בחירות 2022 | סיקור שוטף

העבודה מתחזקת, מרצ נמחקת. ומי המרוויח הגדול מהמבצע בעזה?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך שלוש שנים • גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה • יש עתיד מתחזקת על חשבון הליכוד, אך גוש נתניהו רחוק בשני מנדטים בלבד מהרכבת קואליציה, ומרצ נעלמת • העמוד מתעדכן באופן שוטף

סקר הסקרים
סקר הסקרים

סקר הסקרים של גלובס

מדור סקר הסקרים מרכז את חמשת הסקרים האחרונים שפורסמו בכלי התקשורת המובילים ומספק תמונת מצב עדכנית וממוצע שלהם.

שימו לב כי מספר המנדטים בגרף הממוצע לא בהכרח מסתכם ב-120, משום שישנן מפלגות שבחלק מהסקרים נמצאות מעל אחוז החסימה ובחלק מתחתיו, ולעתים נדרש עיגול תוצאות.

סקר הסקרים של גלובס חוזר. ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך שלוש שנים, וגם הפעם נלווה את המערכה. נביא את הסקרים העדכניים ביותר מכלי התקשורת המובילים ונבחן מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה.

● זהירות, סקר: הבעיות והאותיות הקטנות שמאחורי הגרפים

עדכון 12.8

סקר המנדטים העדכני של פאנלס פוליטיקס למעריב לא מציג שינויים רבים בתמונת הגושים הרחבה. עם זאת, נראה שמבצע "עלות השחר" מקדם את יש עתיד של ראש הממשלה יאיר לפיד והיא מתחזקת בשני מנדטים ומטפסת ל-25, על חשבון הליכוד וכחול לבן תקווה חדשה. נציין כי הסקר נערך טרם תוצאות הפריימריז בליכוד, ועדיין לא נערכו סקרים לאחריהן.

הצגת הרשימה החדשה של מפלגת העבודה לאחר הפריימריז מוסיפה לה שני מנדטים על חשבון מרצ, שיורדת בסקר מעריב אל מתחת לאחוז החסימה.

השינויים מותירים את גוש נתניהו עם 59 מנדטים - בסך הכל שני מנדטים מהרוב הנדרש להרכבת קואליציה. גוש לפיד עומד על 51 מנדטים. הרוח הציונית של איילת שקד ויועז הנדל עשויה להיות לשון המאזניים עבור נתניהו עם 4 מנדטים.

עדכון 8.8

מהדורות החדשות של כאן 11, קשת 12 ורשת 13 פרסמו סקרי מנדטים עדכניים שמציגים את תמונת הגושים ביום שאחרי המבצע הצבאי בעזה. התמונה שעולה היא שהגוש בראשות בנימין נתניהו, שכבר חצה בחלק מהסקרים בשבוע שעבר את רף ה-61 מנדטים, נחלש מעט - אך מסתמן כי המחנה הנגדי רחוק מאוד מהיעד של הרכבת ממשלה. כך זה נראה בסקרים שפורסמו הערב:

 בכאן 11, הליכוד זוכה ל-33 מנדטים, שניים פחות מאשר בסקר הקודם שקיימו. יש עתיד, מפלגתו של ראש הממשלה יאיר לפיד, לעומת זאת מתחזקת במנדט. על פי חלוקת הגושים, תומכי נתניהו משיגים 59 מנדטים ואין להם רוב להרכבת ממשלה. לגוש השני בהובלת יש עתיד 55 מנדטים, ולרשימה המשותפת שישה. מפלגתם של איילת שקד ויועז הנדל, הרוח הציונית, אינה עוברת את אחוז החסימה.

לפי קשת 12 התמונה די דומה. הליכוד מקבלת 34 מנדטים, יש עתיד 24, כחול לבן תקוה חדשה עם 12, הציונות הדתית של סמוטריץ' ובן גביר (בהנחה שירוצו יחד) זוכה ל-10 מנדטים, ש"ס לשמונה מנדטים, יהדות התורה לשבעה מנדטים והרשימה המשותפת בשישה מנדטים. העבודה, ישראל ביתנו ורע"מ מקבלות חמישה מנדטים כל אחת, ואילו מרצ על גבול אחוז החסימה עם ארבעה מנדטים.

סקר חדשות 13 משקף לעומת זאת מציאות שונה. הליכוד מובילה עם 34 מנדטים, יש עתיד 22, כחול לבן-תקוה חדשה והציונות הדתית עם 11, ש"ס ויהדות התורה עם שבעה, המשותפת עם שישה וישראל ביתנו והעבודה עם חמישה כל אחת. בסקר הזה הרוח הציונות עוברת את אחוז החסימה עם ארבעה מנדטים, כמו רע"מ ומרצ. במצב דברים זה, גוש נתניהו זוכה ל-59 מנדטים, ואם הרוח הציונית תחבור אליו הוא חוצה את הרף הנכסף של ה-61 מנדטים.

תמונת הסקרים המלאה:

עדכון 5.8

בסוף השבוע הנוכחי פורסמו שלושה סקרים המראים מגמה ברורה, גוש הליכוד בראשות נתניהו מצליח להרכיב ממשלה. שלושת הסקרים, שפורסמו בערוץ 13, ערוץ 14, ומעריב - אינם זהים, על פי ערוץ 13 הליכוד מקבל 35 מנדטים, בעוד שבסקרי ערוץ 14 ומעריב הוא נותר על 34. גם בתחזיות לגבי מפלגת הציונות הדתית קיים שוני בין הסקרים, ערוץ 13 מנבא 12 מנדטים למפלגה, ערוץ 14 מנבא 11, וסקר מעריב 9. נקודה נוספת היא שמפלגת הרוח הציונית (ימינה לשעבר) עוברת את אחוז החסימה עם 4 מנדטים, רק בסקר של מעריב.

ממוצע חמשת הסקרים האחרונים, שלושת הסקרים מהסופ"ש, ושניים נוספים מהשבוע שעבר, מראים כי למרות שמפלגת הליכוד בראשות נתניהו ממשיכה להוביל בסקרים עם 34 מנדטים, הרכבת הממשלה עדיין רחוקה ממנה. על פי הסקרים, הציונות הדתית עם 11 מנדטים, ש"ס עם 8, יהדות התורה עם 7, והרוח הציונית (ימינה לשעבר) לא עוברת את אחוז החסימה. כלומר, הגוש עדיין עומד על 60 מנדטים, מנדט אחד פחות מהנדרש.
מהצד השני של המפה הפוליטית, יש עתיד 22 מנדטים על פי ממוצע הסקרים האחרונים, כחול לבן-תקווה חדשה עם 12 מנדטים, ואחריהן הרשימה המשותפת (6), העבודה (5), ישראל ביתנו (5), רע"מ (4) ומרצ (4).

עדכון 4.8

על פי ממוצע חמשת הסקרים האחרונים שנערכו בכלי התקשורת, נראה כי הפלונטר הפוליטי לא צפוי להיפתר. הליכוד בראשות נתניהו מובילה עם 34 מנדטים, עשרה מנדטים ויותר מהמפלגה אחריה, יש עתיד בראשות יאיר לפיד, שעומדת על פי ממוצע הסקרים האחרונים על 23 מנדטים. 

איחוד המפלגות כחול לבן-תקווה חדשה מקבלת על פי ממוצע הסקרים 12 מנדטים, ומפלגת הציונות הדתית 10 מנדטים. אחריהן ברשימה ש"ס (8), יהדות התורה (7), והרשימה המשותפת (6) שעוקפת את מפלגות העבודה וישראל ביתנו, שעומדות על 5 מנדטים כל אחת, על פי הסקרים.

בתחתית הרשימה נמצאות מפלגות רע"מ ומר"צ, שמגרדות את אחוז החסימה עם 4 מנדטים כל אחת. מפלגת הרוח ההציונית (ימינה לשעבר), עוברת את אחוז החסימה רק בשניים מתוך הסקרים שנערכו, בחדשות 12 ובמעריב. כך, במצב הדברים הנוכחי אין לאף גוש ממשלה אפשרית.

צרו איתנו קשר *5988