האם ישראל היא הראשונה בעולם שהבטיחה חיסונים לכולם?

הישראלים לא היו הראשונים שהזמינו חיסון • אבל הם כנראה יקבלו את המשלוח קודם • המשרוקית של גלובס

יובל שטייניץ, הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס
יובל שטייניץ, הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ישראל מחסנת הכי מהר. סוף-סוף עובדה שאין עליה מחלוקת: שום מדינה אחרת לא סיפקה עדיין מנת חיסון ראשונה לרבע מהאוכלוסייה. אבל שר האנרגיה יובל שטייניץ התפאר גם בהישג אחר: "כל אדם שעיניו בראשו רואה את מבצע החיסונים האדיר, חסר תקדים מבחינה עולמית, רואה שישראל היא המדינה הראשונה בעולם שכבר הבטיחה לעצמה מנות חיסון לכל אזרחיה, ומלא הערכה לראש הממשלה".

האם הקדמנו את העולם לא רק בחיסון 25% מהתושבים, אלא גם בהבטחה שיהיו חיסונים לכל השאר? נעשה סדר.

הפעם הראשונה שבה יכולנו לדעת שלכולנו שמורים חיסוני קורונה הייתה בנובמבר. באותו חודש נחתמו הסכמים לרכישת 12 מיליון מנות כפולות משלוש חברות שהשלימו בינתיים את הניסויים הקליניים - 5 מיליון מאסטרהזניקה, 4 מיליון מפייזר, ו-3 מיליון ממודרנה (כפול מכמות קודמת שהוזמנה). לאחרונה פייזר הבטיחה לישראל מיליון נוסף, וכרגע משוריינות לתשעה מיליוני הישראלים - שרק הבוגרים בהם אמורים בינתיים לקבל חיסון - 13 מיליון מנות.

מדינות אחרות דאגו להשלים את ההזמנה לפנינו. ארה"ב הבטיחה לעצמה בסוף יולי אופציות לרכישת 1.3 מיליארד מנות חיסון מיצרנים שונים. אם סופרים רק את החיסונים שהתגלו כיעילים, האמריקאים שריינו לעצמם 50 מיליון מנות כפולות מפייזר, 50 מיליון ממודרנה, ואופציות לעוד 400 מיליון משתי החברות: יותר מכל תושבי המדינה. גם מדינות האיחוד האירופי הבטיחו לעצמן 390 מיליון מנות כפולות מפייזר, מודרנה ואסטרהזניקה עוד לפני נובמבר. בריטניה שריינה לעצמה ביוני 65 מיליון מנות כפולות מאסטרהזניקה ומפייזר, מספיק לכל בריטי ובריטית.

תושבי המדינות האלה יודעים עוד לפנינו שמישהו רשם על שמם הזמנה לחיסון קורונה, ויום אחד הוא ייפלט מפס הייצור וישוגר למרכז החיסונים הקרוב למקום מגוריהם.

השאלה היא מתי ההזמנה תגיע - וכאן ישראל אכן עומדת כנראה בראש התור. עמיתנו דני זקן דיווח לפני כשבוע בגלובס שלפי ההסכם החסוי עם פייזר - אותו הסכם שנוי במחלוקת שמבטיח לחברה נתונים על המתחסנים - "ישראל תקבל משלוח שבועי של מאות אלפי מנות, ועד אמצע מרץ תושלם האספקה ליותר מ-10 מיליון מנות [בודדות]".

פייזר מסרבת לאשר את הפרטים רשמית, אבל ככל שיכולנו לברר, לקופות החולים בישראל לא יחסרו חיסונים אם מבצע החיסון יתקדם בקצב כזה. עם המשלוח ממודרנה, ייתכן שבאביב יהיו מספיק חיסונים לכולם.

במדינות האחרות יצטרכו כנראה לחכות יותר. שר הבריאות הגרמני אמר לאחרונה שהמטרה היא לספק חיסון לכולם "עד הקיץ". בארה"ב, מועד האספקה שסוכם עם מודרנה ופייזר הוא יוני 2021, ובשל גודל המדינה היא תלויה יותר בקצב ייצור החיסונים.

בשורה התחתונה: דברי שטייניץ חצי נכונים. מדינות אירופה וארה"ב שריינו מנות חיסון לכל תושביהן עוד לפני ישראל. עם זאת, ככל הידוע, פייזר הבטיחה לישראל קצב אספקה שיספיק לחיסון האוכלוסייה הבוגרת לפני מדינות אלה.

תחקיר: ארן רונדל ויפתח בריל

צרו איתנו קשר *5988