדיון פתח היו"ר מרגי כשאמר כי הזוגות הצעירים הם לא חברת האשראי, לא של המדינה ולא של בעלי האולמות. הוא הוסיף כי הצעת החוק היא לא נגד בעלי האולמות, וכי היא מבקשת לסייע לזוגות ששילמו מקדמות על אירועים שבוטלו. ח"כ וזאן הוסיפה כי ההצעה נועדה לסייע לזוגות הצעירים, שהם החוליה החלשה ביותר בשרשרת ולהם אין לוביסטים ויח"צנים. עם זאת היא הוסיפה: "האינטרס שלנו הוא גם לסייע לעסקים להישאר על כנם, אבל לא יכול להיות שהצרכן ישלם עבור משהו שלא קיבל. לא נאפשר שהמאבק של בעלי האולמות מול האוצר ייעשה על גב הזוגות הצעירים".

"בעלי האולמות נזרקו לכלבים"

הנוכחים הסכימו כי צריך להיות מובן מאליו שצריך להחזיר כסף למי שלא קיבל שירות. ח"כ עידן רול ציין כי הקורונה מביאה את חברי הכנסת לחוקק חוקים שבימים כתיקונם לא הייתה מחוקקת. ח"כ ינון אזולאי הודעה כי בעלי האולמות "נזרקו לכלבים" כלשונו, אך אמר כי אסור שמאבקם יהיה על גב הזוגות הצעירים.

סגן יו"ר התאחדות בעלי האולמות, ניר שפר, אמר כי הענף נמצא בקריסה וכי 96% מהזוגות הצליחו בכל זאת להגיע לפתרון. ח"כ וזאן אמרה בתגובה כי המצב הוא הפוך. שפר העלה נקודה לפיה לא בעל האולם הוא שביטל את האירוע ולכן הוא צריך לספוג את כל הנזק. "לעשות אירוע זה לא לפתוח שקית במבה. יש הוצאות מאוד גבוהות גם לפני כן", אמר.

ראש מטה מאבק חתונות הקורונה, נגה רץ, סיפרה כי בפועל אולי רק 5% מהזוגות הצליחו להגיע להסכם עם בעל האולם. "אנחנו רוצים להתחיל את החיים בלי מינוס, יש כאלה שכבר לא יכולים לדחות את החתונה", סיפרה רץ. "אנחנו מבינים שבעלי האולמות במצוקה, גם אני מפיקת אירועים שלא עובדת ממרץ וכבר אין לי מאיפה להביא יותר כסף. הזוגות נתקלים בחוסר תום לב כל בוקר, מאיימים עליהם, פורעים להם צ'קים מכפילים את מחיר המנה למי שעושה חתונה בהתאם למגבלות. אני כבר נושקת לגיל 40, למתי אדחה את האירוע שלי?".

סגנית יועמ"ש המועצה לצרכנות, עו"ד יעל כהן שוואט, אמרה כי בשום מדינה לא חייבו את הצרכנים לשלם לבעלי האולמות. היו"ר מרגי סיכם ואמר כי כעת ההסדר המוצע הוא בקווים כלליים, וכי הצעת החוק תידון במלואה בוועדה בעת ההכנה לקריאה שנייה ושלישית ואז גם יקבע ההסדר הסופי. בתגובה לכך אמר שפר כי הצעת החוק תביא אולמות רבים לחדלות פירעון, והאשים בכך את חברי הכנסת. למרות זאת חברי הכנסת אישור פה אחד את ההצעה, והדיון בה יימשך בעת הכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

צרו איתנו קשר *5988