ישראל במלחמה: לפחות 700 נרצחים; חמאס וג'יהאד: יותר מ-130 שבויים בידינו

יותר מ-2,156 נפצעו, בהם כ-358 במצב אנוש וקשה • הרמטכ"ל בהתבטאות ראשונה: "זה הזמן למלחמה" • משפחות הנעדרים כינסו מסיבת עיתונאים וקראו לרשויות: "אנחנו מבקשים תשובות" • ב-NBC דווח כי צבא ארה"ב נערך לקדם ספינות מלחמה ומטוסי קרב לעבר ישראל כהבעת תמיכה • עדכונים שוטפים

אדם וכלבו רצים למקלט באשקלון / צילום: Reuters, Ronen Zvulun
אדם וכלבו רצים למקלט באשקלון / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

ישראל במלחמה - היום השני: הלחימה בתוך ישראל, בעוטף עזה, נמשכת גם היום (ראשון), יותר מ-40 שעות לאחר שהחלה מתקפת הפתע של חמאס. בכיסופים, במגן ובחולית כוחות צה"ל נתקלו במחבלים. במקביל, שני יירוטים זוהו באזור גבול לבנון, ולאחר דקות התברר שמדובר ביירוט שווא. גורם מדיני מאשר: "מצרים מנהלת שיח חד-צדדי עם חמאס לשחרור הומניטרי של זקנים וילדים שנחטפו".

הבוקר נורו מרגמות מלבנון לשטח ישראל לכיוון מוצבי צה"ל באזור הר דב, הצבא הגיב בירי ארטילרי ואין נפגעים. בשדרות פצוע קשה מפגיעה ישירה בשעות הצוהריים. לפי העדכון האחרון, מתחילת המלחמה נרצחו לפחות 700 איש ויותר מ-2,156 נפצעו - בהם כ-20 אנוש ו-338 במצב קשה; עשרות אזרחים וחיילים נחטפו לתוך שטח רצועת עזה.  לרשימת הנרצחים והנופלים המתעדכנת - לחצו כאן

ראיון | גיורא איילנד: אם רוצים אי פעם לראות את החטופים בחיים - זה מה שצריך לעשות 
ההערכות הכלכלנים בעקבות המלחמה בעזה: אלו הסקטורים שייפגעו ואלו שיעלו 
דעה | הדילמה של נסראללה: האם הוא ירצה להצטרף לחמאס עם חזית נוספת נגד ישראל? 

23:15: אזעקות צבע אדום בעוטף עזה.

22:59: בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק לאל-ע'ד: לחמאס יש יותר מ-100 שבויים ישראלים, כולל קצינים בכירים.

22:54:  לוחמי שייטת 13 לקחו בשבי את סגן מפקד החטיבה הדרומית בכוח הימי בעזה, מוחמד אבו ע'אלי. החשוד מוחזק ומתוחקר כעת על ידי מערכת הביטחון. במקביל, עשרות מטוסי קרב תקפו כ-150 מטרות ברחבי סג'עיה

22:32: דובר צה"ל - כוחות היבשה של צה"ל בסדיר ובמילואים, בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון מנהלים לחימה ממושכת ביישובי עוטף עזה.

22:17: לא הוסר החשש מחדירת מחבלים בקיבוץ זיקים. התושבים עדיין מתבקשים להסתגר בבתיהם. לנעול דלתות ולסגור חלונות.

22:13: אזעקת צבע אדום נשמעה בשדרות.

22:00: קולות ירי נשמעו במושב שתולה בגליל המערבי. אופי האירוע נבדק, לא מדובר באירוע ביטחוני.

21:57: זק"א: 260 גופות פונו מאיזור הטבח במסיבה ברעים.

21:20: דובר צה"ל: "מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר שתי מטרות אסטרטגיות בבנייני רבי-קומות של חמאס ברצועה. סניף בנק של הבנק הלאומי האיסלאמי של הארגון בשכונת רימאל הותקף על ידי מטוסי קרב. בנוסף, הושמד חדר פיקוד קדמי, בשימושו של מנתצר פרג', פעיל בכיר בחמאס".

21:10: מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד נח'אלה: מספר השבויים הישראליים מוערך בעשרות וצפוי לגדול בהרבה. הג'יהאד האיסלאמי מחזיק לבדו בשלושים שבויים.

21:05: עיריית שדרות לתושבים - בשל חשש לחדירת מחבלים לשדרות, יש להמשיך להסתגר בבתים ולשהות סמוך למרחבים מוגנים ולא לצאת לשום מטרה. נא לנעול דלתות וחלונות ולהמשיך להישמע להנחיות.

21:01: דיווח בוושינגטון פוסט: ישראל הגישה לארה"ב בקשה לקבל מלאי חדש של מיירטי כיפת ברזל, פצצות מונחות מתקדמות מסוג SDB, כדורי תחמושת והגברת שיתוף הפעולה המודיעיני - בעיקר בנוגע לזיהוי פעילות חריגה בדרום לבנון.

20:21: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לראש הממשלה נתניהו: הסיוע הביטחוני בדרך אליכם.

20:14: משפחות הנעדרים, שעד עתה אף גורם רשמי לא יצר עימם קשר כינסו מסיבת עיתונאים: "ביממה האחרונה הקמנו נציגות של משפחות שבויים ונעדרים, עם כ-900 בני משפחה. המשטרה שלנו היא להחזיר את הנעדרים והשבויים, קוראים למשפחות לא להתמודד לבד". הקו החם למשפחות הנעדרים - 052-448-1981

20:12: לאחר שנשמעו אזעקות במקום, דיווח על נפילה בנתיבות.

20:02: חשש לחדירה לקיבוץ זיקים, תושבים מתבקשים להישאר בבתיהם.

19:57: על רקע אזהרות נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מפני הצטרפות גורמים עוינים זרים ללחימה - רשת NBC מדווחת שצבא ארה"ב נערך לקדם ספינות מלחמה ומטוסי קרב כהבעת תמיכה בישראל.

19:49: הצהרת נשיא המדינה יצחק הרצוג: "אנחנו במלחמה על הבית מול חיות אדם מפלצתיות. אנחנו במלחמה על הבית וגם הפעם ננצח - אין לנו ברירה אחרת. אויבינו טעו מרה באומדן עוצמת הרוח הישראלית. זה הזמן להתאחד מול האויב - להתאחד - ולפעול כאגרוף נחוש. זה צו השעה, והוא צו חירום - אחדות ישראלית. הן בעם, והן בכנסת והן בממשלת חירום".

19:37: לראשונה מתחילת הלחימה, הרמטכ"ל הרצי הלוי בהערכת מצב בפיקוד הדרום עם מפקד פיקוד הדרום וחברי פורום מטכ"ל: "היממה האחרונה הייתה קשה, אני יודע שיש תסכול רב, אבל אנחנו מתמקדים קדימה. זה זמן למלחמה, לא למבצע".

19:26: חה"כ בני גנץ: "עלינו לקחת אחריות ולהתגייס גם כמנהיגים. זו העת לאחד את השורות בהנהגה בתקופת המלחמה. המטרה היא לנהל קבינט מלחמה. אם תינתן לנו אפשרות להשפיע ולנהל את המלחמה, נתייצב. ואם נתניהו יבחר שלא, נעניק גיבוי מבחוץ לכל צעד נחוש ואחראי".

19:20: שר החקלאות וחבר הקבינט המדיני ביטחוני אבי דיכטר: "מטרת המלחמה היא לשלול כל יכולת צבאית מחמאס ומהג'יהאד האיסלאמי, מרקטות ועד כל דבר אחר".

19:15: על רקע הפיגוע במצרים שבו נרצחו שני ישראלים - המטה לביטחון לאומי קורא לציבור להימנע מהגעה או לעזוב מדינות במזרח התיכון עליהן חלה אזהרת מסע. המטה לביטחון לאומי: "אנו ממליצים לשוהים במצרים גופא ובסיני לקצר שהייתם ולצאת מהמדינה בהקדם. בנוסף, בשל התפתחויות וההתרחשויות, עלול להיווצר קושי גובר של ישראלים לחזור לארץ, זאת בשל צמצום הטיסות הזרות לישראל".

19:03: תושבים בקיבוץ מפלסים ובעיר שדרות מתבקשים לא לצאת מבתיהם עד להודעה חדשה ולמלא אחר הנחיות פיקוד העורף, כך לפי הודעת דובר צה"ל.

19:01: אזעקות צבע אדום בעוטף עזה ובאשקלון.

19:00: שר הביטחון יואב גלנט, סיים לפני זמן קצר ביקור בעיר אופקים יחד עם ראש העיר איציק דנינו, ומפקד בה"ד 1 אל"מ יהודה ואך, שמפקד על הכוחות בגזרה. גלנט: "אנחנו אחראים לכך שאת הפעולה הזאת יזכרו בעזה לחמישים השנים הבאות ויצטערו על כך שהם החלו בה. צה״ל מרכז כוחות גדולים, נכה בעזה כפי שטרם נראה. כללי המלחמה השתנו".

18:56: עלה ל-650 מניין הנרצחים מתחילת המלחמה.

18:40: שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בתגובה ראשונה מתחילת המלחמה: "אחדות והכרעה. אני מברך על הודעתו של אביגדור ליברמן בדבר נכונותו להצטרף לממשלת חירום לאומית באופן מיידי סביב מטרה אחת ברורה ומוסכמת: חיסול חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה. אנחנו חייבים לאחד את העם סביב המטרה הקיומית והחיונית הזו להחזרת הביטחון לישראל, ובעזרת השם לנצח".

18:33: אזעקות צבע אדום באשקלון. 

18:26: דובר צה"ל דניאל הגרי: "הציבור זכאי לתשובות, ועלינו מוטלת האחריות לספק אותן. קודם נילחם ואחר-כך נתחקר. הרמטכ"ל עוד יתייצב בפני התקשורת. כרגע הוא מנהל מלחמה". 

18:21: דובר צה"ל דניאל הגרי: "יש עדיין אויב בשטח, חלקו ניסה לברוח לעזה ונהרג על הגדר. אנחנו מטהרים את המרחב ותוקפים מחבלים בכל מקום שבו הם נמצאים. השמדנו 800 מטרות בעזה. חמאס הטיל אסון גדול על תושבי הרצועה. מאות הרוגים ואלפי פצועים. לקחנו עשרות מחבלים בשבי, גם בשעות האחרונות".

בזמן הנאום נשמעה אזעקת צבע אדום בשדרות. 

"אנו עוקבים אחר כל החללים והפצועים. קודם כל מעדכנים את המשפחות. עדכנו בשלב זה 26 משפחות, נלווה את המשפחות בשעה הקשה", אמר הגרי. "כל מפקדי חמאס שנמצאים בבתים ייפגעו מירי צה"ל. זה יעצים בשעות הקרובות. לא נפרט על האופן שבו צה"ל תוקף. הרמטכ"ל עובד סביב השעון להגן על אזרחי ישראל, ידבר לציבור בהמשך".

18:16: לשכת ראש הממשלה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח כעת עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, בהמשך לשיחת המנהיגים אמש. הנשיא שב והדגיש את תמיכתו הבלתי מסויגת במדינת ישראל". 

18:08: לוחמי ימ"ס ירושלים שהוקפצו לזירת הדרום חילצו במסגרת הלחימה אזרחים רבים תוך חילופי אש שבמסגרתם חיסלו מחבלים חמושים.

18:00: ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, הודיע כי הוא מוכן להצטרף לממשלה בלי תנאים אם תתחייב לחסל את חמאס ואת כל מנהיגי הטרור. 

17:52: ועד ראשי אוניברסיטאות המחקר הודיע כי סמסטר החורף יידחה בשבוע וייפתח בכל אוניברסיטאות המחקר בשבוע המתחיל ב-22 באוקטובר. פרטים נוספים יפורסמו על-ידי כל אוניברסיטה בנפרד. 

17:37: דיווח ראשוני על שמיעת ירי באזור קיבוץ כרמיה. הפרטים בבדיקה.

17:31: המועצה האזורית אשכול מודיעה על עצירת הפינויים וכל היציאות מהיישובים בשל חשש ממספר אירועים ביטחוניים על כביש 232 ובמספר יישובים במועצה. המועצה קוראת לתושבים להישאר בבתיהם ולא לנוע בדרכים. 

17:29: דיווח ראשוני על פצוע ירי בעיר שדרות - מבדיקה ראשונית עולה כי אזרח נסע על טרקטורון, התבקש לעצור על-ידי כוחות צבא, המשיך בנסיעתו ונורה. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. לפי העירייה, מסתמן שמצבו קשה.

17:25: השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר העלה פוסט לפייסבוק, לראשונה מאז החלה המלחמה, בו כתב: "מתוקף תפקידי כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני הייתי שותף אמש לדיונים ארוכים בקבינט ובממשלה. הצגתי בתוך החדר את עמדתי החד-משמעית למלחמה עיקשת ובלתי מתפשרת להשמדה טוטלית של החמאס. כעת זמן אחדות. עם ישראל כולו מחזק את כוחות הביטחון במלחמתם נגד האויב. זה לא הזמן לשאלות, לבדיקות ולתחקירים. עוד יהיה זמן לכל זה, עכשיו זמן מלחמה וניצחון".

17:16: ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את תא"ל (במיל') גל הירש לממונה על נושא החטופים והנעדרים, לאחר שמאז שהוקמה הממשלה התפקיד לא אויש. 

17:11: משרד הבריאות מעדכן כי 2,156 בני אדם נפצעו מתחילת המלחמה ופונו לבתי החולים ברחבי הארץ, בהם 20 במצב אנוש, 338 קשה, 421 בינוני, 1,052 קל, 49 לקו בחרדה, ו-167 נמצאים בהערכה רפואית.

16:57: שר הביטחון יואב גלנט בתום הערכת מצב מיוחדת לעורף: להתכונן לבצע פינוי גם בצפון. 

16:43: קנצלר גרמניה אולף שולץ: "הגברנו את האבטחה על מוסדות ישראליים ויהודיים בגרמניה, לא נאפשר לחגוג את המתקפה על ישראל ברחובותינו. גרמניה עומדת בצורה נחרצת לצד ישראל ומזהירה כל צד נוסף מלהצטרף לעימות".

16:40: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם קנצלר גרמניה אולף שולץ, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, ראש ממשלת איטליה ג'ורג'ה מלוני וראש ממשלת בריטניה רישי סונאק. לשכת ראש הממשלה: "כל המנהיגים הביעו תמיכה בלתי מסויגת בזכותה של ישראל להגן על עצמה ככל שיידרש".

16:31: מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן מבהיר: "לא רואה עדות לכך שאיראן עומדת מאחורי המתקפה האחרונה".

16:19: משרד הבריאות בעזה: 370 פלסטינים נהרגו, ו-2,200 נפצעו מתחילת הלחימה.

16:06: מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן: "הפוקוס שלנו זה שלישראל יהיה מה שהיא צריכה בעזה. תשמעו יותר מאוחר על סיוע נוסף שנגיש לישראל. כל מה שהיא צריכה כדי להתמודד עם המתקפה עם חמאס - צפו לעוד יותר. יכול להיות שחלק מהמוטיבציה של חמאס הייתה להפריע לשיחות הנורמליזציה, יחד עם מדינות אחרות שלא מעוניינות בכך".

 עוד הוסיף בלינקן כי בארה"ב בוחנים דיווח על מספר אמריקאים שנהרגו ומספר אמריקאים נעדרים. 

16:04: דובר צה"ל מעדכן: בהמשך לדיווחים על שיגור מיירט בצפון הארץ, צה"ל זיהה מטרה שנעה לעבר שטח מדינת ישראל ושיגר מיירט לעברה. מבדיקה עולה כי לא מדובר בכלי טיס עוין, ולא נשקף איום לתושבים. לא בוצעה תקיפה בשטח לבנון.

15:53: היירוט בגבול הצפון: מדובר בהתראת שווא, כלומר המיירט שוגר בעקבות דיווח שווא.

15:47: גורם מדיני מאשר: מצרים מנהלת "שיח חד-צדדי" עם חמאס לשחרור הומניטרי של זקנים וילדים שנחטפו מישראל. 

15:46: עשרות מטוסי קרב תוקפים כעת ברצועת עזה.

15:41: צבע אדום בכיסופים ובנחל עוז.

15:18: היירוט בגבול לבנון: נבדק חשד שמדובר בכלי טיס בלתי מאויש שיורט.

15:15: ממשרד החינוך נמסר: "לאחר הערכת מצב במשרד החינוך הבוקר, ובהחלטה משותפת עם פיקוד העורף, הודיע שר החינוך יואב קיש כי לאור ממדי האסון והמורכבות הביטחונית לא יתקיימו לימודים ופעילויות חינוך ביומיים הקרובים (ב' ו-ג') בכל מסגרות החינוך בכלל רחבי הארץ, כולל במסגרות החינוך המיוחד. כמו כן, לא יתקיימו פעילויות חינוכיות, פעילויות חוץ-בית ספריות, טיולים וסיורים.

"לנוכח המצב, הנהלת המשרד הנחתה את צוותי ההוראה ליצור קשר עם משפחות הילדים והתלמידים בבתיהם לצורך תמיכה וחיזוק. הצפי כעת הוא חזרה הדרגתית ללימודים החל מיום ד' הקרוב, בכפוף להערכות המצב".

15:13: שני יירוטים של סוללת פטריוט בגבול לבנון. לא הופעלה אזעקה, פיצוצים נשמעו באזור קריית שמונה.

15:10: ההסתערות על הרכב בכביש 4 ליד אשדוד שהביאה למות הנהג: לאחר בדיקה התברר כי לא מדובר במחבל אלא באזרח ישראלי שלא נענה לקריאת המשטרה ונורה בטעות.

15:00: נכון לשעה זו, יותר מ-600 ישראלים נרצחו מתחילת המלחמה אתמול.

14:46: מספר הנרצחים עלה ל-500, ומעל 2,000 נפצעו, בהם 20 אנוש ו-330 במצב קשה.

14:40: צבע אדום בכיסופים, בכפר עזה, בסעד, בעלומים ובנחל עוז.

14:35: הקבינט המדיני-ביטחוני אישר אמש את מצב המלחמה ובהתאם לכך נקיטת פעולות צבאיות משמעותיות, זאת בהתאם לסעיף 40 לחוק יסוד: הממשלה.

14:30: יחידה 360 ממערך הסיוע הלאומי למשפחות: "הליך הזיהוי יכול לארוך מספר ימים. מי שמסר דגימה זיהוי בלה"ב 433 איננו נדרש להגיע למוקד זיהוי החללים של פיקוד העורף בבסיס 'שורה'. רק משפחות שיוזמנו רשמית על-ידי כוחות הביטחון נדרשות להגיע. צוות מורחב של יחידה 360 - מערך הסיוע הלאומי - יקבל את המשפחות וילווה אותן".

כביש סמוך לשדרות לאחר מתקפת הטרור של מחבלים שחדרו לתוך ישראל אמש / צילום: ap, Ohad Zwigenberg
 כביש סמוך לשדרות לאחר מתקפת הטרור של מחבלים שחדרו לתוך ישראל אמש / צילום: ap, Ohad Zwigenberg

14:20:  חילופי אש בין מחבלים לכוחות צה"ל ביישוב חולית.

13:56: עד כה צה"ל תקף בעזה כ-640 מטרות, הבולטות ביניהן: 13 מבנים רבי-קומות, כ-30 מטרות שלטון חמאס ומעל 350 מטרות הקשורות לירי תלול מסלול.

13:47: מפקד פיקוד דרום בשיחה עם תושבי עוטף עזה: "המערכה צפויה להימשך תקופה ארוכה".

13:38: צבע אדום בעוטף עזה: כפר עזה, נחל עוז, עלומים וסעד.

13:35: הסתיימה הערכת מצב אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו, דיון נוסף יתקיים אחר-הצהריים.

13:29: צבע אדום בשדרות.

תחנת המשטרה השרופה בשדרות לאחר שמחבלים נתפסו בתוכה / צילום: ap, Ohad Zwigenberg
 תחנת המשטרה השרופה בשדרות לאחר שמחבלים נתפסו בתוכה / צילום: ap, Ohad Zwigenberg

13:19: מקור ביטחוני מצרי: השוטר שפתח באש לעבר קבוצת התיירים הישראלים - נעצר מיד, ונוקטים נגדו צעדים משפטיים.

13:11: אותרה קבוצת נעדרים מהמסיבה ברעים. תושבת נתיבות שהייתה עדה לקבוצת הצעירים ששבה מהשטח: "ראיתי אותם באים לכיווננו. כנראה ראו בניינים גבוהים והגיעו לכאן. הם עלו על רכבים שכנראה חילצו אותם". 

13:07: צה"ל מפרסם עוד 18 שמות של חללי צה"ל מהיממה האחרונה. משפחותיהם עודכנו. לרשימת הנופלים המתעדכנת - לחצו כאן.

13:02: תיעודים משדה חקלאי באזור נתיבות מראים צעירים מגיעים לכיוון העיר, ככל הנראה אחרי שהסתתרו במקום. הם כנראה ממשתתפי המסיבה באזור רעים, ומי שאיתר אותם הם לוחמי צה"ל שעשו סריקות באזור.

12:53: באופקים הוסר החשש מחדירת מחבלים לעיר.

12:53: חשד להימצאות מחבלים גם באזור מפלסים, כוחות הביטחון בדרכם למקום.

חיילים מחוץ לאופקים / צילום: ap, Ilan Assayag
 חיילים מחוץ לאופקים / צילום: ap, Ilan Assayag

12:44: דיווח ב-WSJ: ישראל ביקשה ממצרים לסייע בתיווך בנוגע לשחרור הישראלים שנחטפו על-ידי חמאס. גורמים בחמאס ובמצרים אמרו לעיתון שהארגון "איבד קשר" עם כמה מהטרוריסטים שמחזיקים בישראלים וכי "גם אזרחים השתתפו בלקיחת שבויים" ולכן המספר המדויק שלהם אינו ידוע.

12:41: צבע אדום בכפר עזה. חילופי אש בקיבוץ מגן ובכיסופים.

12:36: באופקים הודיעו לתושבים להיכנס לבתים ולנעול את הדלת. חשש שמחבלים מסתובבים בעיר.

12:30: חילופי אש עם מחבלים בקיבוץ מגן. 

רקטות נורות מעזה לישראל / צילום: ap
 רקטות נורות מעזה לישראל / צילום: ap

12:15: בקיבוץ צאלים שלחו הודעה לתושבים: "כיתת הכוננות של הקיבוץ עצרה חוליה על דרך השדות בין צאלים לגבולות. לא הייתה לחימה או אלימות. לאחר נטרול החוליה הועברה לידי צה"ל. הישארו בבתים".

12:03: דיווח על מטיילים ישראלים שנהרגו מירי במצרים, ככל הנראה באזור אלכסנדריה. לפי דיווח בערוץ במצרים, שוטר מצרי ירה לעבר קבוצה של מטיילים מישראל. בערוצים אל-ערבייה ואל-ג'זירה מדווחים כי לפחות שני תיירים ישראלים נהרגו.

11:58: בתום מרדף אחר רכב ובו מחבלים, כוחות הביטחון הגיבו בירי והסתערו על הרכב, סמוך לאשקלון.

11:45: מרדף אחר רכב חשוד מגזרת עוטף עזה צפונה באזור מבקיעים. במשטרה מבקשים מציבור הנהגים מתבקש לנקוט משנה זהירות, להישמע להנחיות ולפנות למוקד 100.

11:25: בעיריית שדרות מעדכנים: בדקות האחרונות נורו מטחי רקטות על העיר. לפי דיווח ראשוני, ישנן 6 פגיעות ישירות במבנים. דווח על שני נפגעים בגוף שמטופלים על-ידי צוותי מד"א. 

כוחות הביטחון בשדרות, הבוקר / צילום: ap, Ohad Zwigenberg
 כוחות הביטחון בשדרות, הבוקר / צילום: ap, Ohad Zwigenberg

11:15: לשכת ראש הממשלה הודיעה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים כעת הערכת מצב בקריה יחד עם שר הביטחון גלנט, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון".

11:14: לאור המצב הביטחוני במדינת ישראל, פתחה לשכת סוכני הביטוח מוקד חירום המטפל בייעוץ והכוונה עבור ישראלים שרכושם נפגע או ישראלים ששוהים בחו״ל ומעוניינים לשוב ארצה. המוקד הטלפוני יהיה זמין לפניות הציבור עד להודעה חדשה בין השעות 9:00 עד 20:00. ניתן להתקשר למוקד בטלפון -054-4698305

11:09: דיווח על נפילה בשדרות. במקום שני נפגעים, אחד מהם במצב אנוש.

10:58: כוח צה"ל חיסל חוליית מחבלים שניסתה לחדור את הגדר באזור כיסופים. 

10:57: צבע אדום בשדרות, איבים ובניר עם.

10:52: צבע אדום במטווח ניר עם, דורות, חוות שיקמים, מפלסים, גבים ובמכללת ספיר.

10:45: פורום "120 מנהיגות מחברות" פתח חמ"ל סיוע למשפחות שכולות שאיבדו את יקיריהן. הפורום יציע מערך תמיכה נפשי וגם איסוף משאבים ומזון למי שנדרש לכך. משפחה שזקוקה לסיוע יכולה לפנות לטלי דביר לבנת, ממייסדות הפורום: 0546342882.

כוח צה''ל בשדרות, הבוקר / צילום: Associated Press, Ohad Zwigenberg
 כוח צה''ל בשדרות, הבוקר / צילום: Associated Press, Ohad Zwigenberg

10:31: דיווח על חילופי אש בכיסופים ובבארי.

10:23: מילואימניקים רבים מדווחים שהם לא מצליחים להגיע לנקודות האיסוף בעקבות שינויים ועיכובים בתחבורה הציבורית שלא מדווחים מראש. קצינה בחיל המודיעין ל-N12: "מ-05:45 אני מנסה להגיע לבסיס והתחבורה הציבורית לא מתפקדת".

10:13: דובר צה"ל: "צה"ל השיג שליטה על מוקדי החדירה מהרצועה לישראל. יש לחימה וקרבות הירואים לחילוץ בני ערובה, גם כעת. מפקדים ולוחמים נפלו בקרבות ואזרחים נרצחו. מאות מחבלים נהרגו ועשרות נלקחו בשבי. ביממה הקרובה משימתנו לפנות את כל תושבי העוטף".

10:02: הלחימה בעוטף עזה: צה"ל השיג שליטה על מרבית המוקדים מהיממה האחרונה. עם זאת, הכוחות עדיין פועלים במספר יישובים, בהם כפר עזה ובאזור בארי.

09:49: כמה מועצות אזוריות בצפון, ובהן מטה אשר ומבואות חרמון, הציעו לתושבים להתפנות לפרק זמן של 48 שעות לעורף. המטרה היא לאפשר מנוחה והפגת מתח. מדובר בהמלצה של המועצות ולא הנחיה של צה"ל שכרגע לא העביר הנחיות מיוחדות.

09:59: במשטרה פרסמו שמות של 30 נופלים מהמשטרה ביממה האחרונה, בהם שוטרים, לוחמי מג"ב ולוחמי ימ"מ. לרשימת הנרצחים והנופלים המתעדכנת - לחצו כאן.

09:29: צה"ל חיסל חוליית מחבלים ששהו סמוך למושב יתד שבדרום העוטף.

09:25: בעזה מדווחים: צה"ל תוקף כעת בית נוסף של מנהיג חמאס פתחי חמאד בבית לאהיא שבצפון הרצועה. במקביל, חמאס טוען שמחבלים של ארגון הטרור עדיין עוסקים ב"לחימה עזה" בתוך ישראל.

09:15: כוח יוניפי"ל של האו"ם: "עוקבים אחר ירי המרגמות בהר דב והתגובה הישראלית. קוראים לכולם לנהוג באיפוק ובתיאום באמצעות יוניפי"ל, כדי לצמצם את ההסלמה ולמנוע הידרדרות ביטחונית".

09:12: חיל האוויר תקף תשתית צבאית בביתו של ראש מחלקת המודיעין של חמאס בעזה. מצה"ל נמסר שבשעה זו חיל האוויר ממשיך לתקוף ברחבי רצועת עזה.

09:05: מועצת מטה אשר שבגליל המערבי המליצה לתושביה להתפנות לאזור הדרומי של המועצה, בקיבוץ לוחמי הגטאות, או לאזור מרכז הארץ.

08:58: צה"ל: "לוחמי זרוע הים זיהו בשעות האחרונות חמישה מחבלים שהסתתרו במרחב זיקים שבשטח בישראל. הלוחמים סיכלו את המחבלים ומנעו חדירה ליישובים".

08:51: דיווח על קולות ירי באחד מהיישובים בעוטף עזה. כוחות גדולים עושים את דרכם למקום.

08:45: אורית מכפר עזה: "בחיים לא דמיינו תרחיש כזה. כרגע אני לא בקיבוץ. אני ניזונה מהמתרחש שם, וכל משפחתי נמצאת במקום. רוצה להסביר - המלחמה נמשכת, כפר עזה תחת אש. יש לחימה כל הזמן, ופצועים והרוגים שלא מחלצים אותם. תבואו לעזור לנו. אנשים לכודים בתוך המ"מדים ושולחים הודעות שיבואו לחלץ אותם גם הבוקר".

08:39: משרד החוץ של סין: "מביעים דאגה עמוקה מההסלמה באלימות. קוראים לכל הצדדים לשמור על רגיעה, להפגין איפוק ולסיים את העוינות בהקדם כדי להגן על חיי אזרחים ולהימנע מהידרדרות במצב".

כוחות צה''ל בשדרות, אתמול / צילום: Associated Press, Ohad Zwigenberg
 כוחות צה''ל בשדרות, אתמול / צילום: Associated Press, Ohad Zwigenberg

08:32: ברשות הטבע והגנים מעדכנים: בהמשך לדיווח על פצצות מרגמה שנורו מלבנון, הגנים הלאומיים ושמורות הטבע הסמוכים לגבול נסגרים. האתרים הסגורים: קלעת נמרוד, תל דן, שניר, בניאס, חורשת טל, ברעם, אכזיב ונחל עיון.

08:18: חיזבאללה קיבל אחריות על ירי המרגמות מוקדם יותר לעבר מוצבי צה"ל בהר דב. בחיזבאללה טוענים שבתקיפה שוגרו גם טילים מונחים למוצבים הישראלים.

08:16: לפי מקורות ברצועה, הותקף הבוקר בנק המסחר של חמאס בעיר עזה. המבנה הקודם של אותו הבנק הושמד ב-2021. בעזה מעריכים כי ישראל תפגע במוסדות פיננסיים נוספים של ארגון הטרור.

08:08: דובר צה"ל מעדכן: סריקות של צה"ל ב-7 מוקדים שונים בעוטף עזה, בהם: שדרות, זיקים, כפר עזה, בארי, כיסופים וסופה. במקביל - נמשך הפינוי של תושבי העוטף. כמו כן, עשרות אלפי לוחמים נמצאים ביישובי עוטף עזה.

08:00: צה"ל פרסם שמות של 26 חיילים שנפלו ביממה האחרונה, משפחותיהם עודכנו. לרשימת הנרצחים והנופלים המתעדכנת - לחצו כאן.

07:55: במושב יתד, בדרום העוטף, מדווחים שקמו בבוקר לקולות של מה שנשמע כמו מחבלים שמדברים ערבית מחוץ לביתם, והם סגורים בממ"ד.

07:40: מועצה אזורית אשכול לתושבים: "הלחימה באזורנו עדיין נמשכת במספר מוקדים ויש להמשיך להסתגר בבתים. כוחות ביטחון רבים פועלים במרחב ומבצעים סריקות כדי לשלול הימצאותם של מחבלים נוספים".

07:26: מרגמות נורו משטח לבנון לכיוון מוצבים של צה"ל, לא ידוע על נפגעים. צה"ל תקף בתגובה בארטילריה את המוקדים שמהם בוצע הירי.

07:20: נבדק דיווח על אירוע ביטחוני בצפון: חשד לכמה נפילות באזור הר דב. אין דיווח על נפגעים.

חגיגות בביירות, מוקדם יותר היום / צילום: Associated Press, Bilal Hussein
 חגיגות בביירות, מוקדם יותר היום / צילום: Associated Press, Bilal Hussein

07:05: משרד הבריאות מעדכן על 1,864 פצועים שפונו לבתי החולים נכון לשעה זו. מהם: 19 במצב אנוש, 326 במצב קשה, 359 במצב בינוני, 821 במצב קל, 20 נפגעי חרדה ו-223 בהערכה רפואית.

06:48 - דובר צה"ל: במהלך הלילה פונו תושבי העוטף מבתיהם - סריקות בוצעו ביישובים. לדבריו, תושג שליטה "בשעות הקרובות". עוד נמסר כי הותקפו הלילה 426 מטרות, בהם תשתיות צבאיות, מנהרות ובנייני רב-קומות - 100 מחבלים חוסלו מהאוויר. "אנחנו שולטים בנקודת החדירה בגדר. סוכלו מאות מחבלים ויש עשרות שבויים", אמר דובר צה"ל.

06:15 - בית החולים סורוקה מעדכן: 220 פצועים מאושפזים במחלקות בדרגות פציעה שונות - בהם 130 במצב קשה עד קשה מאוד.

05:40 - ד"ר דן שוורצפוקס, סגן מנהל בית החולים סורוקה ל"חדשות 12": 120 פצועים קשה מאושפזים במחלקות - 32 בטיפול נמרץ.

05:18 - צבע אדום בעוטף עזה.

04:25 - צה"ל תוקף מטרות של חמאס ברצועת עזה.

03:55 - חה"כ מיכאל ביטון (המחנה הממלכתי) ל"חדשות 12": "רוצים ממשלת חירום - ללא תנאים מקדימים"

03:30 - פרופ' חזי לוי, מנכ"ל בית החולים ברזילי: מנסים לייצב את מצבה של בת ה-50 שנפצעה קשה.

03:03 - פגיעה ישירה בבית בשדרות - אין נפגעים, נזק במקום.

02:55: אישה נפצעה קשה בפגיעה ישירה בבניין באשקלון - 5 נוספים נפצעו קל. מד"א מעניקים להם טיפול רפואי בזירה.

02:35 - פגיעה ישירה בבית החולים ברזילי באשקלון - אין נפגעים, נזק נגרם במקום.

ירי מעזה לעבר ישראל / צילום: Reuters, Mohammed Salem
 ירי מעזה לעבר ישראל / צילום: Reuters, Mohammed Salem

02:30 - חולצו בשלום בני הערובה באופקים - המחבלים חוסלו; 3 לוחמי ימ"מ נפצעו - בהם אחד במצב קשה.

02:16 - ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הסתיימה. ראש הממשלה נתניהו סיכם את הדיון ואמר: "אנחנו יוצאים למלחמה ארוכה וקשה. השלב הראשון מסתיים בשעות אלה ע"י השמדת רוב רובם של כוחות האויב שחדרו לשטחנו. במקביל התחלנו את המערך ההתקפי והוא יימשך ללא סייג וללא הפוגה עד להשגת היעדים. אנחנו נשיב את הביטחון לאזרחי ישראל וננצח". בין החלטות שהתקבלו בקבינט הן עצירת הספקת החשמל, הדלק והסחורות.

בהודעה שפורסמה עם תום הישיבה, נמסר כי "הקבינט קיבל שורה של החלטות מבצעיות שמטרתן להביא להשמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של החמאס והג'יהאד האיסלאמי באופן שישלול את יכולתם ורצונם לאיים ולפגוע באזרחי ישראל לשנים רבות".

01:35 - תושב בארי ל"חדשות 12" שהצליח להימלט מהמחבלים: "יש עדיין משפחות שנצורות בתוך הממ"ד ומחכות לפינוי".

01:18 - בני הערובה שהוחזקו בחדר האוכל בבארי - חולצו בריאים ושלמים.

01:17 - דובר צה"ל: לוחמי זרוע הים סיכלו 7 מחבלים במרחב החוף בזיקים; מטוסי קרב תקפו 3 מפקדות של חמאס ברצועה.

01:08 - בעזה מדווחים: הותקף משרדו של מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר.

00:40 - רוסיה מגבילה את טיסותיה לישראל החל משלוש לפנות בוקר.

00:35 - התקיפה בעזה נמשכת - מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו ברצועה תשתיות מבצעיות שמוקמו במסגדים ושימשו את החמאס.

00:25 - חילופי אש כבדים בשדרות - בניסיון ללכוד את המחבל שמתבצר בתחנת המשטרה.

00:20 - דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עובידה: "ישראל מתמודדת עם משבר עמוק. מספר השבויים גדול פי כמה ממה שנתניהו חושב".

00:00 - מטח רקטות לעבר יישובי עוטף עזה.

אמש, בנתיב העשרה בישרו על 15 תושבים שנרצחו במהלך הגנה על היישוב: עמית וקס ז"ל; יגאל וקס ז"ל, אורן שטרן ז"ל; שלומי מולכו ז"ל; איילת מולכו ז"ל; חויק סגל ז"ל; גיל תעסה ז"ל; עדי בהרב ז"ל; טל קרן ז"ל; רותי אקוני ז"ל; אריה אקוני ז"ל; אור אקוני ז"ל; נורית ברגר ז"ל; מרינה אלמגור ז"ל ודני וובק ז"ל.

במקביל, דובר צה"ל התיר לפרסום כי מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה יהונתן שטיינברג ז"ל נהרג בהיתקלות עם מחבל סמוך לכרם שלום.

סביב השעה 20:00 בערב, ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת - ובה פנה לראשונה לאזרחי המדינה. "מה שקרה היום לא נראה בישראל ואדאג זה לא יקרה יותר", אמר נתניהו. "הממשלה כולה מתייצבת מאחורי ההחלטה. צה"ל יפעיל מיד את כל עוצמתו נגד יכולות חמאס. ננקום בעוצמה על היום השחור שעוללו למדינת ישראל ואזרחיה".

"אני קורא לתושבי עזה - צאו עכשיו", הוסיף ראש הממשלה - והבהיר: "נפעל בכל מקום ובכל העוצמה. כוחות צה"ל מטהרים את אחרוני המחבלים מהיישובים. הם עוברים יישוב יישוב, בית בית ומחזירים את השליטה לידינו. תנחומים למשפחות השכולות שקרוביהם נרצחו באכזריות אין קץ. אנו מתפללים למשפחות הפצועים ולבני ערובה. חמאס - אתם אחראים לשלומם, נבוא חשבון במי שיפגע בשערה מראשה".

קודם לכן, נשיא ארצות-הברית ג'ו ביידן מסר מהבית הלבן הצהרת תמיכה מיוחדת בישראל: "ארה"ב עומדת לצידה של ישראל. נעשה הכול כדי שהיא תוכל להגן על עצמה. אין הצדקה לטרור והמחויבות שלנו לישראל מוצקה. זה לא הרגע לאף צד אחר לנצל את המצב".

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12