צחי נחמיאס מציע החלפת מניות במגה אור: ביג במקום אפי נכסים

מגה אור דיווחה על מו"מ למכירת מלוא החזקתה (13%) במניות אפי נכסים לחברת מרכזי הקניות ביג, בתמורה להקצאה של מניות ביג • ביג מחזיקה כיום ב-66.4% ממניות אפי נכסים

צחי נחמיאס / צילום: ורד פיצ'רסקי
צחי נחמיאס / צילום: ורד פיצ'רסקי

חברת הנדל"ן המניב מגה אור  מעדיפה את החזקתה בחברת מרכזי הקניות ביג, על-פני החזקתה הנוספת במניות החברה הבת של ביג, אפי נכסים. היום דיווחה מגה אור, כי מנהלת משא ומתן עם ביג לביצוע עסקה, לפיה תמכור מגה אור לביג את מלוא החזקתה במניות אפי נכסים , בתמורה להקצאה של מניות ביג למגה אור.

ביג , שבשליטת האחים יהודה ורוני נפתלי, מחזיקה כיום ב-66.4% ממניות אפי נכסים.

מגה אור, שבשליטת צחי נחמיאס, מחזיקה ב-8.69% ממניות ביג בשווי של 868 מיליון שקל. כמו-כן, מחזיקה מגה אור ב-13.03% ממניות אפי נכסים בשווי של 937 מיליון שקל, וזאת לאחר שדיווחה היום על רכישת כ-1% נוסף ממניות אפי תמורת כ-70 מיליון שקל. כך, שהחלפת ההחזקה באפי נכסים, במניות חדשות של ביג, צפויה להכפיל בקירוב את שיעור ההחזקה של מגה אור במניות ביג, על חשבון בעלי מניות ביג האחרים.

לדברי מגה אור, השלמת העסקה להחלפת המניות, כפופה בין היתר להשלמת המשא ומתן בין הצדדים, לשחרור מניות אפי נכסים המשועבדות לטובת מחזיקי אגרות החוב מסדרה י' שהנפיקה מגה אור, וכן לקבלת האישורים הדרושים.

לא עסקה משותפת ראשונה בין מגה אור וביג

מגה אור וביג הן שותפות ותיקות בתחום הנדל"ן המסחרי. השתיים מחזיקות במשותף במרכזים מסחריים בישראל, ואף הגישו בעבר הצעות רכישה משותפות לנכסים נוספים, כולל חתימה על עסקה לרכישת חברת ישפרו, שבוטלה בהמשך.

בין השאר רכשו ביג ומגה אור במשותף נתחים מהותיים ממניות חברת אפי נכסים (אז עוד אפריקה נכסים) במארס 2019, במסגרת מכרז למכירת מניות השליטה בחברה אשר נוהל כחלק ממימוש נכסיה של קבוצת אפריקה ישראל. בהמשך אף הגדילו ביג ומגה אור את השקעותיהן באפי נכסים.

בחודש דצמבר 2020 הגישה ביג הצעת רכש מיוחדת לרכישת עד 47.2% ממניות אפי נכסים בדרך של החלפת מניות, וזאת במטרה להשתלט על אפי נכסים. חודש לאחר מכן השלימה ביג את המהלך, כאשר רכשה 37.5% ממניות אפי נכסים והגדילה את החזקתה ל-60.3%.

מגה אור, שהחזיקה טרם ההצעה ב-21.3% ממניות אפי נכסים, החליטה למכור הצעת הרכש 11.09% מניות של אפי נכסים וקיבלה בתמורה מניות ביג. כעת היא מבקשת כאמור להחליף את יתרת מניות אפי נכסים שברשותה, במניות נוספות של ביג.