העלאת ריבית בישראל מתקרבת? חילוקי דעות בקרב כלכלני המאקרו

נתוני האינפלציה בישראל לדצמבר הפתיעו בקריאה מעלה, מה שעל פניו דוחק בבנק ישראל להעלאות ריבית • אבל בבנק ישראל צופים העלאה אחת של הריבית, וגם זה לא בטוח • גולדמן זאקס לא רואה העלאה של הריבית בישראל לפני 2023 • ומה אומרים הכלכלנים בשוק המקומי?

בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika
בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

נתוני האינפלציה שפורסמו ביום שישי האחרון הצביעו על הפתעה במדד דצמבר כלפי מעלה (פלוס 0.3% וקצב אינפלציה שנתי של 2.8%) - מה שמקרב האינפלציה לגבול העליון של תחום יעד של בנק ישראל, ובאותה נשימה את האפשרות להעלאה של הריבית בישראל. עם זאת, ישנם חילוקי דעות בקרב כלכלני המאקרו. בזמן שבבנק ישראל צופים כי בשנה הקרובה הריבית בישראל לא תשתנה או אולי תעלה ל־0.25%, חלק מהכלכלנים בשוק המקומי צופים העלאה של הריבית כבר באפריל הקרוב ואף שתי העלאות השנה, בעוד שחלקם לא רואים העלאה בקרוב, גם חלק מהכלכלנים הזרים מניחים שזה לא יקרה השנה.

כלכלני בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן זאקס מניחים כי בנק ישראל לא יעלה את הריבית לפני 2023. "העלייה בשיעור האינפלציה בישראל נבעה בעיקר מתתי קטגוריות הדיור והמזון. עם זאת, העלייה הייתה רחבת היקף, כאשר כמעט כל תת הקטגוריות של סל מדד המחירים לצרכן רשמו עליות. עם זאת, למרות העלייה הרוחבית אנו נשארים זהירים לתת משקל יתר להפתעה במדד דצמבר, מכיוון שהיא באה בעקבות שתי הפתעות מלמטה באוקטובר ונובמבר", כך לפי כלכלני גולדמן זאקס.

"האינפלציה תתחיל לרדת בפברואר"

בניגוד לארה"ב, בגולדמן זאקס מניחים כי האינפלציה בישראל ברת חלוף. "במבט קדימה, אנו צופים שהאינפלציה תישאר ברמה דומה בינואר ותתחיל לרדת מפברואר ואילך, ותרד מתחת לנקודת האמצע של יעד האינפלציה של בנק ישראל במחצית השנייה של השנה, כאשר השפעות הבסיס דועכות, השקל החזק מגביל את הלחצים האינפלציוניים, והממשלה ממשיכה להתמקד בהפחתת עלויות המחיה הגבוהות בישראל", כך לפי כלכלני בנק ההשקעות האמריקאי.

גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, סבור כי העלאות ריבית בישראל אינן על הפרק. "על רקע גל העלאות ריבית בעולם (פולין, צ'כיה ודרום קוריאה) חלה עלייה חדה בציפיות לעליית ריבית גם בישראל. כפי שכתבנו אז, גם היום, אנו סבורים כי המצב בישראל שונה מאוד, סביב האינפלציה נמצאת בתוך היעד, כולל הציפיות לטווח ארוך ולכן דרגות החופש העומדות בפני בנק ישראל גבוהות במידה משמעותית ביחס למרבית הבנקים המרכזיים בעולם. לפיכך, נכון לעכשיו העלאות ריבית אינן על הפרק בישראל".

אלכס ז'בזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, כותב הבוקר כי הסיכוי לעליית ריבית בישראל עלה ומעריך כי הריבית בישראל תעלה השנה ל-0.5%. בין הגורמים שתורמים להעלאה של הריבית: האינפלציה הגיע קרוב לגבול העליון של היעד של בנק ישראל, האינפלציה עולה גם בתמיכת הכוחות הפנימיים וגם החיצוניים; האינפלציה הינה רוחבית כאשר משקל הסעיפים שבמדד שמחיריהם עלו (ללא סעיף הדיור) נמצא ברמת שיא; האשראי במיוחד זה העסקי, והמשכנתאות צומחים במהירות חריגה; מחירי הנדל"ן למגורים עולים, מה שמגביר את הסיכונים הפיננסיים; והבנקים המרכזיים מבחול מעלים ריבית.

יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון מעריך כי אכן צפויה העלאת ריבית בישראל כבר בחודש אפריל ואף תיתכן העלאה נוספת השנה."בעוד שתי החלטות ריבית (ב-11 באפריל) סביר להניח שכול גורמי המאקרו אשר נשקלים על ידי הוועדה המוניטארית יתמכו בהעלאת ריבית ל-0.25%".

כץ מציין בין השיקולים הללו את האינפלציה השנה החולפת, את הציפיות קדימה ושיפור משמעותי בשוק העבודה בהנחה שהשפעות האומיקרון יחלפו עד פברואר. גורמים נוספים שתומכים בהעלאה של הריבית בישראל לפי כץ, זו העלאה הצפויה של הריבית בארה"ב ("סביר להניח שהפד יעלה את הריבית במרץ), וסיכון האשראי בענף הנדל"ן. כץ מעריך כי סביר שנראה העלאת ריבית נוספת לקראת סוף השנה.

צרו איתנו קשר *5988