איפה אפשר לעשות בדיקת קורונה לפני נסיעה לחו"ל, וכמה זה עולה?

עם הפטור מבידוד שיחול מ-3 בספטמבר על כל מי שחוסן בחצי השנה האחרונה, הישראלים חוזרים להזמין חופשות בחו"ל • כמה יעלה לכם לעשות בדיקת קורונה לפני הנסיעה בבית חולים, כמה יעלה בנתב"ג, ואיפה הכי זול?

בדיקת קורונה / צילום: Shutterstock, Horth Rasur
בדיקת קורונה / צילום: Shutterstock, Horth Rasur

הבשורה שהביא משרד הבריאות ולפיה המחוסנים במנת החיסון השלישית או המחוסנים בשתי מנות שטרם חלפה חצי שנה מאז החיסון השני יהיו פטורים מבידוד בשובם ממדינות כתומות (מ-3 בספטמבר) עשתה את שלה. רבים חזרו להתעניין בחופשה בחו"ל, כולל לתקופת החגים. אל שני המיליון שכבר קיבלו את ה"בוסטר" יצטרפו רבים כבר בימים הקרובים, בכל זאת מדובר בצ׳ופר לא מבוטל.

איפה אפשר לעשות בדיקת קורונה לפני טיסה? ראשית נזכיר כי הדרישה לבצע בדיקת קורונה לפני טיסה נתונה למדיניות של המדינה אליהן טסים, כך למשל בארה"ב כל הנוחתים מתבקשים להציג בדיקה עדכנית ואילו מחוסנים שטסים ליוון למשל לא צריכים לבצע בדיקה לפני ההמראה מישראל.

היצע הבדיקות לפני טיסות כולל את רשתות הפארם ואת חברות הדלק: כך למשל חברת הגנטיקה AID GENOMICS מבצעת בדיקות קורונה בתחנות סונול. מדובר בבדיקות שמיועדות גם ליוצאים לחו"ל שתוצאותיהן יתקבלו עד 24 שעות ממועד הבדיקה. המחיר: 99 שקל.

את הבדיקות ניתן לבצע בין השעות 10:00 ל-22:00 בפריסה הכוללת תחנות סונול בירושלים, ברמת גן, בכפר סבא, בחדרה, בנהריה, באשדוד, בנתניה, בראשון לציון ועוד.

אחרי ש- Be של שופרסל נכנסה לתחום בדיקות הקורונה גם סופר-פארם נכנסה לתחום ומציעה בדיקות משלה: מדובר בבדיקות PCR המבוצעות בעמדות ייעודיות בסמוך לסניפי הרשת. הפריסה כוללת בשלב זה עשרות סניפים, ושעות הפעילות הן בימי ראשון-חמישי בין השעות 9:00-20:00 ובימי שישי בין השעות 9:00-14:00.

הבדיקות מוצעות בין השאר בסניפים בטבריה, בחיפה, בנתניה, בהרצליה, בת"א, באשקלון, בפ"ת, בכפר סבא, בירושלים ועוד. המחיר לבדיקה עומד על 119 שקל, ולמחזיקי כרטיס לייף סטייל - 89 שקל. תוצאות יתקבלו תוך 24 שעות.

את המחיר הזול ביותר לבדיקת קורונה לפני הטיסה לחו"ל מציעה כיום חברת אומגה שמספקת את השירות בנתב"ג. המחיר לבדיקה רגילה עומד כיום על 40 שקל במקום 45 שקל המחיר שגבתה החברה עד כה. בדיקה מהירה שתוצאותיה מתקבלות תוך 4 שעות תעלה 121 שקל (במקום 135 שקל). יצוין כי נוסעים מדווחים על קושי בתיאום תור לבדיקה רגילה, בשעה שהיצע התורים לבדיקה מהירה דווקא מספק.

בסניפי ביקורופא ניתן לבצע בדיקה ב-99 שקל, אותה מבצעת חברת AID. השירות מוצע ב-22 סניפים. תוצאות מתקבלות עד 24 שעות ממועד הבדיקה שיש לתאם מראש. 

חברת Check2fly, המפעילה את מערך הבדיקות בנתב"ג, מציעה את השירות גם מחוץ לשטחי נמל התעופה: החברה מציעה בדיקות PCR לטסים בעמדה שהוקמה בקניון עזריאלי בתל אביב (שער קפלן) במחיר של 135 שקל לבדיקה מהירה שתוצאותיה מתקבלות בטווח של עד ארבע שעות. בדיקה זהה בנתב"ג תעלה 120 שקל. השירות יורחב בקרוב גם לדיזנגוף סנטר, ומתחם נוסף יוקם ברמת החייל. 

שופרסל מציעה בחלק מסניפי Be בפריסה ארצית ביצוע של בדיקות קורונה לפני הנסיעה לחו"ל. עלות הבדיקה: 139 שקל. מחזיקי כרטיס אשראי שופרסל ישלמו 99 שקל. חברי מועדון הנוסע המתמיד של אל על ישלמו 119 שקל תמורת 80 נקודות והטבות ניתנות גם דרך גודיז למחזיקי כרטיס אשראי של בנק לאומי - המחיר לבדיקה הוא 119 שקל תמורת עשרה גודיז. את הבדיקות בסניפי Be מבצע המערך של המרכז הרפואי שיבא תל השומר עם חברת טרגט מרקט. תוצאות מתקבלות עד 24 שעות ממועד הבדיקה ואין צורך לתאם מראש.

בדיקות ניתן גם לבצע בסניפי מד"א ביחד עם חברת איכילוב Well. את הבדיקה ניתן לבצע ב-17 תחנות ברחבי הארץ. המחיר: 135 שקל. הנחות ניתנות למבוטחים של חברות ביטוח שונות. כך, למשל, מבוטחי חברת הראל ישלמו 119 שקל. הנחות אפשר להשיג גם דרך מועדוני צרכנות או דרך סוכנויות הנסיעות, דוגמת איסתא (שלקוחותיה ישלמו 119 שקל). הרשמה נעשית דרך אתר איכילוב לרבות תשלום מראש, תוצאות יתקבלו עד 24 שעות ממועד ביצוע הבדיקה.

יותר יקר להיבדק בבתי החולים

מנעד המחירים קופץ מדרגה כשהבדיקה מבוצעת בבית חולים: ברמב"ם למשל ניתן לבצע בדיקה מהירה (עד 9 שעות לתוצאה) במחיר של 500 שקל. בדיקה רגילה (תוצאה תוך 24 שעות) תעלה כ-300 שקל, ובדיקה עד הבית תעלה 550 שקל. לטסים בלופטהנזה יש הנחה על בדיקות ברמב"ם: 200 שקל לבדיקה רגילה ו-400 שקל לבדיקה מהירה.

בדיקה רגילה באסף הרופא תעלה 200 שקל, באיכילוב עלות הבדיקה הרגילה היא 300 שקל - ולטסים עם קבוצת לופטהנזה המחיר הוא 140 שקל לבדיקת PCR. בדיקה סרולוגית, אגב, תעלה מחיר דומה.

באסותא המחירים נעים בין 300 שקל לבדיקה רגילה ביום חול ל-400 שקל בסופי שבוע, ולבדיקה מהירה שתוצאותיה מתקבלות תוך 3 שעות - המחיר באמצע השבוע הוא 550 שקל, ובסופי שבוע המחיר מגיע ל-750 שקל.

בדיקות PCR לטסים לחו"ל מציעה חברת איכילוב Well באזור המרכז גם בבית הנוסעים: בדיקה אחת 400 שקל, 2 בדיקות 650 שקל, 3 בדיקות 900 שקל, וניתן לבצע בדיקות בבית בכל הארץ. התשלום משתנה לפני האזור.

מה עם קופות החולים?

מאז 1 ביוני נאסר על קופות החולים לבצע בדיקות קורונה לנוסעים לחו"ל. קופות החולים ביקשו לקבל אישור לגבות 149 שקל לבדיקה עבור הנוסעים לחו"ל, מחיר יקר יותר ממה שאפשר להשיג בשוק, ועל כן בקשתן סורבה בוועדת הכספים, שדרשה שיגבו מחיר של עד 99 שקל לבדיקה. לא מסתמן כי הקופות יציעו בדיקות בתשלום בקרוב.

לא לשכוח - בדיקה גם לפני החזרה לישראל

כלל החוזרים לישראל, לרבות מחוסנים/מחלימים, נדרשים לבצע בדיקות קורונה PCR (אין מה להתחכם עם בדיקות אנטיגן אם ברצונכם לעלות על הטיסה). את הבדיקה יש לבצע עד 72 שעות לפני ההמראה. ההמלצה היא לוודא מראש מקום לביצוע הבדיקה ביעד שבו אתם שוהים ובמידת הצורך אם נדרש להזמין תור מראש.

בדיקה נוספת מבצעים כל הנוסעים לאחר הנחיתה בנתב"ג, בדיקה זו כרוכה בתשלום: 100 שקל בתשלום במקום או 80 שקל בהזמנה מראש. הנוחתים כולם מחויבים לשהות בבידוד 24 שעות לאחר הנחיתה או עד לקבלת תשובה לבדיקה שנערכה בנתב"ג (המוקדם מבינהם).

לא מחוסנים שחוזרים מכלל המדינות ימשיכו לבידוד אותו ניתן לקצר ל-7 ימים (בכפוף לביצוע של בדיקת קורונה נוספת). מ-3 בספטמבר מחוסנים/מחלימים ששבים ממדינות שמוגדרות בסיווג כתום על ידי משרד הבריאות יהיו פטורים כאמור מחובת הבידוד המלא לאחר שובם לישראל. רוב מדינות העולם מסווגות בדירוג הכתום. רשימת המדינות האדומות, כלומר בדרגת סיכון מרבית, תחייב בידוד מכל הנוחתים מהן.

צרו איתנו קשר *5988