בורסות עולם | סיקור שוטף

אדום בוול סטריט: עליית התשואות על האג"ח הממשלתיות הפילה את המדדים

הנאסד"ק צנח ב-3.5%, הדאו ג'ונס איבד 1.75%, מדד S&P 500 צנח 2.5%  • התשואה על האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב חצתה את הרמה של 1.5% • הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשפל של 3 חודשים • מכירות הבתים שבהמתנה בארה"ב נפלו במפתיע בינואר

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי
הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו באדום בוהק: הנאסד"ק נפל ב-3.5%, ה-S&O 500 צנח בכ-2.5%, הדאו ירד ב-1.75%.

21:10

ירידות בוול סטריט בצל העלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב. הנאסד"ק צונח ב-2.2%, הדאו ג'ונס מאבד 1.1%, מדד S&P 500 מאבד 1.5%.

התשואה ל10 שנים עלתה מוקדם יותר הערב ל1.6%, לפני שירדה קלות ל1.49%, וזאת לאחר נתוני מאקרו טובים שמצביעים על המשך התאוששות הכלכלה האמריקאית. זאת, למרות דבריו של יו"ר הפד פאוול השבוע כי האינפלציה ושוק העבודה רחוקים מהיעד.

העלייה בתשואות מהווה אפשרות 'חנייה' אטרקטיבית של ההשקעות בעולם של ריביות נמוכות ושוק מניות שנושק לשיא כל הזמנים.

יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון, אמר לגלובס כי "בסך הכל, התשואות באג"ח הממשלתיות האמריקאיות זוחלות כבר כמה חודשים. הן מושפעות מהעלייה במחירי הסחורות בעולם, המעלה את ציפיות האינפלציה גם בטווח של שנה וגם בטווחים ארוכים יותר, ומושפעות גם מהניצחון של ג'ו ביידן במרוץ לנשיאות ארה"ב, עם מדיניות פיסקלית מאוד מרחיבה שהוא רוצה ליישם, בניגוד לתוכניות שהיו לדונלד טראמפ. כמו בארה"ב, גם בישראל נרשמת עליית תשואות באג"ח הממשלתיות".

לדבריו, ניצבת בארה"ב על הפרק חבילת סיוע נוספת, בהיקף של 1.9 טריליון דולר, שמבקש ביידן להעניק למשק האמריקאי, אחרי 0.9 טריליון דולר שאושרו בדצמבר האחרון, ותוכנית נוספת בהיקף של כ-2 טריליון דולר ליישום בעוד כחצי שנה, לעידוד בניית תשתיות, תמיכה בייצור אנרגיה ירוקה ומהלכים נוספים להגדלת הצמיחה.

כץ מסביר כי "המשמעות של המהלכים האלה היא הגדלת הגירעון בארה"ב, מה שיצריך את הממשל לגייס יותר אג"ח, כך שהשוק כבר מבין שיש לחץ לעליית תשואות. ביידן הולך 'לשפוך' המון כסף על המשק האמריקאי - מה שאומר שתירשם עלייה משמעותית בהיקף גיוסי האג"ח הממשלתיות.

20:10

מעמיקות הירידות בבורסות וול סטריט בצל העלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב, בעוד מדד הפחד מזנק ב-30%. הנאסד"ק צונח ב-3.4%, הדאו ג'ונס מאבד 1.5%, מדד S&P 500 מאבד 2.3% והראסל 2000 צונח ב-3.5%. התשואה על האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב חצתה את הרמה של 1.5%.

18:00

בשעה זו הירידות שנרשמו במדדים המובילים בוול סטריט מעמיקות בעד 1.2% במדד הנאסד"ק, כאשר מדד הפחד (VIX ) מזנק במקביל.

רשות ני"ע בארה"ב (SEC) תבדוק את התבטאויותיו של מייסד טסלה אלון מאסק על מטבע הקריפטו דוגקוין. דוגקוין נוצר בשנת 2013 כמחווה סאטירית לביטקוין. המטבע לא עוצב כצורת תשלום או כמשהו מעבר לבדיחה. 

17:22

מכירות הבתים שבהמתנה בארה"ב ירדו באופן מפתיע ב-2.8% בחוד ינואר, לעומת הצפי לאי שינוי במכירות.

מניית גיימסטופ , AMC  וגם נוקיה  מרכזות עניין על רקע התחדשות המלחמה בשורטיסטים.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות קלות על רקע העלייה בתשואות האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים. מדד הפחד (VIX) מטפס ב-5%.

15:50

דרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הסתכמו ב-730,000 דרישות - שפל של שלוה חודשים. מדובר בנתון טוב לעומת התחזיות של הכלכלנים שצפו 838,000 דרישות בשבוע החולף.

נתוני הצמיחה של ארה"ב לרבעון הרביעי עודכנו לקצב של 4.1% ברבעון, לעומת הצפי לנתון של 4.2%, ולעומת קריאה של 4%  באמדן הראשוני.

הירידות בחוזים העתידיים בוול סטריט התמתנו לאחר פרסום נתוני המאקרו.

15:20

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוולס סטריט יורדים בעד 1% בשעה זו, ברקע לעלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים לרמה של 1.48%. גם התשואות על האג"ח הממשלתי של גרמניה מטפסת לשיא של כמעט שנה.

העלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות משקפות עלייה בציפיות האינפלציה על רקע הצפי להתאוששות מהירה ממשבר הקורונה. 

מנייתה של גיימסטופ מזנקת ב-50% בטרום-מסחר לאחר זינוק של 100% אתמול במסחר.

סמנכ"ל הרפואה של חברת התרופות מודרנה, פרופ' טל זקס, הודיע כי הוא מתכנן לעזוב את החברה בסוף ספטמבר הקרוב לאחר קרוב לשש שנים במודרנה. המניה של מודרנה עולה בכ-4.8% במסחר המקדים.

12:05

מגמה מעורבת באירופה כעת. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עולה ל-1.44% .

מניית גיימסטופ  קופצת בעוד 44% במסחר המוקדם בוול סטריט, לאחר שאתמול זינקה בכ-104%. 

10:25

בורסות אירופה נסחרות במגמה חיובית. בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמת מגמה מעורבת.

הביטקוין נסחר ברמה של 49,900 דולר והנפט ממשיך בעלייה וחוזה ברנט נסחר על 67.6 דולר לחבית.

אורמת טכנולוגיות דיווחה הבוקר על עלייה של 64% ברווח הנקי ברבעון הרביעי של 2020 לעומת הרבעון המקביל ב-2019, לרמה של כ-20.7 מיליון דולר (39 סנט למניה). בשורה העליונה הציגה חברת האנרגיה הגיאותרמית ירידה של כ-7% בהכנסות ברבעון לרמה של כ-179 מיליון דולר. הנתון היה נמוך בכ-3 מיליון דולר מצפי האנליסטים המסקרים את החברה. הרווח למניה היה גבוה בכ-5 סנט מהצפי.

08:00

בורסות אסיה נסחרות היום בעליות של עד 2% ובמסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות קלות. בורסות סיאול והונג קונג מטפסות ביותר מ-2%. 

מניית יצרנית השבבים  SK Hynix מזנקת כ-8% בסיאול לאחר שאנבידיה פרסמה אמש דוחות חזקים לרבעון הרביעי.

אתמול ננעל המסחר בוול סטריט בעליות של 1%-1.4% במדדי המניות המובילים. מדד הדאו ג'ונס ננעל בשיא חדש - 31,974 נקודות. 

הביטקוין נסחר כעת ברמה של 50,160 דולר. אתמול בבוקר קפץ מטבע הקריפטו ב-6% לרמה של מעל ל-51,000 דולר ולאחר מכן נפל מתחת ל-49,000 דולר. הנפט ממשיך לטפס וחוזה ברנט נסחר כעת בעלייה קלה לרמה של 67.4 דולר לחבית. 

 התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עומת כעת ברמה של כ-1.40% לאחר שאתמול במהלך המסחר טיפסה עד ל-1.43%. דודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון, מתייחס להתפתחויות בשוקי האג"ח בימים האחרונים וכותב כי "בימים האחרונים אנו עדים למסחר סוער יחסית בשוקי האג"ח הממשלתיים. המגמה החלה בארה"ב, שם רושמות התשואות הממשלתיות לטווח ארוך עלייה חדה לאחרונה, על רקע חשש מעלייה בסביבת האינפלציה וחשש לתגובה מהירה מהצפוי של הפד. מדובר בתגובה לירידה בתחלואה מקורונה בארה"ב בתקופה האחרונה וצפי להתחלה של חזרה לשגרה, גם אם לא מלאה. העלייה בתשואות הביאה במקביל לירידה בשוקי המניות, בדגש על סקטור הטכנולוגיה, על רקע חשש כי עליית התשואות מבשרת אולי העלאת ריבית קרובה מהצפוי, דבר ממנו חוששים בשוקי המניות יותר מכל". 

 "נראה כי מדובר כרגע בטריגר למימוש רווחים בשוקי המניות (שעלו כמעט ברציפות מאז חודש נובמבר 2020) הנשענים על חשש מהעלאות ריבית חשש שכנראה מוגזם ובסופו של דבר לכשיתפוגג צפוי להחזיר את שוקי המניות חזרה לתוואי עלייה גם אם תוואי מתון מקצב העלייה של החודשים האחרונים", כותב רזניק. 

צרו איתנו קשר *5988