שלושה מיליון אירו, לפחות: כמה שווה הניצחון של מכבי חיפה

מכבי חיפה הביסה את יובנטוס ורשמה את הנצחון הראשון שלה בליגת האלופות • ההישג הספורטיבי המרשים עומד גם להכניס לקופת המועדון מהכרמל לא מעט כסף, כאשר רק מענק הניצחון עצמו שווה 2.8 מיליון אירו • וזו רק ההתחלה: יש גם מכירות כרטיסים, זכויות שידור ולא מעט גורמים נוספים שיהיו שווים הרבה מאוד לקבוצה

שחקני מכבי חיפה חוגגים לאחר הניצחון על יובנטוס / צילום: Associated Press, Ariel Schalit
שחקני מכבי חיפה חוגגים לאחר הניצחון על יובנטוס / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הניצחון של מכבי חיפה על מועדון הפאר האיטלקי יובנטוס שווה למועדון מהכרמל בבעלות איש העסקים יעקב שחר לא מעט כסף. רק המענק על הניצחון, לפני הכנסות מכרטיסים וזכויות שידור, שווה לה 2.8 מיליון אירו.

● לידיעת מכבי חיפה: שיטת המענקים של ליגת האלופות מנציחה את פערי הרמות
● ההישג ההיסטורי של מכבי חיפה: מי המרוויחים הגדולים?

באופ"א, התאחדות הכדורגל האירופית, מיצבו את ליגת האלופות כמפעל החשוב והנוצץ ביותר בפער גדול מאחרים, כך שההשפעה הכלכלית על קבוצה ישראלית היא דרמטית.
מתוך 2.73 מיליארד אירו שתחלק התאחדות הכדורגל האירופית בעונה הקרובה לכלל המשתתפות במפעלים האירופיים, 74.1% מהכסף יילך לקבוצות שיעפילו לליגת האלופות, לעומת 17% לליגה האירופית. כך, ההעפלה של חיפה למפעל הבטיחה לה, עוד לפני שמכרה אפילו כרטיס אחד, סכום של יותר מ-15 מיליון אירו.

בנוסף, כל ניצחון בשלב הבתים שווה לה כאמור כ-2.8 מיליון אירו ותיקו כ-980 אלף אירו.

וזו רק ההתחלה: לפי ההערכות, זכויות השידור והפרסום (market pool) עבור המשחקים במפעל צפויות להכניס למועדון כ-4-5 מיליון אירו לפחות.

אפיק הכנסה נוסף הוא מכירת כרטיסים. אצטדיונה הביתי של מכבי חיפה, סמי עופר, מכיל 30,780 מקומות ישיבה, שכמעט כולם ייועדו לאוהדים הירוקים. על פי התקנות של אופ"א, חייבת הקבוצה המארחת להקצות 5% מהמושבים במגרש לטובת אוהדי היריבה. המגרש נמצא בתפוסה מלאה, כך שהמועדון משלשל לכיסו עוד כמה מיליוני שקלים. בחשבון גס, מדובר על הכנסות של כשני מיליון אירו בכל משחק לכל הפחות.

לצד אלו, ליגת האלופות היא הבמה המרכזית של הכדורגל האירופי והיא יכולה להוות קרש הקפיצה של כוכבי הקבוצה מהכרמל אל התחנה הבאה בקריירה - מה שיאפשר למועדון להכניס עוד סכומים גדולים עבור מכירתם. כובש צמד הניצחון הערב, עומר אצילי, יככב הלילה ככל הנראה במהדורות ובאתרי הספורט הגדולים ביבשת.

יתרון נוסף של ההשתתפות בליגת האלופות הוא הפיכה של חיפה למועדון אטרקטיבי עבור שחקנים זרים ואיכותיים שרוצים לקחת חלק במפעל הנוצץ של אירופה.

האם חיפה תעשה מה שאף קבוצה ישראלית לא עשתה בעבר?

בשורה התחתונה, מדובר על הכנסות של כ-26 מיליון אירו לא כולל כספים שיגיעו מנקודות שתשיג חיפה. כעת, כשיש עוד 6 נקודות בקופה, ההכנסות צפויות להגיע לכ-30 מיליון אירו.

אם לא די בכך, אם חיפה תסיים בין שתי הראשונות בבית ותעפיל לשלב הבא, היא תשלשל לכיסה עוד כ-10 מיליון אירו אך זו צפויה להיות משימה קשה במיוחד שאף קבוצה ישראלית שהשתתפה בעבר במפעל לא הצליחה להשיג.

לשם השוואה, תקציב המועדון בשנים האחרונות עומד על כ-70-80 מיליון שקל, כך שההשתתפות במפעל הנוצץ של אירופה תעניק למועדון של שחר קפיצת מדרגה כלכלית.

את ההתפתחות של ליגת האלופות לאורך השנים אפשר לראות דרך ההופעה של הנציגות הישראליות. כך למשל, כשמכבי תל אביב שיחקה בשלב הבתים של ליגת האלופות בעונת 2004/05, היא קיבלה מענקים בסך 5.1 מיליון אירו. חיפה, יחד עם זכויות שידור שתקבל, יכולה להגיע לפי 4 מהסכום הזה.