המפגש המרגש בין בכירי המשק ליזמיות בבת ים ויפו

עשרות בכירים במשק הישראלי הלכו לפגוש יזמיות צעירות במהלך שפועל להעצמה כלכלית של אלפי נשים מהפריפריה • אירועים ומינויים 

ראובן קרופיק, בת שבע משה ויאיר סרוסי / צילום: Neo Media
ראובן קרופיק, בת שבע משה ויאיר סרוסי / צילום: Neo Media

שורה ארוכה ומרשימה של עשרות בכירות ובכירים במשק הישראלי עלו לאחרונה על אוטובוס שלקח אותם לבת ים וליפו, במטרה לפגוש יזמיות צעירות ולבקר בבתי העסק שהקימו. מדובר במהלך של עמותת יוזמות עתיד, הפועלת להעצמה כלכלית של אלפי נשים מהפריפריה באמצעות תוכנית הכשרה וליווי בתהליך הקמת עסקים קטנים ויציאה לעצמאות.

את המפגשים הובילו ראובן קרופיק יו"ר בנק הפועלים, עדי סופר תאני מנכ"לית מטא (פייסבוק) ישראל וחברת ועד מנהל בעמותה, ניסים בר-אל מייסד העמותה, בת שבע משה יו"ר יוזמות עתיד (מ"מ) וצופית גורדון מנכ"לית העמותה.

עדי סופר תאני וליה אלנתן / צילום: Neo Media
 עדי סופר תאני וליה אלנתן / צילום: Neo Media

על האוטובוס היו בין היתר גם תמר יסעור, יו"ר ישראכרט; דניאל מלכה, מנכ"ל IBM ישראל; יאיר סרוסי, יו"ר צים; ביני זומר, סגן נשיא לעניינים אזוריים, שברון: יואל חשין, יו"ר קבוצת b2 ומייסד משותף של יוזמות עתיד; גיל רושינק, יו"ר אלקטרה נדל"ן; צביקה ביידא, מנכ"ל שופרסל אונליין; שרית פירון, שותפה בקרן TEAM8; רועי אלבז, מנכ"ל פנגו ; דב מורן, שותף מנהל בקרן גרוב; יפעת רייטר. מנכ"לית AIG; ג'וליה זהר, מנכ"לית חברת אל ארז; תומי שיינפלד, מנכ"ל גרו וסמנכ"ל דיגיטל בקבוצת מליסרון ואחרים.

עמותת יוזמות עתיד מלווה מדי שנה כאלף נשים בתהליך הקמת עסקים קטנים. לפי נתוני העמותה, העסקים הללו מניבים כ-60 מיליון שקל הכנסה נטו לבעלות העסקים, ועוד כ-60 מיליון שקל חיסכון בתשלומי העברה למדינה.

"אני זוכרת את נקודת ההתחלה שלנו עם 80 נשים בשנה, והיום אנחנו עם יותר מ-1,200 בשנה", מספרת סופר תאני. "זה היה מעורר השראה להיפגש עם אותן יזמיות, ולשמוע על המסע שלהן. אם כל אחד מאיתנו יעשה מעט, יהיה לכך אימפקט ענק".

יפעת רייטר ותמר יסעור / צילום: Neo Media
 יפעת רייטר ותמר יסעור / צילום: Neo Media

יפעת רייטר, מנכ"לית AIG, הזכירה כי "עסקים קטנים בכלל, ושל נשים בפרט, הם מהענפים שנפגעו קשות בשנתיים האחרונות, וזו חובתנו, מנכ"לים ומנכ"ליות של חברות מובילות במשק, להיות קשובים לאתגרים שלהן ולבחון את האופנים שאנחנו יכולים להפגין סולידריות ולסייע זה לזו".

"רבות דובר על הפערים המעמיקים בחברה הישראלית, וכעת נעשה צעד משמעותי נוסף במאמץ לצמצם את אותם פערים", סיכמה יו"ר העמותה בת שבע משה. "מרגש לראות את בכירי המגזר העסקי נרתמים לחזק אלפי נשים מהפריפריה, הפועלות לייצר לעצמן ולמשפחתן מחר טוב יותר".

אקס ליבריס חותמת בניו יורק

חברת אקס ליבריס, המספקת פתרונות תוכנה לספריות אקדמיות ולאומיות ברחבי העולם, חתמה על עסקה עם אוניברסיטת ניו יורק, ממוסדות ההשכלה הפרטיים הגדולים בארה"ב, שמוערכת בכמיליון דולר. במסגרת העסקה, האוניברסיטה תשתמש במערכת ניהול ספריות מבוססת-ענן ובמערכת לחיפוש וגילוי מידע אקדמי של החברה.

עופר מוסרי, מנכ''ל אקס ליבריס / צילום: יח''צ
 עופר מוסרי, מנכ''ל אקס ליבריס / צילום: יח''צ

אקס ליבריס היא מחברות ההייטק הוותיקות בארץ, והוקמה עוד ב-1980. החברה החליפה ידיים מספר פעמים, וב-2015 נרכשה על ידי פרוקווסט תמורת כחצי מיליארד דולר. לפני כשנה נרכשה פרוקווסט עצמה על ידי קבוצת Clarivate. כיום יש לאקס ליבריס כ-7,500 לקוחות בכ-90 מדינות, ביניהם אוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג', ספריית הקונגרס בארה"ב ואוניברסיטאות בישראל.

השיקום הישראלי מגיע לגרמניה

קבוצת שכולו טוב, הפועלת לקידום השתלבות מיטבית של אנשים עם חסמים תעסוקתיים וחברתיים בעולם התעסוקה והקהילה, חתמה על הסכם ראשון מסוגו לרכישת חברת IFL הגרמנית, המכשירה אנשים ומקדמת כישורי חיים ויכולת תעסוקתית. היקף העסקה מוערך בכמיליון שקל.

שכולו טוב תיישם בחברה את מודל IUM (מודל היחידה המשלבת), ותפעל בין היתר, מול גורמי הממשל בגרמניה בכדי לשפר את אחוזי ההשמה וההשתלבות של אנשים עם חסמים תעסוקתיים בקהילה. כיום מספקת הקבוצה לכ-7,500 בני אדם.

לדברי עופר כהן, מנכ"ל הקבוצה, ההסכם מהווה "הזדמנות לפריצת דרך אמיתית ומשמעותית, אשר תאפשר לנו להשפיע על קובעי המדיניות, ולפעול בצורה עצמאית מול משרדי הממשלה הרלוונטיים בגרמניה".

הגיוס השאפתני של אוני' חיפה

אוניברסיטת חיפה חוגגת יובל להקמתה, וחונכת שורה של בניינים חדשים: הקומפלקס הטכנולוגי, בנק דגני החיטה ובית הספר ללימודים מתקדמים. תנופת הבנייה התאפשרה בעקבות קמפיין שנת ה-50 של האוניברסיטה שהושק בשנה שעברה, ומטרתו לגייס 150 מיליון דולר בשלוש שנים. בשנה החולפת גייסה האוניברסיטה למעלה מ-60 מיליון דולר.

לדברי פרופ' רון רובין, נשיא האוניברסיטה, ייחודה הוא בכך שהיא "פועלת במרחב גיאוגרפי ובו שלוש מעבדות חיות - הר, עיר וים - מה שמאפשר לה להוביל מחקרים שעוסקים בסוגיות הגדולות של המאה ה-21.

(מימין) נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין, טליה זאבי, גד זאבי, שגרירת גרמניה בישראל, ד''ר סוזנה ואזום-ריינר / צילום: אוניברסיטת חיפה
 (מימין) נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין, טליה זאבי, גד זאבי, שגרירת גרמניה בישראל, ד''ר סוזנה ואזום-ריינר / צילום: אוניברסיטת חיפה

"דווקא בתקופה של פייק ניוז ופסאודו-אמת, התפקיד של האקדמיה הוא להיות המוסד שזוכה באמון והביטחון של הציבור הרחב. לכן עלינו להמשיך ולהיות מוסד שמנסה למצוא פתרונות לאתגרים הגלובליים של האנושות; מנוע של מוביליות חברתית, שמצרף עוד קבוצות למעמד הבינוני של החברה הישראלית ומוסד שעוסק בסוגיות שמאיימות לפרום את המארג הדמוקרטי שלנו".

ציון הדרך המשמעותי נחגג בשורה של אירועי חבר הנאמנים, כאשר הראשון מביניהם התקיים בטקס בבית שגרירת גרמניה ד"ר סוזנה ואזום-ריינר, ובהשתתפות ידידי האוניברסיטה, בינהם אנשי העסקים דורון לבנת, אבי אבקסיס, איציק רביד, גד זאבי, ראובן אבלגון ועו"ד חגי סיטון, יחד עם משלחת של אנשי ונשות עסקים מברזיל.

חדשות טובות

1. עמותת OneDay ובנק לאומי יוציאו יחד כ-30 סיורים מודרכים וטיולים המותאמים אישית ומונגשים לאזרחים ותיקים ברחבי הארץ, בהשתתפות מתנדבי הבנק.

2. עמותת "שער שוויון" יוצאת בקמפיין גיוס כספים, שבמסגרתו תתקיים מכירה פומבית של ציוד ופריטי לבוש של שחקני כדורגל וכדורסל בארץ ובחו"ל. בין היתר יימכרו גופיית משחק של ג'ואל אמביד מפילדלפיה סיקסרס, וחולצות של חלוץ ויאדוליד שון וייסמן, שחקן ונציה יונתן כהן, ועמרי כספי במדי מכבי תל אביב.

יונתן כהן / צילום: עמותת שער שוויון
 יונתן כהן / צילום: עמותת שער שוויון

במסגרת הקמפיין, שייערך ברשתות החברתיות של העמותה החל מה-1 ביולי, יעלה בכל פעם פריט אחד לזמן מוגבל, ובנעילת המכירה - מי שהציע את הסכום הגבוה ביותר יזכה בו.

השנה מטרת הקמפיין היא גיוס כספים למען הרחבת פעילות העמותה לפריפריה והקמת קבוצות כדורגל וכדורסל נוספות, כאשר היעד הוא 100 אלף שקל, שיאפשרו מסגרת לעוד 200 ילדים וילדות שיזכו לליווי לימודי וספורטיבי צמוד.