הושלם מעגל העלאות שכר המתמחים ב-5 פירמות רואי החשבון הגדולות

לגלובס נודע כי בחודש שעבר התקבלה גם בפירמת PwC ישראל החלטה להעלות את שכר המתמחים הבסיסי לכ-8,250 שקל, כך ששכר המתמחים ההתחלתי בכל הפירמות הגדולות בארץ עלה בתוך כחודשיים בלבד מכ-5,500-6,500 שקל למעל 8,000 שקל

רו"ח דורון סדן, שותף מנהל בפירמת רואי החשבון PwC ישראל. משקיעים בהון האנושי / צילום: חגית גורן, יח"צ
רו"ח דורון סדן, שותף מנהל בפירמת רואי החשבון PwC ישראל. משקיעים בהון האנושי / צילום: חגית גורן, יח"צ

הושלם מעגל העלאות שכר המתמחים בפירמות ראיית החשבון: כל חמשת הפירמות הגדולות - הביג5 - העלו את שכר המתמחים וכן את שכר העובדים בפירמה בהתאם.

לגלובס נודע כי בחודש שעבר התקבלה גם בפירמת PwC ישראל החלטה להעלות את שכר המתמחים הבסיסי לכ-8,250 שקל, כך ששכר המתמחים ההתחלתי בכל הפירמות הגדולות בארץ עלה בתוך כחודשיים בלבד מכ-5,500-6,500 שקל למעל 8,000 שקל. זאת, לאחר שנים שבהם נשחק שכר המתמחים בראיית חשבון, מה שהוביל לבריחת סטודנטים מלימודי החשבונאות.

במייל ששיגר רו"ח דורון סדן, השותף המנהל ב-PwC ישראל, לעובדי הפירמה, צוין כי חבילת התגמול הבסיסית המוצעת למתמחים תעודכן ל-8,250 שקל, שיחולקו לשכר בסיס של 7,350 שקל, החזר נסיעות בסך 500 שקל, 157 שקל דמי הבראה ועוד 250 שקל אש"ל. על-פי המיילים שהועברו לעובדים, עדכוני השכר ייכנסו לתוקף החל מ-1 ביולי.

מגמת העלאות השכר בכל משרדי הביג 5 (פירמות ראיית החשבון הגדולות והמובילות בארץ) החלה בעקבות פרסומים בגלובס על המחסור במתמחים בראיית חשבון, בין היתר על רקע השכר ההתחלתי הנמוך המשולם להם. היעדר ההיצע נולד על רקע ירידה במספר בוגרי לימודי החשבונאות בחמש השנים האחרונות, שהעידה על בעיה שורשית עמוקה שעלולה להשפיע לרעה על השוק לאורך שנים, אם לא תיפתר. בין הפירמות מתנהל מזה תקופה מאבק משמעותי על כל מתמחה, הכולל הצעת בונוסים, מלגות, ארגון מופעים ואירועים ועוד.

ברקע הירידה במספר הבוגרים והמאבק בין הפירמות על כל מתמחה, התנהל בחודשים האחרונים מאבק מכיוון אחר - מאבק שהכריזו שני בוגרי לימודי חשבונאות, יובל עבדי ואושר אמסלם, נגד הורדת שכר המתמחים שבוצעה בכל הפירמות הגדולות לאורך השנים.

בפירמות ראיית החשבון קלטו את המסר ואת הבעיה שקיימת בשוק ובעיקר את העובדה שאם המצב לא ישתנה, מספר המתמחים בראיית חשבון רק ירד עם השנים; והודיעו אחת אחרי השנייה על העלאות שכר ועל שדרוג תנאי המתמחים והעובדים בפירמה.

כך, יום לאחר הפרסום הראשון בגלובס הודיעה פירמת הייעוץ וראיית החשבון דלויט ישראל על העלאת שכר המתמחים ב-20% וכן על העלאת שכר רוחבית לכלל העובדים מעליהם בהתאם.

בהמשך לכך, הודיעה גם פירמת ראיית החשבון והייעוץ הגדולה והמובילה בארץ, EY ישראל, לכלל עובדיה כי שכר הבסיס ההתחלתי של המתמחים יעלה ל-8,000 שקל (במקום כ-6,000 שקל), וכי תוענק העלאת שכר מקבילה לכלל העובדים בפירמה, בכל דרגות השכר.

ימים ספורים לאחר מכן הודיעה גם פירמת BDO על שינוי דומה, כאשר שכר המתמחים הבסיסי בפירמה עלה ל-8,200 שקל. 

באותם ימים הודיעה גם פירמת רואי החשבון סומך-חייקין KPMG לעובדיה על שדרוג תנאי המתמחים וכלל העובדים בפירמה, תוך העלאות שכר משמעותיות. בין היתר יועלה "סל התגמול" למתמחים שיצטרפו לפירמה מאוגוסט השנה ל-8,290 שקל בחודש. מדובר בשדרוג משמעותי לסל התגמול הבסיסי, שעמד עד כה על 6,898 שקל לחודש.

כעת מתברר כאמור כי גם בפירמת PwC ישראל התקבלה ההחלטה על העלאת שכר דומה (כבר ב-12 במאי), וכך בתוך פחות מחודשיים הושלם הליך העלאות השכר בכל פירמות הביג 5.

לדברי רו"ח דורון סדן, שותף מנהל ב-PwC ישראל, "מקצוע ראיית החשבון עבר וימשיך לעבור תמורות ושינויים בעלות השלכות חיוביות אשר ייצרו בסופו של יום מציאות חיובית יותר. בתחילת חודש מאי החליטה הפירמה על מספר תהליכים חשובים הנוגעים לשיפור הרווחה והתנאים של עובדי הפירמה והמתמחים אשר צפויים להתחיל את עבודתם בחורף הקרוב. בין היתר, הוחלט לעדכן משמעותית את שכרם. הפירמה הציבה לעצמה על נס להמשיך ולהשקיע בהון האנושי שלה, מתוך הבנה כי מדובר בנכס החשוב ביותר שלנו. שמחנו גם לקיים אירוע לכלל החברה ומתמחיה העתידים לפני כשבועיים (הופעה של הזמרים עילי בוטנר ואיתי לוי)".