הכירו את המשקיע שהפך ליזם נדל"ן

כבר מגיל צעיר יזם הנדל"ן שי שור "חשב על כסף" • כשהפסיד בשוק ההון, פנה להשבחת דירות, לרכישת בניינים ולייזום על מגרשים, בעיקר בדרום הארץ, בין היתר כי שם ועדות התכנון עובדות מהר יותר • מה אפשר ללמוד מהסיפור שלו? • האזינו

כסף בקיר - סיפורים על אנשים שהחליטו לשים את הכסף שלהם על נדל''ן
כסף בקיר - סיפורים על אנשים שהחליטו לשים את הכסף שלהם על נדל''ן

את שי שור פגשנו במסגרת "כסף בקיר" - פודקאסט השקעות הנדל"ן של גלובס. הוא אמנם רק בן 34, ופעיל רק כעשור בתחום הנדל"ן, אך מאחוריו כבר יש היסטוריה נד"לנית גדושה: עסקאות רבות, ליווי משקיעים לרבות כמרצה, כתיבת סדרת ספרים על התחום, ומזה כמה שנים הוא בעליה של חברת יזמות שהקים ושפעילה בעיקר בדרום הארץ, לרבות בבניית בנייני מגורים בבנייה רוויה.

לדבריו העניין שלו בכסף החל כבר מגיל צעיר, ובצבא התנסה לראשונה בהשקעות בשוק ההון. הפסדים של כמה עשרות אלפי שקלים גרמו לו לחישוב מסלול מחדש או במילה אחת: נדל"ן. בשנת 2009, כמו רבים אחרים הוא ניסה את מזלו בבאר שבע, אך לדבריו בשל עצה לא נכונה מעו"ד צעיר, ויתר על עסקה שאיתר, וכך התגלגל עם שני חברים להשקעה בדירה באשקלון ב-2012. "כל אחד הביא 100 אלף שקל וקנינו ביחד דירה", בספרו הראשון הוא מתאר בפרוטרוט כיצד שיפץ אותה כמעט במו ידיו כדי לחסוך, כמה שיותר, ובשיחה עמנו הוא חוזר לימים ההם. "היה מאוד קשה לקחת את הרגליים ולצאת לשטח, כי באותה תקופה גם לא היה לי רכב, ונסעתי באוטובוסים", הוא משחזר, אך מבהיר שבשורה התחתונה התוכנית שלו ושל חבריו הצליחה. הדירה נרכשה בקצת יותר מ-300 אלף שקל ונמכרה בכ-140 אלף שקל יותר, אחרי שיפוץ וסידור מחדש, מה שהניב לכל אחד מהחברים רווח של כמה עשרות אלפי שקלים. אחרי הדירה הזו, הגיעה דירה נוספת באשקלון, הפעם עם הלוואה מהבנק, ושנה לאחר מכן שור כבר איתר בניין שלם שעמד למכירה בחיפה ורכש אותו עם מספר חברים.

לדבריו אחד מהסודות להשגת עסקאות טובות, הוא רשת קשרים ענפה עם גורמים מקומיים, ובראשם מתווכים. "בסוף מערכות היחסים הללו מביאות מתישהו לעסקה הבוננזה. אני לא אומר לבנות על זה את האסטרטגיה שלך, אני יכול לומר שעשיתי לאורך החיים שלי הרבה עסקאות שהם פרווה עם תשואה של 4%. אנשים אומרים לי 'שי אבל זה נמוך'. אני אומר להם לא! הנמוך הזה מפרנס מכלכל ומרוויח. עסקאות ה'וואו' נותנות את הקפיצת מדרגה".

עוד על הסיפור והדרך הייחודיים שעשה יזם הנדל"ן שי שור מנער עם חלומות ועד ליזם נדל"ן מצליח, תוכלו לשמוע בפרק השבוע של "כסף בקיר".