הורשע השייח' המסית מלוד: "השקר נחשף במלוא מערומיו"

השייח יוסף אלבאז הורשע בעבירת איומים ותקיפה בנשק קר • נגדו קיים כתב אישום נוסף בשל הסתה לאלימות נגד שוטרים

השייח' יוסף אלבאז / צילום: פאנט
השייח' יוסף אלבאז / צילום: פאנט

בית המשפט השלום ברמלה הרשיע את השייח יוסף אלבאז בעבירת איומים ותקיפה בנשק קר. ביוני השנה נחשף בגלובס כי נגד האימאם לשעבר של המסגד הגדול בלוד, השייח' יוסף אלבאז הוגש כתב אישום בגין תקיפה ואיומים כבר באפריל 2018. בחודש מאי 2021 עלה שמו של אלבאז לכותרות בעקבות חלקו בשלהוב צעירים מוסלמים במהלך הפרעות בזמן מבצע "שומר החומות". בגין פרסום פוסט אלים נגד המשטרה, אף הוגש נגדו כתב אישום נוסף.

היום (ג') ניתנה הכרעת הדין בגין כתב האישום מאפריל 2018, זאת לאחר שבמשך תקופה ארוכה פעלו אלבאז ועורכי דינו על מנת לעכב את ההליך הפלילי. על פי כתב האישום, בתאריך ה-3 לאפריל 2018 הגיע עו"ד חנן חדד לקרקע הממוקמת בדרך סח בעיר לוד על מנת לוודא ביצוע צו בית משפט בנוגע לקרקע שבבעלות משפחתו. "אותה עת, שהה במקום הנאשם (יוסף אלבאז, א"ג) בלוויית אחרים... בנסיבות אלה, התגלע ויכוח בין אלבאז לחדד על רקע הסכסוך, במסגרתו אמר הנאשם למתלונן: 'הכביש הזה לא ייסגר, לא יעזור לך, הגופה שלך תהיה פה ואנחנו ניסע עליה'".

האימאם לא עצר בכך והוסיף לפי כתב האישום: "אני אזיין אותך, אני אדרוך על הגופה שלך" ובתוך כך סטר בפניו של עו"ד חדד באמצעות ידו וכתוצאה מכך משקפי הראיה שלו נפלו ארצה ונשברו.

על פי האישום, בעקבות כך הוציא עו"ד חדד את מכשיר הטלפון הנייד שלו על מנת לתעד את אלבאז תוך כדי שהוא מתרחק ממנו, ובתגובה נטל אלבז לידו אבן גדולה והטיח אותה בפניו של עו"ד חדאד בחוזקה ובאמצעות ידו השנייה סטר בפניו פעם נוספת.

כתב האישום מפרט כי לאחר מכן עו"ד חדד החל להימלט מהשייח' אלבאז בעוד הוא רודף אחריו ובהמשך השליך את האבן לעברו. האבן פגעה ברגלו ולאחר מכן בטרקטור שהיה במקום.

השופט הישאם אבו שחאדה כתב בהכרעת הדין כי "גרסתו של המתלונן היא מהימנה ביותר" בעוד שגרסתו של הנאשם אלבאז "נמצאה בלתי אמינה ורצופה בשקרים בנושאים מהותיים".

השופט אבו שחאדה כתב כי בניגוד לטענת ההגנה של אלבאז, הסרטונים שתיעדו את התקיפה לא עברו עריכה כלשהי. מעבר לכך, נקבע בהכרעת הדין כי עדותו של המומחה מטעם ההגנה "לא רק שאין בה דבר שבכוחו לסייע להגנה, אלא שהיא פועלת רק לרעתו של הנאשם. מצד אחד היא חיזקה את עדותו של המתלונן ומצד שני החלישה את אמינות עדותו של הנאשם".

אלבאז העיד שלא הטיח את האבן שאחז בידו בפניו של המתלונן אלא רק זרק אותה לעבר הטרקטור ומכאן הרעש המתכתי ששומעים בסרטון. אלא שבשל עדות המומחה מטעם ההגנה "נחשף השקר שמאחורי העדות האמורה של הנאשם. ודוק, לא מדובר בשקר בשאלה צדדית, אלא בשאלה מהותית שנוגעת לליבת אירוע תקיפתו של המתלונן עם האבן על ידי הנאשם. למעשה, השקר נחשף במלוא מערומיו וכגודל השקר כך גם גודל ההפחתה שיש לבצע בשאלת אמינות גרסתו של הנאשם".

בהכרעת הדין נכתב כי הנאשם אלבאז מסר בעדותו שלושה שקרים בנושאים מהותיים שנוגעים לליבת אירוע הפציעה של המתלונן עם אבן. לגבי השקר הראשון נכתב כי "מדובר בשקר ברור ובולט". לגבי השקר השני, קבע השופט כי "מדובר בגרסה "מתפתחת" של הנאשם כאשר הוא מנסה להתאים באופן אלסטי את גרסתו החדשה לראיה המרכזית שנחשפה בפניו בחקירה". בנוגע לשקר השלישי לפיו המתלונן הותקף על ידי 15 עד 20 איש שהיו במקום, כתב השופט כי "גרסתו המתפתחת של הנאשם לא קפאה במקומה בתוך תחנת המשטרה, אלא המשיכה להתפתח גם באולם בית המשפט. מדובר בגרסה כבושה שיש לייחס לה משקל אפסי. יתר על כן, גרסה זו אינה מתיישבת כלל ועיקר עם מה שרואים בסרטון...".

השופט אבו שחאדה כתב כי עדי ההגנה של אלבאז לא תרמו להגנה של הנאשם במאומה.

את אלבאז ייצגו עוה"ד ראיס אבו סייף, עו"ד חאלד אזברגה ועוה"ד זיאד אבו גאנם. התביעה המשטרתית יוצגה על ידי עוה"ד סיון צדיק.

כתב אישום בגין הסתה לאלימות נגד שוטרים

כאמור, מלבד הרשעה זו מעל ראשו של אלבאז מרחף כתב אישום נוסף. בחודש יולי 2021 מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה לבית משפט השלום בראשון לציון כתב אישום בגין הסתה לאלימות ברשת החברתית פייסבוק כלפי שוטרים ובגין איומים בפייסבוק כלפי סגן ראש העיר לוד, יוסי הרוש.

אלבאז מואשם כי פרסם בפייסבוק קטע מסרט קולנוע שבמהלכו מוצג רצח אכזרי של שני שוטרים, ואליו צירף טקסט הקורא לאלימות ומעודד מעשי אלימות כלפי שוטרים.

בסרטון מוצג רצח אכזרי של שני שוטרים בידי אדם שהשוטרים הורו לו לעצור בגין ביצוע עבירת תנועה. לצד הסרטון כתב אלבאז בערבית: "מחילה מכם, הדרך הכי טובה להתמודד עם העוול".

בנוסף, אלבאז נאשם כי פרסם פוסט ובו איום כלפי סגן ראש עיריית לוד, יוסי הרוש, וכן כלפי גורמים נוספים, על רקע הקמת שביל גישה בסמוך לבית ספר בעיר לוד. בפוסט כתב אלבאז בין היתר: "מכתב פתוח לראש העיר... מציע לכם לבלום את הבריונים שלכם, כי התגרותכם תחזיר אותנו לחודש אחורה (כוונתו למהומות בזמן מבצע "שומר החומות", א"ג), ואתם תשלמו את המחיר על פעולות אלה. ולגבי המלחמה שאתה מאיים עלינו, יוסי הרוש... מבטיחים לך, אנחנו נהיה מספיק אחראיים לגרום לך שתבין שנוותר על נשמתנו בזול במטרה לחנך אותך ולהפסקת בריונותך".

***חזקת החפות: יוסף אלבאז הורשע בעבירות איומים ותקיפה נשואי כתב האישום מאפריל 2018, אולם בכתב האישום מחודש יולי 2021 המייחס לו הסתה לאלימות ואיומים הוא לא הורשע, הוא מכחיש את המיוחס לו ועומדת לו חזקת החפות

צרו איתנו קשר *5988