הפייקים מהרשתות שמנסים להסביר את הכאוס העולמי בנמלי התעופה

תיירים בכל העולם סובלים מהמשבר בעולם התעופה. אבל גם בכאוס צריך לעשות סדר • המשרוקית של גלובס

“יש תוכנית מסודרת שנועדה למנוע מכם לטוס'' / צילום: מתוך ציוץ ויראלי בטוויטר, 2.6.22
“יש תוכנית מסודרת שנועדה למנוע מכם לטוס'' / צילום: מתוך ציוץ ויראלי בטוויטר, 2.6.22

את הבלאגן שמתרחש בנתב"ג בשבועות האחרונים קשה לפספס. תורים אינסופיים, מזוודות שלא עולות למטוס, איחורים, ביטולים ועוד. אבל זה שהבלאגן הוא אמיתי לא אומר שלא מתגלים גם פייקים שעוסקים בו. היה למשל מי שהעלה לטוויטר צילום של אינספור מזוודות שלא נאספו לצד תור ארוך שמשתרך בנתב"ג ומיהר לתייג את שרת התחבורה, מרב מיכאלי בתוספת השאלה: "יש שר.ת תחבורה בישראל?". אלא שכפי שהראו גולשים רבים מדובר בתמונה מאוגוסט 2019, אז שר.ת התחבורה היה בצלאל סמוטריץ’. ומה שקורה בישראל, הן מבחינת העומסים והן מבחינת הפייקים, אינו ייחודי. אספנו כמה דוגמאות.

זה לא מכוון. נתחיל עם קונספירציה. לג'יימס דלינגפול, פובליציסט בריטי, הייתה טענה מעניינת: "ביטולי הטיסות הפתאומיים הם עניין גלובלי, שלא ייחודי לבריטניה. חופשות נהרסות במכוון. זה חלק מתוכנית למנוע מכם לטוס". קודם כל, אמרנו לכם שזה לא ייחודי לנתב"ג. אבל האם אכן יש תוכנית עולמית שמטרתה לגרום לכם להמיר את הטיול בחו"ל בסיור בשביל ישראל? בודקי העובדות של FullFact לא הצליחו למצוא ראיות כלשהן לכך. אז למה כולנו, בישראל ובעולם, חווים כעת כאוס מן הסוג הזה? בגדול, מדובר בעניינים קצת פחות מסעירים של ביקוש והיצע.

בשיא מגפת הקורונה כמעט לא היו טיסות, שלא לדבר על טיסות לצרכי תיירות, ובהתאם הרבה מאוד עובדים בשדות וחברות התעופה פוטרו או הוצאו לחל"ת. מאז המוני הנופשים חזרו, אבל העובדים לא. כך נוצר חוסר תיאום בין הביקוש להיצע. הדבר גרם לשר התחבורה הבריטי לקרוא לחברות התעופה לקצץ בטיסות כך שיתאימו לכוח האדם שלהן, כדי שלא ייאלצו לבטל אותן ברגע האחרון.

מה קרה בפרימוורה? ויש גם פייקים יותר ספציפיים. פוסט שהזהיר כי פסטיבל המוזיקה השנתי המוכר של ברצלונה, פרימוורה סאונד, הולך להיות הרבה פחות כיפי מבשנים קודמות הפך מהר מאוד לוויראלי. בפוסט נטען כי בגלל ביטולי טיסות של איזיג'ט ובריטיש איירווייז מלונדון לברצלונה הרבה מאוד אמנים לא יוכלו להגיע להופיע בפסטיבל, והיה נראה שהוא מקבל אישוש כשלהקת הסטרוקס הודיעה שלא תוכל להשתתף. אבל כפי שהראו באתר Verificat, זה קרה בגלל שאחד מחברי הלהקה נדבק בקורונה. בנוסף, לא היו אמנים אחרים שהודיעו על ביטול, ובטח שלא בגלל הבלאגן בשדות התעופה בבריטניה.

הקונספציה נותצה. לא רק בארץ הוצאו תמונות של ברדק בשדה התעופה מהקשרן. ציוץ ויראלי בערבית כלל סרטון שהראה כיצד עובדי נמל התעופה בחרטום, בירת סודן, משליכים מזוודות של נוסעים אל המסוע בצורה ברוטאלית. רק שכפי שהראו בודקי העובדות של Misbar, למה שאירע אין קשר למשבר הנוכחי בעולם התעופה, ומדובר בסרטון מ-2015, שמקורו בשדה התעופה של ריאד, ערב הסעודית.

בין שווייץ לארה"ב. ואם אנחנו כבר בענייני טיסה, אז בחודש שעבר הופצו ברשתות החברתיות תמונות של שדה תעופה עמוס במטוסים פרטיים, בליווי הטענה שמדובר בתמונות מ"הפורום הכלכלי העולמי" בדאבוס. לאור העבודה שהפורום היה אמור לעסוק גם בסוגיות אקלים, נראה היה שהצביעות - סליחה על משחק המילים - זועקת לשמיים. אלא שכפי שהראו בודקי העובדות של רויטרס, מדובר בתמונה ישנה שצולמה בשדה תעופה בלאס וגאס, ופורסמה לראשונה ב-2015.

תחקיר: אוריה בר-מאיר ויונתן כיתאין

לקריאה נוספת:

- הציוץ על העומס בנתב"ג שכולל תמונה מ-2019

- הבדיקה של FullFact: אין ממצאים שמראים שהכאוס הוא חלק מ"תוכנית מסודרת"

- הבדיקה של Verifact: למה הסטרוקס לא הגיעו לפסטיבל פרימוורה

- הבדיקה של Misbar: איפה ומתי הושלכו מזוודות של נוסעים

- הבדיקה של רויטרס: תמונת המטוסים הפרטיים היא לא מדאבוס

צרו איתנו קשר *5988