דרישות ליברמן מהמורים בתמורה להעלאת השכר: תמרוץ לא רק לפי ותק ושינוי החופש הגדול

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד הודיעה כי מחר יסתיימו הלימודים בכל הארץ בשעה 13:00, ותיערך הפגנה בתל אביב: "פקידי האוצר גוררים רגליים ומונעים חתימת הסכם שכר חדש והוגן" • שר האוצר: "שכר המורים יעלה, ולכן אנו מופתעים מהקמפיין האגרסיבי בתקשורת ומנקיטת הצעדים"

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת
שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

המשא-ומתן על שכר המורים מתחמם: שר האוצר אביגדור ליברמן נערך לעיצומים בהם מתכוונת לנקוט מחר (ב') מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, והבוקר הוא ערך מסיבת עיתונאים בה הציג את משנתו בנושא. "אין ויכוח לגבי הצורך להעלות את שכר המורים", אמר ליברמן, "שכר המורים יעלה, ולכן אנחנו מופתעים מהקמפיין האגרסיבי בתקשורת ומנקיטת הצעדים".

הסכם השכר של המורים פג ב-2019, ובממשלה מנהלים כיום משא-ומתן על ההסכם החדש, בתקווה לחתום עליו לפני 1 בספטמבר ולמנוע שביתות בתחילת שנת הלימודים. בן דויד הודיעה למורים כי מחר יסתיימו הלימודים בכל הארץ בשעה 13:00, ותיערך הפגנה בתל אביב. "פקידי האוצר גוררים רגליים ומונעים חתימת הסכם שכר חדש והוגן עבורכם", טענה בן דויד בהודעתה למורים.

מנגד, בכיר באוצר אמר היום (א') לגלובס כי "המורים רוצים שקודם יעלו להם את השכר, ורק אז הם יחליטו מה הם מוכנים לתת. זה כמו שתיכנס לחנות והמוכר יגיד לך: 'תביא 100 שקל, ואז אני אראה לך מה אתה יכול לקנות בהם'".

ליברמן הציג מספר נקודות שלדבריו חשוב לכלול בתוך הסכם השכר, לצד העלאת השכר. הנקודה הראשונה היא הפערים בין התנאים של מורה מתחיל למורה ותיק. "בישראל מאוד בולט בהשוואה למדינות מתקדמות הפער בין המורים. הפרמטר היחיד כיום הוא ותק ולא מצוינות. אי-אפשר להמשיך כך, שזה הפרמטר היחיד להעלאת השכר", אמר ליברמן.

עוד כרך שר האוצר את חתימת הסכם השכר בסנכרון החופשים במוסדות החינוך לחופשים של ההורים בכלל המשק. "העלות של חוסר הסנכרון גדולה מדי", אמר ליברמן. "לפי מחקר של הכלכלנית הראשית, העלות היא 150-200 מיליון שקל ביום. המועצה הלאומית לכלכלה אף מדברת על 250 מיליון שקל". 

■ 23 ימים בשנה: הפער בין חופשות הילדים לפתרונות של ההורים

בנוסף התייחס ליברמן לצורך במתן כוח למנהלי בתי הספר: "עלינו לאפשר למנהלים גמישות ניהולית. במצב הנוכחי אין באפשרותו של המנהל להחליף או לפטר מורה, ונדרש לשנות זאת. בכדי שתהיה לנו את היכולת לגייס מורים מתחילים עם נתונים טובים, אנחנו חייבים להציע לאנשים צעירים ואיכותיים שרואים את עצמם משתלבים במערכת החינוך ומלמדים לימודי ליבה תוכניות מיוחדות. התוכניות שקיימות היום לא נותנות מענה לבעיה, ולכן כמו שבצבא יש את תוכנית 'תלפיות', כך צריך להביא למערכת החינוך תוכניות שיסייעו לגייס מורים חדשים". 

"אינטרס של כולנו" 

במסיבת העיתונאים של האוצר לא השתתפו נציגי המורים או משרד החינוך, אבל נכחו בה יו"ר הנהגת ההורים הארצית, מירום שיף; ונשיא התאחדות התעשיינים ויו״ר נשיאות המעסיקים והעסקים, ד"ר רון תומר.

שיף אמר כי "הסכם טוב עבור עובדי ההוראה במערכת החינוך הוא האינטרס של כולנו ובעיקר לילדינו. מערכת החינוך משוועת לקלוט מורים איכותיים שראויים לשכר הגון והוגן. גם המנהלות והמנהלים ראויים לחיזוק מעמדם".

לדבריו, "התאמת ימי החופשה של המורים לימי החופשה של כלל המשק היא צורך חיוני בעיקר לחיזוק התא המשפחתי, אך יש לעשות זאת ללא פגיעה בהיקף ימי החופשה של המורים".

תומר התייחס לנושא התאמת ימי החופשה של המורים וההורים, וציין מנגנון שבו החופש הגדול ביולי-אוגוסט יהפוך לחופשת "אוגוסט-תשרי", כלומר, יסונכרן עם חופשות החגים בתחילת תשנת הלימודים.

לדבריו, "מתווה התאמת ימי החופשה בבתי הספר והגנים לימי החופש בשוק העבודה הוא שינוי מתבקש ומבורך, ששם סוף לשנים של חלם. פריון העבודה בישראל נמוך יחסית לעולם המפותח, ואחת הסיבות לכך היא שלושת חודשי הקיץ בהם העובדים להם ילדים בגיל בתי הספר נאלצים לעבוד חלקית, וגם בשעות העובדה הם טרודים בסידורים לילדים. הדבר פוגע בעיקר בעובדים בפריפריה ובשכבות הנמוכות, וגם לצערי מקשה בעיקר על נשים ומשפחות חד-הוריות".

שר האוצר ליברמן הביע תמיכה עקרונית בדבריו של תומר.

שרת החינוך: בלי שיפור משמעותי לשכר המורים, תקציב המדינה לא יעבור

שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון הגיבה לדברי ליברמן ואמרה : ״אני מכבדת את שר האוצר, אך את מדיניות משרד החינוך קובעת אך ורק השרה העומדת בראשו.

"קודם כל שאגף התקציבים במשרד האוצר יתן למורים את מה שמגיע להם על מה שהם עשו ועושים. רק אחר כך נסכים לדון בדברים הנוספים שהמורים יכולים לתת ואת המשמעות בעבורם.

"באגף התקציבים רגילים לנהל מסע ההתשה ולגרור רגליים עד האחד בספטמבר. התרחיש הקלוקל הזה לא יחזור. כולם צריכים להיות מחוייבים למשא ומתן תכליתי וענייני שיסתיים בתוך זמן קצר. אעמוד על כך שהסכמי השכר של המורים יכללו שיפור משמעותי ותגמול הולם על פי מתווה שיקבע בתיאום מלא עם משרד החינוך, אחרת תקציב המדינה לא יעבור".

צרו איתנו קשר *5988