נופר מתרחבת לארה"ב: במו"מ מתקדם להשקעה בחברת סולאר

היקף העסקה, לרכישת 67% מהחברה העוסקת בהקמת פרוייקטים סולאריים על גבי גגות מבנים מסחריים ומערכות אגירה בארה"ב, עומד על כ-91 מיליון דולר

עופר ינאי, יו"ר נופר אנרג'י / צילום: שלומי יוסף
עופר ינאי, יו"ר נופר אנרג'י / צילום: שלומי יוסף

חברת האנרגיה המתחדשת נופר אנרגיה מתכננת להיכנס לפעילות בשוק האמריקאי. זאת, בהתאם לתוכניתה האסטרטגית ולאחר כניסתה לפעילות בספרד ובאיטליה במהלך החודשים האחרונים (בנוסף לפעילותה בארץ).

החברה דיווחה הבוקר (ב') כי היא מנהלת משא ומתן מתקדם לרכישת 67% מהזכויות בקבוצת חברות העוסקות בייזום, פיתוח, ניהול, הקמה ותחזוקה של פרוייקטים סולאריים על גבי גגות מבנים מסחריים ומערכות אגירה בארה"ב תמורת כ-91 מיליון דולר (כ-300 מיליון שקל).

בנופר מציינים כי כספי ההשקעה ישמשו את החברה האמריקאית לפירעון התחייבויות, מימון פעילותה השוטפת והשלמת הקמתו של פורטפוליו פרויקטים בבעלותה בתשואה (IRR) שלא תפחת מ -13.5%.

בנופר מציינים עוד כי החברה האמריקאית מתמקדת בשיתופי פעולה עם גופים עתירי נדל"ן מסחרי, בהקמת מערכות סולאריות על גגות נכסיהן ובמכירת החשמל המיוצר בהן לשוכרי חברות הנדל"ן. בדומה לישראל ולאירופה, זהו סגמנט המאופיין ברווחיות ובתשואות גבוהות משמעותית מהמקובל בשוק, התעריף הממוצע של המערכות המחוברות של החברה האמריקאית עמד בשנת 2020 על כ-19 סנט לקילוואט-שעה (קוט"ש). מדובר על תעדיף גבוה יחסית של כ-62 אג'. לשם השוואה, בארץ עומד התעריף על 11-18 אג' לקוט"ש בפרויקטים גדולים ו-30-45 אג' בפרויקטים קטנים על גגות או מאגרי מים ביחד עם מתקני אגירה.

להערכת הנהלת נופר, המודל הייחודי של החברה האמריקאית, שיתופי הפעולה עם חברות הנדל"ן בארה"ב והסינרגטיות הגבוהה בין ניסיון ופעילות נופר בשוק הגגות בישראל לאלו של חברת המטרה בארה"ב, יביאו להרחבה משמעותית של פורטפוליו הפרויקטים של נופר ולהקמה של מאות מגוואטים נוספים בתשואות גבוהות במהלך השנים הקרובות.

עוד מציינים בנופר כי כיום מחזיקה החברה האמריקאית בפורטפוליו פרויקטים סולאריים ומערכות אגירה בהפעלה מסחרית, הקמה , לקראת הקמה ורישוי בהספק כולל של כ-82 מגוואט. בנוסף, התקשרויות ושיתופי פעולה שלה עם מספר רב של גופים מובילים עתירי נדל"ן מסחרי צפויים לאפשר הקמת מאות מגוואטים נוספים במהלך השנים הקרובות.

לפי פרסומים שונים כיום פועלים בארה"ב מתקנים סולאריים בהיקף של כ-97 ג'יגוואט, המהווים כ-16% מסך מקורות האנרגיה המתחדשת במדינה. לפי התחזיות, עד לשנת 2050 ,יהווה התחום הסולארי כ-47% מסך מקורות האנרגיה המתחדשת בארה"ב, ובמהלך העשור הקרוב יותקנו כ- 324 ג'יגוואט של פרויקטים סולאריים חדשים.

מניית נופר הגיבה לדיווח בעלייה של כ-2% היום. שוויה של החברה עומד על כ-2.3 מיליארד שקל לאחר ירידה של כ-6% במניה מאז הצטרפה לבורסה לפני כ-5 חודשים.

עופר ינאי , מייסד החברה, בעל השליטה ויו"ר נופר אנרגיה, ציין כי "לאחר בחינה של השוק האמריקאי , איתרנו חברה מעניינת ואטרקטיבית בעלת מאפיינים דומים מאוד לנופר אנרגיה בדגש על ההתמקדות בפרויקטים בעלי רווחיות גבוהה ותשואה עודפת משמעותית , אשר יישומם מצריך סט יכולות ייחודי. במהלך בדיקת חברת המטרה , התרשמנו עמוקות מאיכות צוות המנהלים והעובדים, מהמודל העסקי הייחודי שפיתחו , ממערכת ההתקשרויות עם חברות הנדל"ן, ומהמהלכים שביצעו בשוק הגגות באופן שמזכיר מאוד את פעילותה של נופר בישראל".

"אנו נכנסים לפעילות בשוק שנמצא ערב קפיצת מדרגה משמעותית מבחינת היקף הפעילות , ורוכשים חברה מובילה בסגמנט המאופיין בתעריפים גבוהים הנמצא בליבת ההתמחות שלנו . הסינרגיה הגבוהה בין שתי החברות צפויה להביא במהלך השנים הקרובות להקמת מאות מגוואטים בתעריפים גבוהים , אשר משמעותם הצפת ערך של מעל למיליארד שקל לחברת המטרה ולנופר אנרגיה", הוסיף ינאי.

נדב טנא , מנכ"ל נופר, ציין כי "בחרנו את חברת המטרה לאחר שהשתכנענו מעל לכל ספק שהשילוב בין הסגמנט הרווחי בו היא פועלת, המודל העסקי הייחודי שפיתחה , הרמה הגבוהה של מנהליה ועובדיה וכן הסינרגיה לפעילותה ולניסיונה של נופר בתחום הגגות הסולאריים יביאו לצמיחה אדירה , ליישום מאות מגוואטים בתשואה דו - ספרתית במהלך השנים הקרובות , ולזינוק משמעותי בשווי חברת המטרה . נמשיך לשקוד על הרחבה והעמקה של אחיזתנו הגלובאלית באמצעות כניסה לחברות עם פוטנציאל צמיחה גבוה , הפועלות בסגמנטים המאופיינים ברווחיות גבוה ובעלות סינרגיה לפעילותה של נופר אנרגיה כגון העסקה הנוכחית וההשקעה שביצענו לפני מספר חודשים בחברת סאנפריים האיטלקית הפועלת בשוק הגגות האטרקטיבי באיטליה , המאופיין בתעריפים גבוהים".

צרו איתנו קשר *5988