שפל בהתחלות הבנייה: ירידה של 20% ברבעון הראשון של השנה

היקפי התחלות הבנייה נמצאים בירידה מתמדת, וברבעון הראשון הסתכמו ב-12.1 אלף יחידות דיור בלבד - ירידה חדה לעומת הרבעון המקביל • אשקלון ממשיכה להוביל במספר התחלות הבנייה

אתר בנייה באשקלון / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish
אתר בנייה באשקלון / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

לידיעת שר הבינוי והשיכון החדש, זאב אלקין: נמשכת הירידה בהיקפי הבנייה בישראל. במהלך הרבעון הראשון של השנה הוחל בהקמת כ-12.1 אלף יחידות דיור, ירידה של כ-20% לעומת הרבעון הראשון של שנה שעברה. כך עולה מנתוני הלמ"ס.

על פי הנתונים, היקפי התחלות הבנייה נמצאים בירידה מתמדת, לאחר שב-2016 נרשם שיא של 56.6 אלף התחלות בשנה. מאז כאמור המספרים בירידה, ובשנה שעברה התחילו בהקמת 52.8 אלף דירות, ואילו המספר הנוכחי הוא המספר הנמוך ביותר של התחלות בנייה ברבעון הראשון, מאז 2012. אמנם אין מדובר במספר סופי, והלמ"ס עתידה לעדכן אותו בדיווחיה הבאים, ואולם עדיין מדובר בנתון נמוך משמעותית.

מה שממשיך להכתיב את הבנייה בישראל היא תוכנית "מחיר למשתכן" של שר האוצר לשעבר משה כחלון, שעל אף שהסתיימה, חלק ניכר מהבנייה החדשה עדיין מבוצעת מתוקפה. כך, למשל כרבע מהבנייה במחוזות המרכז והדרום מבוצע במסגרת מחיר למשתכן.

 
  

אשקלון ממשיכה להוביל את הבנייה בישראל. בשנה שהייתה בין תחילת אפריל 2020 לסוף מרץ 2021 הוחל בעיר בהקמת 3,416 יחידות דיור; אחריה הגיעה תל אביב עם 3,368 התחלות בנייה, רמת גן עם 2,391 התחלות, ראשון לציון עם 1,940, וירושלים שבה נרשם שפל של שנים בבנייה, עם 1,684 דירות שבהקמתן הוחל באותה שנה.

צרו איתנו קשר *5988