אלביט מערכות תספק כלי שיט בלתי מאוישים לחיל הים של מדינה באסיה-פסיפיק

שם המדינה לא נמסר בהודעה • במסגרת החוזה אלביט מערכות תספק מערכות כשב"מ מסוג Seagull בתצורה ספציפית לביצוע משימות לנטרול מוקשים ימיים, המאפשרת את האופציה להוספת מודולים טכנולוגיים הנדרשים לביצוע לוחמה נגד צוללות

כלי שיט בלתי מאוישים ("כשב"מ") מסוג  Seagull™ מתוצרת אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות
כלי שיט בלתי מאוישים ("כשב"מ") מסוג Seagull™ מתוצרת אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות

חברת אלביט מערכות   בע"מ הודיעה כי זכתה בחוזה לאספקת כלי שיט בלתי מאוישים ("כשב"מ") מסוג Seagull™ עבור חיל הים של מדינה באסיה-פסיפיק ששמה לא נמסר בהודעה.

במסגרת החוזה אלביט מערכות תספק מערכות כשב"מ מסוג Seagull בתצורה ספציפית לביצוע משימות לנטרול מוקשים ימיים, המאפשרת את האופציה להוספת מודולים טכנולוגיים הנדרשים לביצוע לוחמה נגד צוללות.

כשב"מי ה- Seagull שיסופקו יהיו מצוידים בסונרים ימיים סורקי צד וצופים קדימה וכן ברכבים מופעלים מרחוק לזיהוי והשמדת מוקשים. כמו כן, הכשב"מים יהיו מצוידים בחליפה אוטונומית, במערכת לניהול קרב וביכולת תקשורת לווייניים מתוצרת החברה.

כשב"מי ה-Seagull יאפשרו לחיל הים של הלקוח לבצע פעילויות מקיפות לנטרול מוקשים תוך טיפול במוקשים שבקרקעית הים, במוקשים צפים ובמוקשים עגונים. כשב"מ ה- Seagull מאפשר שהייה רציפה בים במשך ארבעה ימים, ביצוע משימות ימיות עד מצב ים חמש וכן את הגמישות לשלוט במספר כלי שיט מאותה מערכת ניהול משימה.

אלעד אהרונסון, מנכ"ל מודיעין באלביט מערכות, ציין: "ישנה הכרה הולכת וגוברת בנחיצות יכולות אוטונומיות לביצוע מגוון משימות ימיות, בייחוד לנטרול מוקשים ולוחמה נגד צוללות. כשב"מ ה-Seagull הוכיח מאז 2017 את יכולתו לביצוע משימות אלה, והוא מספק לחילות ים אפקטיביות משימתית גבוהה יותר, הורדת סיכונים ועלות-תועלת טובה יותר".

ה-Seagull (שחף) של אלביט הוא כלי שיט בלתי מאויש ורב-משימתי שתוכנן במיוחד עבור משימות לוחמה תת-ימית. הוא נושא חליפות סנסורים מודולאריות ומספק יכולות לוחמה נגד צוללות, כולל ירי טורפדו, יכולות גילוי ונטרול מוקשים ימיים, לוחמה אלקטרונית, סקירה ימית ומשימות נוספות, וזאת תוך שימוש באותו כלי שיט, אותה עמדת שליטה ואותם קווי תקשורת. ה-Seagull מאפשר לחילות ים לשפר את הביצועים במשימות תת-ימיות, תוך צמצום הסיכון לחיי אדם והפחתה משמעותית של עלויות הרכש וההפעלה.

בקיץ האחרון ביצעה אלביט מערכות שיגור והפעלה של מיני-מל"ט מסיפונו של ה-Seagull להרחבת היכולות המבצעיות של משימות ביטחון שוטף, סקירה תת-ימית (לוחמה נגד צוללות ואיתור ונטרול מוקשים ימיים). המיני-מל"ט שישולב הוא בעל כושר נשיאה של עד 15 ק"ג וניתן להנצלה מהמים. החומר הוויזואלי שנאסף באמצעות המיני-מל"ט ניתן לשידור הן ליחידת השליטה הקרקעית של ה-Seagull והן למערכות ניהול הקרב של כלי שיט נוספים.

ה-Seagull השתתף במספר תמרונים לוחמה נגד צוללות ומוקשים ימיים עם חילות ים בהם חיל הים הבריטי והספרדי.

אלביט כאמור אינה מפרטת איזו מדינה רכשה את כלי השיט, והאפשרויות הבולטות הן הפיליפינים, הודו, סרי לאנקה ו-ויטנאם. האחרונה עוסקת כבר עשרות שנים בניטרול שדות מוקשים יבשתיים וימיים מתקופת המלחמה. בעשור האחרון התגברו מאוד מכירות הנשק הישראלי למדינות בסויה והאוקיינוס השקט, והן מהוות יותר ממחצית היצוא הביטחוני של חברות ישראליות לעולם כולו.

זהו החוזה הרביעי במספר שמציגה אלביט מערכות מתחילת השנה. היא דיווחה על חוזים עם משרד ההגנה הבריטי בהיקף של 166 מיליון דולר, חוזה ענק עם חיל האוויר היווני בהיקף של 1.7 מיליארד דולר. וחוזה של 24 מיליון דולר לאספקת מחשבים טקטיים לצבא הולנד.

צרו איתנו קשר *5988