ניו יורק הפכה לשדה הקרב של כריית מטבעות קריפטו

הצעת חוק חדשה רוצה להגביל כרייה של מטבעות דיגיטליים בגלל חששות סביבתיים

חוות שרתים לכריית מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock, PHOTOCREO Michal Bednarek
חוות שרתים לכריית מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock, PHOTOCREO Michal Bednarek

חברות קריפטו נלחמות בהצעת חוק במדינת ניו יורק שנועדה להגביל כרייה של נכסים דיגיטליים, מחשש שמדינות נוספות יעשו צעדים דומים.

הצעת החוק כוללת השהייה לשנתיים של ההפעלה מחדש של תחנות כוח המונעות בדלק מאובנים לשימוש לכריית קריפטו באופן ישיר, לא דרך רשת החשמל המרכזית. כורי קריפטו מרוויחים מטבעות דיגיטליים על ידי פתרון משוואות עם מחשבים בעלי כוח חישוב רב הצורכים כמויות חשמל עצומות.

כמה כורים הצליחו להבטיח לעצמם חשמל זול על ידי עקיפת רשת החשמל והפעלה מחדש של תחנות כוח שנסגרו. קבוצות הפועלות למען הסביבה וכמה מחוקקים בניו יורק מתנגדים לנוהג הזה בגלל ההשפעה הסביבתית.

המאבק בניו יורק מבחן לקמוס למדינות אחרות

שתי קבוצות תעשייה נפרדות הקימו פעילות לוביסטית השנה באלבני, בירת מדינת ניו יורק - ארגון הבלוקצ'יין וקואליציית תעשיית הבלוקצ'יין וניירות הערך. בנוסף לכך, בורסת הקריפטו הגדולה ביותר בארה"ב, קוינבייס (Coinbase), חתמה על חוזה של 15 אלף דולר בחודש על מאמצי לוביסטים בניו יורק ב־1 באפריל, כך ניתן ללמוד מרישומי מדינת ניו יורק. דוברת של קוינבייס סירבה להגיב.

"אנו רואים את המאבק שמתרחש בימים אלה בניו יורק כמבחן לקמוס למה שמדינות אחרות עשויות לעשות", אמר קייל שנפס, מנהל מדיניות ציבורית ב־Foundry Digital, המפעילה פול כריית ביטקוין ומפעילה לוביסטים אצל פקידים בכירים במדינה.

שוק מטבעות הקריפטו, ששוויו קרוב ל־2 טריליון דולר, צמח בחדות בשנים האחרונות, והמטבעות אומצו באופן נרחב על ידי משקיעים פרטיים וכן שחקנים גדולים בוול סטריט. רגולטורים פדרליים איטיים בקביעת רגולציה לשוק הזה, וכך ממשלות המדינות השונות בארה"ב קובעות מדיניות בנפרד כל אחת לעצמה.

מאמצי הלוביסטים בניו יורק הם חלק ממאמץ נרחב יותר של התעשייה להשפיע על הרגולציה במדינות כל עוד ברמה הפדרלית עדיין מתלבטים איזה כללים לנסח, אמרה קריסטין סמית', מנהלת איגוד הבלוקצ'יין. האיגוד מייצג כורי מטבעות קריפטו, משקיעים ופלטפורמות מסחר.

חברות הקריפטו הכפילו את הוצאותיהן על לוביסטים 

חברות קריפטו הגדילו את הוצאתם ברחבי ארה"ב על לוביסטים יותר מפי שניים, על פי ניתוח של חברת המחקר Crypto Head. יותר מ־160 הצעות חוק הקשורות בקריפטו נידונות השנה ב־37 מדינות, על פי הוועדה הלאומית של רשויות מחוקקות של המדינות.

חוקים רבים שנחקקו בשנים האחרונות נועדו לעודד פיתוח של מטבעות קריפטו, אמרה העמיתה הבכירה בוועדה הלאומית של רשויות מחוקקות הת'ר מורטון, כולל וויומינג, טקסס ופלורידה.

מחוקקים בניו ג'רזי שוקלים חקיקה ליצירת מערכת רישוי מדינתית לחברות מטבעות קריפטו, כך אמרה איבון לופז, מחוקקת דמוקרטית. המטרה היא לספק הגנה לצרכנים מבלי לפגוע בצמיחת התעשייה, כך אמרה.

בניו יורק, המחוקקת הדמוקרטית אנה קלס אמרה שהפעלה מחדש של תחנת הכוח גרינידג' בעיירה דרזדן, ניו יורק, הייתה הצעד שנתן השראה להצעת החוק על ההשהיה. ב־2014, חברת ניירות הערך Atlas Holdings קנתה את תחנת הכוח המופעלת בפחם, שנסגרה בגלל שהפעלתה נעשתה לא כדאית מבחינה כלכלית. חברת בת של אטלס, Greenidge Generation Holdings, הפעילה מחדש את המפעל בגז טבעי ומשתמש ב־44 מגאוואט שמייצרת התחנה להפעלת שרתי כריית קריפטו.

המתקן, שעובדים בו 50 אנשים, מבקש לחדש רישיון איכות אוויר של משרד ההגנה על הסביבה האמריקאי שפג בשנה שעברה. במשרד אמרו שינקטו בפעולה עד 30 ביוני.

איבון טיילור, סגנית נשיא בקבוצת איכות הסביבה Seneca Lake Guardians, ביקשה מהמשרד לא לחדש את הרישיון של Greenidge.

"אנחנו מנסים להתרחק משריפת דלקי מאובנים", אמרה טיילור. "הפעלה מחדש של תחנת כוח ישנה בעיצומו של המאמץ הזה אינה הגיונית".

לא הוגן ששום תעשייה ספציפית תובדל בלשון החוק

על פי הצעת החוק של קלס, במשך שנתיים ייאסר על הוצאת או חידוש רישיונות בתחום איכות האוויר למטרת כריית קריפטו. המפעל בגרינידג' לא יהיה נתון לכללים החדשים, אמרה, כי רישיונו כבר חודש. טיילור אמרה שהיא עדיין תומכת בהצעה בגלל שהיא חוששת ממצב בו תחנות כוח נוספות ירצו להקים פעילות כרייה.

דובר של גרינידג' אמר שהפעילות מראה שניו יורק יכולה "להרוויח מאוד מהתעשייה המתפתחת הזו - וליצור משרות טכנולוגיה וקריירות חדשות לתושבי ניו יורק בתחום שפונה לעתיד". החברה אמרה שרישיון איכות האוויר שלה צריך להיות מחודש והיא הציעה לעשות כל מה שנחוץ ומעבר לכך על מנת לעזור למדינת ניו יורק לעמוד ביעדי האקלים שלה.

מפעילי תחנת הכוח במדינה ונציגי חברות קריפטו אחרות אמרו שהם מתנגדים להצעת החוק בכלל שזה לא הוגן ששום תעשייה ספציפית תובדל בלשון החוק. החברות תומכות בהצעת חוק אחרת שתקים כוח משימה ללמוד את התעשייה. ההצעה עברה ברשות המחוקקת של ניו יורק במרץ.

קלס הצביעה נגד ההצעה על כוח המשימה. היא אמרה שהיא מקבלת בברכה את מטבעות הקריפטו אבל עדיין חוששת לגבי ההשלכות הסביבתיות של הכרייה. "יש מספיק נתונים מכל העולם להראות שמדובר בשימוש עצום באנרגיה וזה יכול למנוע אותנו מלהגיע ליעדים הסביבתיים שלנו", אמרה.

הצעת החוק על ההשהיה אושרה על ידי וועדת שימור איכות הסביבה של הרשות המחוקקת של מדינת ניו יורק ב־22 במרץ, אבל לא נקבע עדיין מועד להצבעה עליה במליאה. דובר של יו"ר המליאה קארל היסטי, דמוקרט מברונקס, לא הגיב לבקשות תגובה. דובר של הדמוקרטים השולטים בסנאט של ניו יורק אמר שסנאטורים במדינה דנים בנושא.

דוברת של המושלת הדמוקרטית קת'י הוצ'ול אמרה שהמדינה "תמשיך להיות בקשר עם בעלי העניין והמחוקקים ככל שיישקלו פעולות חדשות בנוגע למטבעות קריפטו, ואנחנו נקבל החלטות בהתאם לכך".

צרו איתנו קשר *5988