2,100 איש נכנסו למועדונים בברלין. כמה מהם חלו בקורונה?

לפני שבועיים נערכו בברלין מסיבות "פיילוט" בלי הגבלות קורונה ועם בדיקות לפני המסיבות • בימים האחרונים נבדקו מחדש כ-1,500 בני אדם מתוך 2,100 החוגגים – ולא התגלה אף מקרה חיובי

צעירים מבלים בברלין / צילום: Associated Press, Markus Schreiber
צעירים מבלים בברלין / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

לפני כשבועיים, לראשונה מזה שנה וחצי, חגגו מבלים בכמה מועדונים בברלין כמו לפני פרוץ מגפת הקורונה - בלי מסכות, בלי ריחוק חברתי ובלי שהמשטרה תגיע ותפזר את ההתקהלויות האסורות. היה מדובר בסוף שבוע חד-פעמי: המסיבות הוגדרו כ"פיילוט", ניסיון לשדר לעולם שתרבות המועדונים שהפכה את ברלין למפורסמת לא מתה עם המגפה, ולאפשר קצת תקווה למי שהיו רגילים לבלות את סופי השבוע במועדונים הרבים הפועלים בעיר.

ההנחיות היו ברורות: כ-2,100 חוגגים, אנשי סאונד והפקה הורשו להשתתף בניסוי. כל מי שרצה להיכנס לרשימת המועדונים שנקבעה מראש נבדק בבדיקות PCR כמה שעות לפני המסיבות. שבעה בני אדם שאותרו באופן מקדים על ידי בדיקות אלה קיבלו הודעה שעליהם להיות בבידוד. בימים האחרונים נבדקו מחדש כ-1,500 בני אדם מתוך 2,100 החוגגים בבדיקות PCR נוספות - ולא התגלה אף מקרה חיובי. עם זאת, כ-600 בני אדם לא נבדקו.

ה"פיילוט" בוצע בשישה מועדונים נחשבים בברלין, כולל הקיט-קט, שבו אי שמירה על ריחוק חברתי הוא אחד מגורמי המשיכה המרכזיים, ושהפך בשנה האחרונה ממועדון הומה שתור משתרך למוניות ביציאה ממנו למרכז בדיקה לקורונה שתור משתרך בדרך אליו. 2,000 הכרטיסים לסוף השבוע בששת המועדונים נמכרו מבעוד מועד בתוך דקות מעטות. כאמור, כל מי שהיה ברשותו כרטיס מראש היה צריך להיבדק בבדיקת PCR מקדימה.

תורים גדולים השתרכו משעות הערב המוקדמות בכניסה לקיט-קט ולמועדון ה-36SO הסמוך בקרויצברג, כאשר המבלים נבדקו באחד ממרכזי הבדיקה הרבים הפועלים ליד המועדונים עצמם. לאחר מכן, הם חיכו במשך שעות ארוכות - בין שעתיים לחמש שעות לפי הדיווחים - לקבל את כרטיס הכניסה המיוחל למי שהיו שליליים לקורונה.

בעוד בתור כולם הוכרחו ללבוש מסכות, בתוך המועדונים עצמם החוקים הושעו - אין צורך במסכות, אפילו במקומות שבהם נדחסו מאות מבלים בחללים סגורים קטנים. ה"פיילוט" בוצע בלילות שישי ושבת בסוף השבוע שעבר, בתמיכה של העירייה, וכונה Reboot Clubculture - אתחול מחדש של תרבות המועדונים.

"סימן חיובי לעתיד של המועדונים"

לכאורה, התוצאות מעודדות. האחראי על התרבות בעיריית ברלין, קלאוס לדרר, אמר היום (ג') כי העובדה שאף אחד מבין אלו שנבדקו בשנית (למרות שמדובר בחלק מהמבלים בלבד) לא נדבק מהווה "סימן חיובי לעבר העתיד של המועדונים, ואפשרות לנורמליזציה שלהם". עם זאת, העלות של בדיקות PCR בגרמניה גבוהה יחסית - בין 60 ל-90 אירו לבדיקה בודדת שמעניקה תוצאות בטווח של 24 שעות, כך שקשה לדמיין כיצד המודל שיושם יהפוך למתכונת פעולה קבועה. בנוסף, העובדה כי לא כל המבלים שחגגו נבדקו עדיין מטילה ספק באפשרות שלא היה אף מקרה הדבקה.

נכון לעכשיו, מועדונים בברלין יכולים לקיים מסיבות באוויר הפתוח, תחת הגבלות קורונה. בעיר מתקיימות מסיבות לא-חוקיות רבות בחללים נטושים. נציגת המועדונים בעיר, אמרה כי הניסוי "מציע מודל אפשרי ובטוח אם התחלואה בברלין תעלה בסתיו הקרוב".

צרו איתנו קשר *5988