בשיבא מקדמים את הרפואה הדיגיטלית

במסגרת שבוע החדשנות ARC Summit שנערך בימים אלה בבית החולים שיבא, חטיבת אשפוז הבית שיבא Beyond השיקה שירות ייחודי: אשפוז בית לנשים בדיכאון במהלך ההיריון ולאחר הלידה • וגם: ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק יכהן כיו"ר משותף בחברת הטל-רפואה שח"ל, הנסחרת בבורסה של שווייץ • אירועים ומינויים

ד''ר גליה ברקאי מדגימה את השירות החדש / צילום: דוברות שיבא
ד''ר גליה ברקאי מדגימה את השירות החדש / צילום: דוברות שיבא

כ-10%-15% מהנשים בישראל חוות דיכאון אחרי לידה - מדובר במספר גבוה יחסית של אימהות טריות שנמצאות במצוקה, ומקבלות כעת פתרון מסוג חדש.

במסגרת שבוע החדשנות ARC Summit שנערך בימים אלה בבית החולים שיבא, חטיבת אשפוז הבית שיבא Beyond השיקה שירות ייחודי: אשפוז בית לנשים בדיכאון במהלך ההיריון, ולאחר הלידה. אשפוז כזה מונע את הפרדת הנשים מהתינוק ומבני משפחתן, והטיפול ניתן על ידי מרכז חווה לבריאות הנפש של האישה, הפועל בשיבא.

במסגרת הטיפול, נשים במצוקה בהריון או אחרי לידה ייבדקו על ידי ד"ר מיה שפר, רופאה בכירה במרכז חווה לבריאות הנפש של האישה, ואם תימצא מתאימה, בעיקר במובן שיש מי שיתמוך בה ובטיפול בבית, היא תועבר לאשפוז מקוון.

המאושפזת והמטפל או המטפלת העיקריים יקבלו טאבלט ייעודי (שׁהותאם במיוחד גם לאוכלוסייה חרדית), אשר ישמש כ"תחנת אחות" פתוחה באופן תמידי לאחות בשירות. בנוסף, המטופלת תקבל ציוד ניטור לסימנים חיוניים כגון לחץ דם, דופק וחום. מדי יום תתקיים פגישה מקוונת עם האחות, ביקור מקוון של ד"ר שפר שלוש פעמים בשבוע, טיפול סוציאלי, טיפולים אישיים וקבוצתיים. גם התומך בבית יקבל ליווי רגשי על ידי הצוות.

"הטכנולוגיה היא האמצעי, אבל הבסיס מסתמך על ידע רפואי וניסיון עשיר", אומרת ד"ר גליה ברקאי, מנהלת שיבא Beyond. "כחלק ממערך של שירותים מרחוק, אנחנו כבר מציעים שתי תוכניות של אשפוז ביתי - אחת שמחליפה אשפוז במחלקה פנימית, והשנייה אשפוז פסיכיאטרי".

ד"ר ורד בר, מנהלת מרכז חווה, מסבירה כי "הפרעות נפשיות, ובפרט דיכאון וחרדה, הן סיבוכי הלידה וההיריון השכיחים ביותר. מרבית הנשים נעזרות בטיפול שיחתי, קבוצתי או תרופתי מרפאתי. נשים במצוקה חמורה יותר נזקקות לאשפוז, שמשמעותו בישראל - הכנסת אישה הרה או אחרי לידה לסביבה לא מותאמת, והפרדתה ממשפחתה והתינוק. אשפוז בית מקוון יאפשר לטפל באישה באופן אינטנסיבי בביתה, ללא הפרדה מהמשפחה".

השירות החדש הושק כאמור בשבוע החדשנות של שיבא, שהתקיים בהילטון תל אביב. לכנס הגיעו 450 בכירים ומנהלים מצמרת בתי החולים בעולם, סטארט-אפים, חברות פארמה, תעשייה, ממסד ואקדמיה, והוצגו בו הפיתוחים האחרונים ברפואה הדיגיטלית הפועלים בשיבא לצד "מתחם המחר" (בית החולים של העתיד). כמו כן הוצג Health Tech Valley - מיזם נדל"ן שנבנה בשותפות שיבא, ועתיד להפוך למרכז מחקר ופיתוח אזורי לאומי.

נציין כי ARC הוא מרכז החדשנות של בית החולים, המחבר בינו לבין חברות וחוקרים בתחום הרפואי, כולל סטארט-אפים שפועלים מקמפוס ARC בבית החולים, וכן כאלה שהוקמו ביוזמה והשקעה של בית החולים וקרן TriVentures.

גלי וינרב

אזור התעשייה

בסחנין משיקים חממה רפואית

בזמן שבכנסת מתווכחים על שיתוף מפלגות ערביות בקואליציה, ב"שטח" נעשה צעד נוסף לחיזוק שיתופי הפעולה בין יהודים לערבים. חממת המכשור הרפואי MEDX Xelerator וקרן Portland הפועלת לקידום ושילוב כלכלי ותעסוקתי של החברה הערבית בישראל השיקו השבוע חממה טכנולוגית-רפואית ראשונה מסוגה בסחנין.

הקמת החממה היא חלק ממאמץ משולב להנגשת תעשיית ההיי טק לחברה הערבית ומהווה חלק מתוכנית מנועי הצמיחה שמקדמת הקרן בסחנין. השלוחה הצפונית קמה במטרה לעודד יזמות וחדשנות בקרב ערבים ויהודים, ולסייע בפיתוח רעיונות חדשניים בתחומי הטכנולוגיה הרפואית, שיתמכו בהצמחת הכלכלה באיזור, בפיתוח שירותי בריאות מתקדמים ובמשיכת מעסיקים מהתעשייה.

מימין: רמי שוורץ, מנכ''ל פורטלנד, ספואת אבו ריה, ראש עריית סחנין, אביר חלאילה, יזמת, שי פוליקר, מנכ''ל מדקס / צילום: חממת מדקס
 מימין: רמי שוורץ, מנכ''ל פורטלנד, ספואת אבו ריה, ראש עריית סחנין, אביר חלאילה, יזמת, שי פוליקר, מנכ''ל מדקס / צילום: חממת מדקס

"תעשיית ההייטק הישראלית פרצה גבולות רבים בעולם, אך במדינה עצמה היא לא הצליחה לפרוץ גבול חשוב ביותר והוא שילוב ערביי המדינה, המהווים כ-20% מהאוכלוסייה, בעשייה זו", אמר שי פוליקר, מנכ"ל חממת מדקס. "הקמת השלוחה הצפונית היא חלק ממאמץ משולב לביסוס אקו סיסטם טכנולוגי במרכזי האוכלוסייה הערבית, כזה שיאפשר להם להיות חלק ממשי מתעשיית ההייטק המקומית".

איימן סייף, שותף בכיר בקרן פורטלנד ומוביל תוכנית מנועי הצמיחה בסחנין, ציין כי "השקת החממה מהווה בשורה חשובה ליזמי הצפון בכלל, ויזמי אזור בקעת סחנין בפרט. החברה הערבית עברה שינוי משמעותי בעשורים האחרונים. שיעור ניכר מצעיריה הם בעלי תואר אקדמי, לרבות במקצועות רפואיים וטכנולוגיים. כשתעשיית ההייטק הישראלית משוועת להון אנושי ומחפשת אותו מעבר לים, חשוב עוד יותר למצות את הפוטנציאל פה בבית".

לאירוע ההשקה הגיעו כ-150 אורחים, ובהם מנהלי בתי חולים, בכירים במערכת הבריאות, יזמים, ראשי רשויות וערים ובכירים ממוסדות אקדמיים. ביניהם נמנו ד"ר ספואת אבו ריה ראש עיריית סח'נין, אחיאב גולן מנכ"ל מכללת בראודה, ד"ר אפרת ברון הרלב מנהלת מרכז שניידר לרפואת ילדים, ד"ר ארז רון מנהל ביה"ח פדה-פוריה, ד"ר ענאן עבאסי מנהל ביה"ח זיו בצפת, פרופ' מסעד ברהוםמנהל ביה"ח גליל ואחרים.

מצנח הזהב

אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר, יכהן כיו"ר משותף בחברת הטל-רפואה שח"ל. החברה נסחרת בבורסה של שווייץ לפי שווי המקביל ל-265 מיליון דולר. לפני כשנה הודיעה על כוונתה להירשם גם בנאסד"ק, על רקע פריחת חברות הטל-רפואה בבורסה זו. בינתיים חלק מהחברות בתחום הנסחרות בנאסד"ק אכזבו, אך היום מסרה החברה כי מבחינתה, תהליך הרישום הכפול נמשך.

אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
 אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

"הטל-רפואה הפכה לטיפול מקובל", אומר ברק. "לשח"ל טכנולוגיה מוכחת, ידע עשיר, ניסיון רב ושיתופי פעולה אסטרטגיים עם ארגוני בריאות מובילים. בכוונתי להצטרף למימוש הצמיחה הגלובלית שלה".

שי בנאים מונה למנכ"ל IBM ישראל. הוא יחליף בתפקיד את דניאל מלכה, שהוביל את פעילותה החברה בישראל מאז 2017. מלכה יתמנה לסגן נשיא לשירותי תמיכה טכנולוגיים ב-IBM באירופה, המזרח התיכון ואפריקה (EMEA).

עו"ד הילה רווח, 46, מונתה ליו"ר ועדת ערר במשרד המשפטים.

תא"ל במיל' ליהוא הכהן למשנה למנכ"ל GES, חברת-הבת וזרוע איכות הסביבה של ג'נריישן קפיטל.

אלעד נרדי מונה לסמנכ"ל כספים בחברת שירותי הענן סלע, ואסף יעקובי מונה לסמנכ"ל הצלחת לקוח בחטיבת הענן. שניהם הגיעו לחברה ממיקרוסופט - משם הגיע גם המנכ"ל רון שפרינצק לפני מספר חודשים.

קובי צדף, 42, מונה למנכ"ל חברת התוכנה בנארית, המספקת פתרונות לניהול פרויקטים בבנייה.

חדשות טובות


המשחק של כלל פיננסים. נבחרת הקטרגל של כלל ביטוח אירחה למשחק ידידות את קבוצת הפועל נשרים כרמיאל, קבוצה של כ-40 שחקנים על הרצף האוטיסטי. המשחק נערך במסגרת פרויקט של כלל עם מועדון Autism Friendly, העוסק בקידום ומתן הזדמנויות שוות לילדים על הרצף האוטיסטי. למגרש עלה גם יורם נוה, מנכ"ל החברה, שאף הבקיע גול.

נבחרת הקטרגל של כלל ביטוח וקבוצת הפועל נשרים כרמיאל במשחק הידידות שנערך השבוע / צילום: אלכס גילנסון
 נבחרת הקטרגל של כלל ביטוח וקבוצת הפועל נשרים כרמיאל במשחק הידידות שנערך השבוע / צילום: אלכס גילנסון

תרומת החדשנות של ד"ר אורי אלון. יזם ההייטק ד"ר אורי אלון יתרום כ-2 מיליון שקל למרכז היזמות והחדשנות של אוניברסיטת תל אביב. התרומה תאפשר להזניק שלושה פרויקטים חדשים במרכז: מסלול הוראה והכשרה חוצה-קמפוס שיציע קורסים בנושא יזמות לסטודנטים בכל תחומי הידע; האקתון למציאת פתרונות מהירים ורב-תחומיים למגוון אתגרים טכנולוגיים, עסקיים, חברתיים, סביבתיים ועוד; ותוכנית לקידום יזמות בקרב נשים.