פייסבוק השיקה פיילוט לארנק דיגיטלי בארה"ב ובגואטמלה

המטבע באמצעותו יפעל הארנק הדיגיטלי של פייסבוק הוא Pax Dollar (USDP) הצמוד לדולר • בורסת הקריפטו קוינבייס תיתן שירותי משמורת לארנק • ראש הפרויקט: "יש לנו אפשרות לשנות את חוקי המשחק עבור האנשים שנשארו מאחור ע"י המערכת הפיננסית העולמית"

משרדי פייסבוק / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav
משרדי פייסבוק / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

אבן-דרך משמעותית נרשמה אתמול בעולם הקריפטו, כאשר פייסבוק השיקה פיילוט לארנק מטבעות דיגטליים - נובי - בארה"ב ובגואטמלה. פייסבוק עובדת על כניסה לעולם התשלומים הדיגיטליים מזה תקופה ארוכה, כאשר התכנון המקורי היה להשיק ארנק ולהנפיק מטבע דיגיטלי, אך בשלב זה היא החלה לבצע פיילוט עם ארנק בלבד.

ניתן להוריד את אפליקציית הארנק, גם לאייפון וגם לאנדרואיד, להירשם אליה לאחר אימות זהות באמצעות תעודת זהות. המטבע באמצעותו יפעל הארנק הוא Pax Dollar (USDP), מטבע מסוג "סטייבל קוין", כלומר, מטבע שהוא צמוד לדולר. בורסת הקריפטו קוינבייס תיתן שירותי משמורת לארנק.

דיוויד מרקוס, ראש פרויקט ארנק נובי של פייסבוק, צייץ אתמול בטוויטר: "יש לנו אפשרות לשנות את חוקי המשחק עבור האנשים שנשארו מאחור על-ידי המערכת הפיננסית העולמית. בגואטמלה, למשל, ל-56% מהאנשים אין גישה טובה למערכת הפיננסית, אבל ל-100% מהם יש טלפון נייד".

למעשה, מדינות בהן לתושבים יש קשיים בנגישות למערכת הפיננסית הפכו בעשור האחרון לכר פורה לאימוץ טכנולוגיות שונות להתמודדות עם הבעיה, הן באמצעות פיתוח מודלים שכוללים את המערכת הבנקאית המסורתית, והן באמצעות אלה שעוקפים אותה.

במקור תכננה פייסבוק להשיק את הארנק ביחד עם מטבע קריפטו משלה - פרויקט הליברה, ששינה את שמו לדיאם (Diem), אולם היא נתקלה בהתנגדות חזקה של הרגולטורים, ולכן בינתיים השיקה ארנק בלבד, במקביל לפיתוח פרויקט הדיאם, "אנחנו רוצים להבהיר כי אנחנו עומדים מאחורי הדיאם, והוא ייכנס לארנק הנובי ברגע שינתן אישור רגולטורי", צייץ מרקוס.

"לגבי המודל העסקי שלנו: אנחנו רוצים להבהיר כי העברת התשלומים מאדם לאדם תיעשה בחינם, וברגע שיהיה לנו בסיס משתמשים יציב, נציע אפשרות לתשלומים צרכניים בצורה זולה, אך כן נגבה כסף עבור התשלומים", צייץ מרקוס.

למעשה, פייסבוק - שמחזיקה במידע רב על משתמשיה, על ההרגלים ועל ההעדפות שלהם - צועדת צעד אחד נוסף קדימה על-מנת ליצור מקור רווח גם משירותי הפיננסים, כאשר העברת התשלומים לא תהיה מקור רווח, אך סליקת התשלומים מבתי העסק שיעשו שימוש בחנויות שלהם ברשת החברתית, היא מקור רווח לא מבוטל.

למעשה, הפיילוט של פייסבוק הוא צעד ראשון בכיוון של יצירת מערכי תשלום שנשלטים מקצה לקצה על-ידי ענקיות הטכנולוגיה. כך תוכל פייסבוק להטמיע את הארנק לתשלום כחלק מפתיחת חנות מקוונת בפייסבוק, ולאפשר תשלום ישיר ומהיר בתוך הרשת החברתית עצמה, מבלי להפנות החוצה לאתרים חיצוניים.

האטרקטיביות עבור הצרכנים צפויה להיות בעצם הקלות והפשטות שבשימוש בטכנולוגיה החדשה, שתקל הן על העברת הכספים, ויותר מכך, על ביצוע העסקאות, ללא צורך לעבור במערכת הפיננסית הרשמית. העברת הכספים המיידית והמהירה היא אחד היתרונות הגדולים שמציעה רשת הבלוקצ'יין אל מול מערכות העברות התשלומים הקיימות כיום במערכת הפיננסית. 

לצד פייסבוק שפועלת לכניסה לעולם הפיננסים על-ידי פרויקט שיקים מערכת מקצה לקצה - כלומר גם הנפקת מטבע ויצירת ארנק ומערכת העברת כספים - יותר ויותר ענקיות קמעונאות נכנסות לתחום הפיננסי באמצעות שיתופי-פעולה עם חברות פינטק, באופן בו הן תוכלנה לאפשר ללקוחותיהן שירותים פיננסיים קלים ונגישים יותר מהמערכת הבנקאית, אך ללא הנפקת מטבע. כך למשל, איקאה השקיע בסטארט-אפ הפינטק הישראלי ג'יפטי שיאפשר מתן אשראי בנקודות מכירה. דוגמה נוספת היא שיתוף-הפעולה שעליו הכריזו בסוף אוגוסט אמזון וחברת הפינטק AFFIRM.

צרו איתנו קשר *5988