אדלטק ושיכון ובינוי זכו במכרז למכירת תחנת הכוח חגית

אדלטק ושיכון ובינוי ישלמו על התחנה 1.6 מיליארד שקל • למכרז ניגשו ארבע קבוצות: דליה אנרגיה, קבוצת RAM מקבוצת מבטח שמיר, רפק אנרגיה עם אשטרום אנרגיה וקבוצה של שיכון ובינוי עם אדלטק • מדובר בתחנה בעלת כושר ייצור של 1,400 מגה-וואט, כאשר החלק שנמכר הינו של 660 מגה-וואט

תחנת הכוח חגית / צילום: איל יצהר
תחנת הכוח חגית / צילום: איל יצהר

ועדת המכרזים של חברת החשמל בחרה בקבוצת החברות שיכון ובינוי  ואדלטק במכרז למכירת תחנת הכוח חגית מזרח. התחנה נמכרה עבור 1.6 מיליארד שקל. מדובר בהמשך של הליך למכירת תחנות כוח שמנהלת חברת החשמל מאז הוחלט ב-2018 על הרפורמה במשק החשמל, במסגרתו החברה תפסיק להוות מונופול במקטע ייצור החשמל.

תחנת הכוח חגית נמצאת מעט מערבית למחלף אליקים. מדובר בתחנה בעלת כושר ייצור של 1,400 מגה-וואט, כאשר במכרז נמכר חלק מכוח הייצור שלה - 660 מגה-וואט. למכרז ניגשו ארבע קבוצות: דליה אנרגיה, קבוצת RAM מקבוצת מבטח שמיר, רפק אנרגיה עם אשטרום אנרגיה וקבוצה של שיכון ובינוי עם אדלטק.

עד היום מכרה חברת החשמל מספר תחנות כוח. בהן תחנת הכוח באלון תבור שהיא בעלת הספק של 580 מגה-וואט שנמכרה ב-1.88 מיליארד שקל לחברה שבשליטת צ'יינה הארבור הסינית בשיתוף מבטח שמיר, ורפק אנרגיה. כן נמכרה תחנת הכוח ברמת חובב שהיא בעלת כושר ייצור של 1,137 מגה-וואט. תחנה זו נמכרה לשיכון ובינוי ואדלטק תמורת 4.26 מיליארד שקל.

בחודש שעבר החל הליך מכירת תחנת כוח נוספת - תחנת אשכול. מדובר בתחנת הכוח הגדולה בישראל שמופעל על ידי גז טבעי בעלת כושר ייצור של 1,683 מגה-וואט.

לפי ועדת המכרזים של חברת החשמל, מי שהגיעה למקום השני היא שותפות RAM מקבוצת מבטח שמיר. מי שעמד בראש ועדת המכרזים היה מנכ"ל החברה, עופר בלוך, כאשר יתר חברי הוועדה הם סמנכ"ל הכספים, אבי דויטשמן, היועצת המשפטית, יעל נבו, סמנכ"ל ייצור ואנרגיה, רם ארליכמן, וסמנכ"ל אסטרטגיה, חדשנות ושינוי מבני, אשר עמד בראש הצוות המקצועי, אמיר ליבנה. התחנה אמורה להימסר לשיכון ובינוי ולאדלטק עד לתחילת יוני 2022.

גורם מסחרי נוסף שהינו צד לעסקה היא קרן קיסטון. זאת באמצעות מימון חלק מחלקה של אדלטק בעסקה לצד חברת הביטוח מנורה. מדובר בתחת כוח שלישית שבה הקרן מעורבת. בעבר היא סיפקה הלוואה המירה (הלוואה שתומר בהמשך בחלקה מהאקוויטי של התחנה. ג"ל) לאדלטק כחלק מרכישת תחנת הכוח ברמת חובב. בעסקה אחרת הקרן אף רכשה את הזכויות בתחנת הכוח של IPM.

שרת האנרגיה, קארין אלהרר, מסרה כי "אני מברכת את חברת החשמל על מכירת תחנת הכוח חגית, המהווה צעד משמעותי להגשמת הרפורמה במשק החשמל. זוהי אבן דרך ענקית בדרך לביזור משק החשמל באופן שייטיב עם הצרכנים ועם הצורך הדחוף בפיתוח הרשת".

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, הוסיף: "ועדת המכרזים בחנה ארבע הצעות מצוינות. כולן מעידות ,ללא יוצא מהכלל, על אמון גבוה של המשקיעים בתחנות הכוח של חברת החשמל ובעובדיה. הנהלת החברה ועובדיה מחויבים לא רק להצלחת המכירה אלא ליישום ומיצוי מתווה הרפורמה שמשנה את פני החברה ומשק החשמל".

צרו איתנו קשר *5988