אחרי 30 שנים בכלא: ג'ונתן פולארד נחת בישראל

המרגל הישראלי-אמריקני הגיע לארץ חודש לאחר שההגבלות שהוטלו עליו עם שחרורו מהכלא פגו • פולארד בן ה-66, שריצה את עונש המאסר לאחר שמסר לישראל מידע רגיש של ארצות הברית, עלה ארצה יחד עם רעייתו אסתר

ג'ונתן פולארד / צילום: יחצ
ג'ונתן פולארד / צילום: יחצ

35 שנה לאחר שנעצר בארצות הברית המרגל היהודי-אמריקני ג'ונתן פולארד, נחת הלילה (רביעי) בישראל. פולארד, ממנו הוסרו ההגבלות שמנעו ממנו להגיע לישראל, עלה ארצה יחד עם רעייתו אסתר. השניים ייכנסו לבידוד בשל תקנות הקורונה.

בחודש שעבר, משרד המשפטים בארצות הברית הודיע כי ועדת השחרורים החליטה שלא להאריך את ההגבלות שהוטלו על פולארד בן ה-66, לאחר שחרורו מהכלא לפני כחמש שנים. "הוועדה מצאה כי אין ראיות המובילות למסקנה כי פולארד עלול להפר את החוק", כתבה הוועדה בנימוקיה.

לאחר שהוסרו ממנו המגבלות, הוא פרסם מכתב ותמונות שלו בעת שחתך את האזיק האלקטרוני שהוצמד אליו מאז שחרורו לפני חמש שנים. "לפני 30 שנה, אשתי האהובה אסתר מצאה בפעם הראשונה את דרכה אלי, בכלא מריון השמור ביותר, בו הייתי כלוא בצינוק שלוש קומות מתחת לאדמה, מאחורי 13 מנעולים ומפתחות", כתב פולארד במכתב.

"כנגד כל הסיכויים, אסתר הגיעה אלי, חתכה את אזיקים מעל ליבי והחזירה את נשמתי לחיים", המשיך פולארד. "זו הייתה העת בה המאבק לחירותי החל לראשונה. היום, אסתר חתכה את האזיק האלקטרוני מזרועי (באישור הרשויות), ובכך החזירה לי את חירותי הכמעט מוחלטת".

פולארד הוסיף כי "כצעד האחרון לחירות נותרה חזרתנו הביתה, לארץ ולעם שאנו אוהבים. בעזרת השם בקרוב מאוד". לדבריו, "אני ואסתר נרגשים מעומק ליבנו להודות לכל האנשים הנפלאים בישראל ובארצות הברית שנלחמו למעננו לאורך השנים הארוכות בדרך לחופש. אנו מבקשים להודות מקרב לב על המכתבים שששלחתם ושולחים לנו, ובפרט על תפילותיכם לאורך כל השנים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך אז את פולארד ואמר בשיחה: "אנו מחכים לך. אתה צריך להרגיש באמת בבית. אתה צריך שיהיו לך כעת חיים נוחים, ששניכם תוכלו לעסוק בתחומי העניין שלכם, ואנו יכולים לטפל באסתר בטיפול הרפואי הטוב בעולם".

פולארד שוחרר ב-2015 לאחר כ-30 שנה בהם ריצה עונש מאסר בארצות הברית, עקב הרשעתו בריגול למען ישראל. עם שחרורו הוטלו עליו תנאים מגבילים למשך חמש שנים, הכוללים איסור יציאה מאזור מסוים בניו יורק, ענידת אזיק אלקטרוני המנטר את מיקומו באופן תמידי, מעצר בית לילי, ניטור מתמיד של מחשבו בביתו ובמקום עבודתו, והימנעות מיצירת קשר עם כלי התקשורת.

הוא נעצר ב-21 בנובמבר 1985 בוושינגטון, לאחר שנתפס מעביר אלפי מסמכים מסווגים ממחלקת המודיעין של הצי האמריקני לידי מפעילו הישראלי. הוא נשפט למאסר עולם, ועל אף פניותיה הרבות של ממשלות ישראל לדורותיהן לארצות הברית, מעולם לא זכה לחנינה.

צרו איתנו קשר *5988