כעס בגרמניה: איך החיסון לקורונה שפותח במדינה, מגיע קודם לחו"ל?

החיסון המערבי הראשון לקורונה פותח בגרמניה, אך הוא עדיין לא מאושר שם לשימוש • הסיבה: הממשלה הגרמנית מחכה לאישור של סוכנות התרופות האירופית, והוא מתעכב • בינתיים הממשלה סופגת ביקורת קשה מהתקשורת ומאזרחים

אנשים עם מסכות עובדים ליד עץ חג מולד בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס
אנשים עם מסכות עובדים ליד עץ חג מולד בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

החיסון המערבי הראשון בעולם נגד נגיף הקורונה פותח ברובו בגרמניה. הידע לפיתוחו הגיע מאוניברסיטת מיינץ, החוקרים שפיתחו אותו הם זוג גרמנים ממוצא טורקי והחברה שבבעלותם ממוקמת ברחוב "מכרה הזהב" באזור התעשייה של מיינץ, ונקראת "ביונטק". הוא גם פותח בתמיכה כספית של הממשלה הגרמנית, ובשותפות עם מכון פול ארליך הממשלתי, האחראי לרגולציה ולפיתוח חיסונים. אבל באופן אבסורדי, תושבי בריטניה, ישראל, ארה"ב, קנדה ואפילו בחריין ככל הנראה ייהנו מהאפקט המגן של החיסון לפני תושבי גרמניה.

זהו תסריט שהיה קשה לצפות מראש, אבל הוא מתרחש בימים אלה. בעוד רשות התרופות הבריטית שינסה מותניים וחגגה את העצמאות הטרייה של הממלכה מהאיחוד האירופי בהחלטה זריזה על אישור החיסון של השותפות "פייזר-ביונטק" כבר לפני שבועיים; ובעוד מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), תחת לחץ כבד, מיהר ואישר את השימוש בחיסון בסוף השבוע, הגרמנים נאלצים לחכות להחלטה המשותפת ולהליכי האישורים של סוכנות התרופות האירופית (EMA), שהולכים ומתארכים. ראשת הסוכנות אמרה כי לכל המאוחר הוא יאושר ב-29 בדצמבר.

אפילו בגרמניה כבר גוברת הביקורת על המצב. "מיליונים מקבלים את החיסון הגרמני, אבל אנחנו נאלצים לחכות", הייתה הכותרת של ידיעה הבוקר (ב') ב"בילד". העיתון הזכיר לשר הבריאות יינס שפאן את דבריו מלפני חודש בלבד: "בתור שר הבריאות הגרמני, אתקשה להסביר למה חיסון שפותח בגרמניה יגיע קודם לאזורים אחרים". "כעת זה בדיוק מה שהוא צריך לעשות", נכתב בעיתון.

הסיבה העיקרית היא תהליכי האישור הארוכים של ה-EMA. לדברי הפוליטיקאי הגרמני (והרופא) ד"ר קארל לאוטרבך, אין למעשה בהליכים האירופיים הבדל משמעותי מבחינה מדעית לעומת אלה שהתרחשו בבריטניה או בארה"ב, אלא רק בזמן שהם נמשכים.

ה"בילד" אף ציין כי גרמניה הייתה יכולה לאשר את השימוש בחיסון באופן זריז באופן עצמאי, על ידי שימוש בחוקים הקיימים המאפשרים למדינה לעשות זאת מבלי לעבור על חוקי האיחוד האירופי. למעשה, המידע של "ביונטק" לגבי החיסון והניסוי משותף כבר מתחילת השנה עם "מכון פול ארליך" - מכון ממשלתי פדרלי גרמני לפיתוח חיסונים. זאת, כחלק מתמיכה בשווי מאות מיליונים שהממשלה הגרמנית הושיטה לחברה, כדי לזרז את הפיתוח.

אבל לפי ה"בילד", הגרמנים לא רצו ליצור מראה לפיהם הם מקדמים את האינטרסים שלהם על חשבון אלה של יתר מדינות האיחוד. גם בשעת מגפה, גרמניה חושבת בראש ובראשונה על תדמיתה בעיני חוץ ואולי על הלכידות של האיחוד האירופי, ומעדיפה לחכות להחלטה של ה-EMA. או שמדובר פשוט בשיקול מוטעה לגבי הדרך לאשר את החיסון.

שפאן הודה ב"טוויטר" כי לו הייתה גרמניה מאמצת הליך אישור עצמאי, "החיסון היה מקבל אישור קודם לכן". מבחינת השותפות "פייזר-ביונטק", היא לא הייתה צריכים לחכות לקופצים על החיסון החדש. היא העבירה מנות כבר לארה"ב, קנדה, בריטניה, ישראל ובחריין. החיסון שמיוצר בבלגיה נשלח כעת במטוסים לרחבי העולם, אך לא מעבר לגבול, למקום שבו פותח - גרמניה.