פולין תשלם לאיחוד האירופי קנס של מיליון אירו ליום עד להסדרת מערכת המשפט

בית הדין העליון של אירופה הטיל קנס יומי על פולין בגלל הרפורמות שעשתה בבתי הדין שלה

הפגנה בוורשה פולין למען האיחוד האירופי / צילום: Shutterstock, Zuttmann Benoelken
הפגנה בוורשה פולין למען האיחוד האירופי / צילום: Shutterstock, Zuttmann Benoelken

בית הדין העליון של האיחוד האירופי הטיל קנס יומי על פולין בגלל כישלונה לציית להחלטותיו, הפרק האחרון בקרב הולך ומחמיר בין בריסל לוורשה על עצמאות מערכת המשפט.

בית הדין האירופי לצדק הורה לפולין לשלם לרשות המבצעת של האיחוד האירופי, המועצה האירופית, מיליון אירו, כ-1.16 מיליון דולר, כל יום עד שהמדינה תציית לצו ביניים שניתן בחודש יולי להפסיק פעולה של בית דין משמעתי שסמכויותיו כוללות את האפשרות לקנוס שופטים או לסלקם מתפקידם. גובה הקנס הוא סכום שיא בפסיקות בית הדין של האיחוד האירופי.

המועצה, בגיבוי בתי הדין של האיחוד האירופי, אומרת כי בית הדין המשמעתי בפולין מאפשר התערבות פוליטית במערכת המשפט הפולנית וחותר תחת עצמאות בתי הדין. פולין מצידה טוענת כי לבית הדין האירופי לצדק אין סמכות שיפוט לגבי ארגון מערכת המשפט במדינה.

ההחלטה של בית הדין האירופי לצדק היא אחת מכמות גדולה של מקרים משפטיים שהאיחוד האירופי מעורב בהם נגד פולין בגלל השינויים שהממשלה הלאומנית שם עשתה במערכת המשפט. הפרלמנט הפולני, בהובלת מפלגת החוק והצדק הלאומנית השולטת בו, ביקש לעצב מחדש את מערכת המשפט, וטען כי שופטים צריכים להיות בעלי אחריותיות גדולה יותר לנציגים הנבחרים בדרג הפוליטי. 

בית הדין העליון של אירופה / צילום: Reuters, ncois Lenoir
 בית הדין העליון של אירופה / צילום: Reuters, ncois Lenoir

"פסיקת בית הדין האירופי - סחיטה" 

בציוץ מיום רביעי, סגן שר המשפטים סבסטיאן קלטה הגדיר את הפסיקה של בית הדין האירופי כ"סחיטה". בית הדין האירופי לצדק "לגמרי מתעלם ולא מתחשב בחוקה הפולנית", כתב. "הוא פועל מחוץ לסמכויותיו ומנצל את מוסדותיו לעונשים פיננסיים וצעדים זמניים".

פולין הגיבה בהעלאת ההימור. מוקדם יותר החודש, בית הדין החוקתי של פולין פסק כי התהליך של אינטגרציה אירופית, המקודד כחלק מחוק האמנה של האיחוד האירופי, אינו תואם לחוק הפולני - פסיקה חסרת תקדים מבית דין של מדינה שבריסל אומרת שהיא מאיימת על הסמכות המשפטית של בתי הדין שלה ושל חוקי האיחוד.

פסיקת בית הדין החוקתי בפולין באה בתגובה לשאלה שהגיש ראש הממשלה הפולני מתאוש מורבייצקי.

בפסיקה מיום רביעי, בית הדין קבע כי בעוד שפולין הבטיחה לעשות רפורמות במערכת המשפט שלה, אלה "לא היו כאלה שיכלו למנוע, בהיעדר פעולה מיידית מצידה של פולין, נזק מידי ובלתי ניתן לתיקון לסדר החוקי של האיחוד האירופי".

פקידים פולנים אמרו כי יקצצו את סמכות בית הדין לענייני משמעת, אבל לא קבעו פרטים לעשות זאת או אמרו מתי זה יקרה. בפסיקה מחודש יולי, בית הדין האירופי לצדק נתן לפולין חודש אחד להפסיק את עבודת בית הדין המשמעתי.

ההחלטה הייתה החלטת ביניים ותלויה בפסיקה כוללת על האיום שמציב בית הדין המשמעתי על עצמאות מערכת המשפט בפולין. בתי הדין באיחוד האירופי מטילים קנסות יומיים על החלטות ביניים וגם על פסיקות סופיות מסוימות. הקנס הוא בגובה כפול מהקנס האחרון עליו החליט בית הדין האירופי לצדק על כישלון לציית להחלטותיו. 

שנים של חיכוכים

ההתנגשות של פולין עם האיחוד האירופי הפכה לחדה ביותר בשנים של חיכוכים בין בריסל ומדינות חברות במערב אירופה מצד אחד וממשלות לאומניות בהונגריה ובפולין מצד שני לגבי סטנדרטים של דמוקרטיה.

פולין והונגריה אמרו כי המועצה ובתי הדין של האיחוד האירופי חרגו מסמכותם והשיקו התקפות פוליטיות נגד ממשלותיהם בגלל חילוקי דעות בנושאים רבים, החל מזכויות הומוסקסואלים ועד רפורמות משפטיות.

בכירים באיחוד האירופי אומרים כי האמנות של גוש המדינות נותנות זכות יסודית למערכת משפט עצמאית לכל אזרחי האיחוד, שהיא חיונית לתפקוד שוק הסחורות והשירותים המאוחד של חבר המדינות.

ועדיין, בימים האחרונים, מנהיגי הגוש ביקשו להרגיע את הסכסוך בין בריסל ו-וורשה, מתוך חשש שפולין תגיב על-ידי שימוש בווטו שלה לחסום נושאים מרכזיים בסדר היום של האיחוד.

בפסגה בשבוע שעבר, קנצלרית גרמניה הפורשת אנגלה מרקל אמרה כי המריבה על בתי הדין של פולין לא תיפתר על-ידי העמסה של עוד ועוד תביעות משפטיות. מנהיגים אחרים הזהירו את המועצה האירופית לא למהר לאיים על וורשה בסנקציות פיננסיות חדשות.

דרו הינשו בוורשה השתתף בהכנת הכתבה

צרו איתנו קשר *5988