5 דברים שכדאי לכם לדעת על ניהול הפנסיה שלכם

מה הבדל בין מסלולי הפנסיה, איך יודעים מה מתאים לכם, ומה יקרה אם לא תבחרו מסלול השקעה? • גלובס עושה סדר

חיסכון פנסיוני / צילום: Shutterstock, Elle Aon
חיסכון פנסיוני / צילום: Shutterstock, Elle Aon

1. שוק ההון

כספי הפנסיה שלנו מושקעים בשוק ההון במגוון מסלולים, על מנת להשיג תשואה שתגדיל את הקצבה החודשית שלנו בפרישה. ההשקעה בשוק ההון נעשית במגוון מכשירי השקעה, שנפרדים זה מזה בסיכון וגם בפוטנציאל התשואה - ממכשירים סולידיים כמו מזומן, עד השקעות אגרסיביות כמו מניות.

2. מסלולים מובנים

כל קרן כוללת מספר מסלולי השקעה שנבדלים זה מזה בתמהיל של המכשירים השונים. במסלולים סולידיים יש שיעור גבוה יותר של השקעות סולידיות, ושיעור נמוך של השקעות מסוכנות. במסלולים מסוכנים - המצב הפוך. כך, כל חוסך יוכל להתאים לעצמו את המסלול המתאים לו.

3. מה קורה אם לא בחרתי?

אם לא תבחרו במסלול השקעה, תשויכו למסלול משתנה לפי גיל. במסלולים אלו רמת הסיכון נקבעת לפי גילכם בעת ההצטרפות, והיא תלך ותפחת ככל שתתבגרו. כך, כשאתם צעירים ולא זקוקים לכסף בקרוב, הסיכון יהיה גבוה יותר, ולקראת הפרישה הסיכון יהיה נמוך יותר.

4. מה מתאים לי 

מסלול הסיכון היורד לא מתאים לכולם. לעיתים, לצעירים בתחילת דרכם עשוי להתאים מסלול יותר אגרסיבי. כך גם לגילאי הביניים שהחלו לחסוך מאוד מאוחר, או למבוגרים שמחזיקים בנכסים נוספים. לכן, כשאתם מצטרפים לקרן הפנסיה בחנו לעומק את הצרכים ובצעו בחירה מושכלת המתאימה למצבכם.

5. יד על הדופק

אם בחרתם מסלול שונה מברירת המחדל, הסיכון לא יפחת אוטומטית גם כשתתבגרו. לכן, בכל כמה שנים כדאי לבחון את ההתאמה של מסלול החיסכון לצרכיכם, בייחוד בשנים שבהם אתם מתקרבים לפרישה.

צרו איתנו קשר *5988