נתניהו: "ההנחיה היא להמשיך ולהכות במטרות הטרור"; חמאס מאיים במטחים על תל אביב

נתניהו: "נמשיך לפעול ככל שיידרש כדי להשיב את השקט והביטחון" • צה"ל תוקף ברצועה • מעל 250 רקטות נורו על ישראל מהבוקר • הלימודים לא יתקיימו מנתניה דרומה עד ליום רביעי • חמאס מאיים במטחים נוספים על תל אביב "אם האויב לא יפסיק לפגוע בבתי אזרחים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בלוד ביום חמישי / צילום: Associated Press, Yuval Chen, Yediot Ahronot
ראש הממשלה בנימין נתניהו בלוד ביום חמישי / צילום: Associated Press, Yuval Chen, Yediot Ahronot

23:18

לפי דיווח במצרים, דיפלומט מצרי בכיר שוחח הערב (ב') עם ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמעיל הניה, ואמר כי תנאי ראשון למו"מ כלשהו על הפסקת אש יהיה הפסקת ירי הרקטות אל ישראל. הניה לפי הדיווח השיב כי חמאס דורש כי ישראל תפסיק לאלתר את הירי כלפי הרצועה. המצרים מנסים לכונן הפסקת אש זמנית שהוגדרה הומניטרית כדי לאפשר פינוי פצועים ומו"מ על הפסקת אש ארוכת טווח.

22:21

זוהו שתי נפילות בעיר שדרות. בנפילה אחת זוהתה פגיעה ישירה בגן ילדים, בה אין נפגעים. הנפילה השנייה פגעה בבית קרקע, בו כעת פועלים צוותי כיבוי לאיתור לכודים. 

21:54

ראש הממשלה נתניהו נשא דברים לתקשורת: "סיימתי עכשיו הערכת מצב ואישור תוכניות מבצעיות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד וראש המל"ל. ההנחיה היא להמשיך ולהכות במטרות הטרור. צה"ל עושה זאת היטב, היום הוא חיסל עוד מפקד בכיר של הג׳יהאד האיסלאמי, פגענו ביחידה הימית של החמאס, וגם ממשיכים להכות בתווך התת קרקעי - המטרו של החמאס, ויש עוד מטרות. אנחנו נמשיך לפעול ככל שיידרש כדי להשיב את השקט והביטחון לכל תושבי ישראל".

בעוד כשעה ישוחח נתניהו עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בנוגע להסלמה הביטחונית בעזה.

21:24

שר החוץ, גבי אשכנזי, שוחח הערב עם מזכיר המדינה האמריקאי אנטוני בלינקן. אשכנזי אמר לאחר השיחה כי הודה לבלינקן על האופן בו גינה את פעילויות הטרור של החמאס והגיבוי המלא בזכותה של ישראל להגן על עצמה, לרבות התמיכה האמריקאית היום במועצת הביטחון של האו"ם. "ציינתי בפניו כי ישראל תמשיך לפעול מול ארגון הטרור החמאס עד להשבת השקט ליישובי הדרום ומרכז הארץ. על הקהילה הבינלאומית כולה לגנות את החמאס הפועל המשתמש באזרחיו כמגן אנושי ופועל בחסות האוכלוסיה של רצועת עזה"

20:27

מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו חמישה בתי מפקדים של חמאס ברחבי רצועת עזה. הבתים שהותקפו שימשו כתשתיות טרור. הבתים נהרסו, האישים המדוברים לא היו ככל הנראה בבתיהם. מדובר במפקדים בדרגי ביניים של הזרוע הצבאית של חמאס.

בתוך כך דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, איים הערב (ב') לחדש את הירי אל ת"א. בשל תקיפת מבני המגורים האזרחיים בשעות האחרונות. אבו עוביידה לא נקב בשעה.

20:03

מטחים כבדים נורו לעבר דרום הארץ, שכללו 190 שיגורי רקטות החל מ-7:00 בבוקר ועד 19:00 בערב, ופגיעה ישירה בבית באשדוד. כיפת ברזל יירטה 90% מהרקטות שנועדו ליירוט (רקטות עם סיכוי לפגיעות ישירות), וכ-25 מהן נפלו בשטח הרצועה. צה"ל ערך 250 תקיפות ברצועה.

החל מחצות ועד שעה 19:30, צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי ל-12 נפגעים, כולם נפצעו באורח קל. ארבעה מתוכם נפצעו משברי זכוכיות, ושמונה נחבלו בדרכם למרחב מוגן בזמן אזעקה. עוד טופלו תשעה נפגעי חרדה.

בשעה זו, ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצויות ביטחוניות בקריה בתל אביב עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש המועצה לביטחון לאומי (המל"ל), ראש השב"כ, ראש המוסד והצמרת הביטחונית. זאת, לאחר שאתמול הקבינט הביטחוני לא דן בנושא הפסקת אש בדיון שארך כארבע שעות.

בצל איומי חמאס על מטח נוסף של תל אביב "אם האויב לא יפסיק לפגוע בבתי אזרחים", צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לקיים התייעצויות ביטחוניות בקריה עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש המל"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד והצמרת הביטחונית.

פיקוד העורף עדכן הערב (ב') הנחיות לפיהן מחר (ג') הלימודים לא יתקיימו מנתניה דרומה עד ליום רביעי, כולל. ביתר אזורי הארץ הלימודים ימשיכו כרגיל.

19:08

מטוסי קרב של צה"ל תקפו לפני זמן קצר את החמ"ל הראשי של ביטחון הפנים של חמאס בשכונת רימאל, בצפון רצועת עזה. החמ"ל מהווה תשתית טרור מרכזית של החמאס, ממנו פועלים פעילי המודיעין הצבאי של הארגון.

בתוך כך, משטרה עצרה הלילה 2 חשודים נוספים במעורבות בתקיפת תושב רמלה בטיילת בת ים. בלשי הימ"ר עצרו בבת ים את 2 החשודים, תושבי העיר בשנות ה-20 לחייהם, כשמעצר זה מצטרף למעצר חשוד נוסף, קטין תושב האזור שנעצר תחילה ומעצרו הוארך בבית משפט השלום לנוער ת"א.

16:48

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שחזרה על התמיכה הבלתי מסויגת בזכותה של ישראל להגן על עצמה. כמו כן, הודה רה"מ לקנצלרית על פעולת ממשלתה כנגד גורמים אנטישמיים בגרמניה. ראש הממשלה הדגיש כי חמאס עושה פשע מלחמה כפול כשהוא יורה טילים מתוך אוכלוסייה אזרחית ומשתמש באזרחים בעזה כמגן אנושי.

אמש (א׳), שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה והודה לו על תמיכת מדינתו בזכותה של ישראל להגנה עצמית נוכח ירי ארגוני הטרור על ערי ישראל. ראש הממשלה ציין כי ישראל תמשיך להכות בחמאס ובגא"פ כדי להשיב את השקט והביטחון לאזרחי ישראל, תוך הימנעות מירבית מפגיעה בבלתי מעורבים.

14:48

מדוברות מד"א פורסם עדכון נפגעים במבצע 'שומר החומות':

במהלך היום (17 במאי) מחצות ועד לשעה 14:40 העניקו החובשים והפראמדיקים של מד"א טיפול רפואי לסה"כ 10 נפגעים כולם במצב קל, מהם 3 שנפגעו משברי זכוכיות בגזרת אשדוד, ו-7 אזרחים שנזקקו לטיפול רפואי של צוותי מד"א לאחר שנחבלו בדרך למרחב מוגן. בנוסף טופלו גם 6 נפגעי חרדה.

כוחות מד"א העניקו היום טיפול רפואי גם לפצוע אחד במצב קל בהפרות סדר ברחבי הארץ.

מתחילת מבצע 'שומר החומות' טופלו 309 נפגעים ע"י החובשים והפראמדיקים של מד"א ברחבי הארץ, מתוכם 8 שנהרגו מפגיעה ישירה, הדף ורסיסים ו-2 שנפצעו אנושות בדרך למרחב מוגן ונפטרו מפצעיהם. 105 פצועים מרסיסים, הדף ושברי זכוכיות, בהם 6 קשה, 11 בינוני ו-88 קל טופלו במהלך ברחבי הארץ. 194 פצועים נחבלו בדרכם למרחב מוגן, בהם 1 במצב קשה, 5 בינוני ו-188 קל.

בנוסף 218 נפגעי חרדה טופלו ע"י צוותי מד"א וחלקם אף נזקקו לפינוי להמשך טיפול.

בהפרות הסדר שהתקיימו ברחבי הארץ טיפלו כוחות מד"א ב-193 נפגעים, בהם 11 קשה, 29 בינוני ו-153 במצב קל.

14:03

לוחמי חיל הים וכלי טיס של צה"ל סיכלו ניסיון של חמאס להוציא פיגוע באמצעות כלי שיט תת מימי. לפי הודעת דובר צה"ל, במהלך הימים האחרונים זוהו תנועות חשודות במרחב צפון רצועת עזה וסמוך לעמדות של הכוח הימי של חמאס.

היום, נראו כמה מאנשי הזרוע הימית של חמאס נכנסים למים עם אמצעי לחימה תת ימי ככל הנראה מתוך כוונה להגיע לחוף ישראל. ספינה של חיל הים וכלי טיס של צה"ל תקפו את המחבלים וכלי השיט, וזוהו פגיעות.

14:02

בפגיעה באשדוד שלושה פצועים קל מרסיסים, ארבעה נפגעי חרדה. לפי דיווחים אין לכודים במקום.

13:45

בבית באשדוד שנפגע פגיעה ישירה ישנם שמונה פצועים באורח קל. הבניין מפונה מיושביו מחשש לקריסה של דירות. יש חשש ללכוד.

13:40

פגיעה ישירה בבית באשדוד לאחר מטח כבד לעבר העיר, באר שבע ואשקלון.

13:33

מטחים לעבר אשדוד ואשקלון לאחר שמוקדם יותר בוצע חיסול של אחד מבכירי המפקדים בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, חוסאם אבו הרביד, מפקד הגזרה הצפונית ברצועה. הוא נהרג בעת תקיפה על בית שבו שהה הלילה במחנה הפליטים ג'באליה.

13:00

מטח לעבר באר שבע.

המשטרה והשב"כ עצרו הלילה תושב יפו בחשד להשלכת בקבוק תבערה אל בית בעיר, שהתלקח ופצע את מוחמד ג'ינטאזי, בן 12, באורח בינוני-קשה. ג׳ינטאזי עדיין מורדם ומונשם אך מצבו מוגדר יציב ואין סכנה לחייו.. היחידה המרכזית של משטרת ישראל במחוז ת"א בשת"פ השב"כ פתחו בחקירה משותפת, עם קבלת דיווח בדבר חשד להשלכת בקת"ב אל תוך בית ביפו דרך החלון, במהלכו נפגע באורח בינוני נער בן 12 תושב המקום. עם התפתחות החקירה ובהתאם לממצאיה, בלשי הימ"ר יחד עם אנשי שב"כ עצרו הלילה ביפו את תושב המקום בשנות ה-20 לחייו בחשד למעורבות באירוע. החשוד הועבר לחקירת שב"כ.

במסגרת דיון בדלתיים סגורות שהתקיים הלילה בבית המשפט, קבע השופט צו אסור פרסום על כל פרט מפרטי החקירה וכל פרט מזהות החשודים.

12:49

בשעות הלילה, בוצעה תקיפת 'מטרו' ג' - עוד מתחם תת קרקעי גדול בצפון רצועת עזה, הפעם באזור העיירה ומחנה הפליטים ג'בליה. במסגרת התקיפה, הותקפו כ-35 יעדי טרור בטווח זמן של כ- 20 דקות. התקיפה בוצעה על ידי 54 מטוסי קרב תוך שימוש בכ-110 חימושים מדויקים.

פיר מנהרת הטרור חמאס בחאן יונס / צילום: צילום מסך
 פיר מנהרת הטרור חמאס בחאן יונס / צילום: צילום מסך

במהלך תקיפה זו, הותקפו כ-15 ק"מ של מנהרות הטרור. זה הלילה רביעי ברציפות של תקיפת המערכים התת קרקעיים של ארגוני הטרור ברצועה. עד כה התמקדו בצפון, משם לפי קריאות צהל נמלטו רבים מהתושבים (עשרות אלפים) והם מרוכזים במחנות בתי ספר ומתקנים אחרים של אונר"א וארגונים בינלאומיים אחרים.

לפי משרד הבריאות של חמאס עד כה נמנו כמעט 200 הרוגים מהם כ-90 לפחות בלתי מעורבים, וכן לפחות 1300 פצועים. לפי הערכות של מערכת הבטחון שלנו יש עוד לפחות 30-50 מחבלים הרוגים.

נכון לשעה זו, מתחילת מבצע "שומר החומות", צה"ל תקף למעלה מ-1,180 יעדי טרור של ארגוני הטרור ברחבי רצועת עזה.

כ-3,150 שיגורים זוהו משטח רצועת עזה לשטח ישראל. כ-460 נפלו בשטח הרצועה.
לאחר תחקור, עומדים אחוזי היירוט על כ-90 אחוזים מהשיגורים, בהתאם למדיניות היירוט.

מספר הרקטות שהיו בידי החמאס טרם המבצע נע בין 10,000 ל-14,000, כלומר הם ירו כרבע, עוד מספר לא קטן הושמד, ורבים מהמשגרים שלהם הושמדו, אבל הם עדיין משמרים יכולת ירי של מטחים. חלק מהמדיניות הישראלית של המשך הלחימה נועד לחשיפת משגרים ומצבורי רקטות נוספים כדי להשמידם.

12:08

החל מהשעה 19:00 אמש עד שעה 07:00 הבוקר, זוהו כ-60 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. כעשרה שיגורים נפלו בשטח הרצועה. לוחמי ההגנה האווירית יירטו עשרות רקטות. 

מוקדם יותר נורה מטח לכיוון עוטף עזה ויישובי הדרום. לול תרנגולות במועצה האזורית אשכול נפגע פגיעה ישירה.

08:27

צה"ל עדכן בפרטי התקיפה הנרחבת שערך, באמצעות עשרות מטוסי קרב וכלי טיס. לפי דובר צה"ל, בתי מפקדי חמאס שהותקפו שימשו כתשתית טרור ובחלק מהבתים אף נמצאו מחסני אמל"ח. בין בתי המפקדים נמנים ביתו של מפקד גדוד בית חאנון, ביתו של מפקד פלוגת בית חאנון, ביתו של מפקד פלוגה בעיר עזה וביתו של מפקד פלוגה בגדוד שאטי של חמאס.

עוד נמסר כי בנוסף, הותקפה תשתית צבאית לניהול לחימה בבית האחראי למודיעין צבאי של ארגון הטרור חמאס בשאג'עיה. בהמשך נמסר כי מטוסי קרב תקפו פיר מנהרה של חמאס בדרום רצועת עזה. לפי צה"ל "פיר המנהרה נמצא סמוך לגן ילדים ומסגד ומוכיח פעם נוספת כיצד ארגון הטרור חמאס ממקם במכוון את נכסיו הצבאיים בלב האוכלוסייה האזרחית". עוד נמסר כי "צה"ל נוקט באמצעי זהירות ככל הניתן כדי לצמצם פגיעה אפשרית באזרחים במהלך פעילותו הצבאית".

07:00

 מטח כבד נורה הלילה (ב') לעבר באר שבע והסביבה, אשקלון, אופקים, נתיבות, ויישובי עוטף עזה. שתי רקטות יורטו על ידי כיפת ברזל, ושתיים נפלו בשטחים פתוחים. עד כה לא דווח על נפגעים. במקביל, צה"ל פתח בתקיפה נרחבת ברצועת עזה, בין היעדים שתקף היה מתחם המודיעין של חמאס. שעתיים לאחר מכן בתגובה לתקיפות צה"ל ברצועה, זוהו שיגורים נוספים אל עבר נתיבות ויישובי העוטף.

 מאוחר יותר, הרחיב צה"ל את מערך התקיפה ברצועה והפעיל מטוסי קרב וכלי טיס שתקפו תשעה בתים של מפקדים בחמאס ששימשו כתשתיות טרור. בין בתי המפקדים שהותקפו, היה ביתו של מפקד גדוד בית חאנון, ביתו של מפקד פלוגת בית חאנון, ביתו של מפקד פלוגה בעיר עזה וביתו של מפקד פלוגה בגדוד שאטי של חמאס. בנוסף, הותקפה גם תשתית צבאית לניהול לחימה בבית אחראי למודיעין צבאי של חמאס בשג'עיה. צה"ל גם תקף פיר מנהרה השייך לארגון, שנמצא סמוך לגן ילדים ומסגד בח'אן יונס.

לפי גורמי ביטחון, הפלסטינים הורידו את היקף אספקת החשמל לשעות בודדות ביממה בשל מחסור בדלקים. תחנת הכוח עובדת כעת על טורבינה אחת במקום על ארבע. זאת ועוד, דווח כי קיימת פגיעה בתשתיות החשמל במספר רחובות בעיר עזה.

לפי גורמים דיפלומטיים, "שליח האו"ם תור ונסלנד מקיים ביממה האחרונה שיחות אינטנסיביות עם ראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירים ישראלים נוספים, וכן ועם חמאס ומצרים בניסיון להחזיר את הרגיעה בישראל ובעזה ולהימנע מהידרדרות למלחמה כוללת", נמסר.

גורם ישראלי בכיר מסר בתגובה כי "אין מגעים להפסקת אש. המבצע יימשך ככל שיידרש". עם זאת, הגורם לא הכחיש את קיומה של השיחה בין שליח האו"ם לבין ראש המל"ל.

מוקדם יותר התחדשו השיגורים מרצועת עזה, ומטחים כבדים נורו לעבר יישובי הדרום ועוטף עזה, ערב חג השבועות. רקטות פגעו ישירות בבית כנסת ובכלי רכב באשקלון, כמו גם בבית שנמצא בבנייה באשדוד ובשטח פתוח בשכונת מגורים בבאר שבע. לא דווח על נפגעים מלבד כמה נפגעי חרדה. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס מאוחר יותר להמשך מבצע "שומר החומות" ואמר כי "הוא עוד ייקח זמן".

צרו איתנו קשר *5988