ישראל במלחמה | סיקור שוטף

צה"ל והשב"כ: 11 החטופים ששוחררו הגיעו לישראל

תשעה ילדים ושתי אימהות הועברו יחד עם 6 אזרחים תאילנדים לידי הצלב האדום וצפויים לשוב לארץ • קרינה תחזור עם בנותיה מיקה ויובל; שרון אלוני-קוניו תשוב עם התאומות אמה ויולי; סהר וארז קלדרון יתאחדו עם אימן הדס • המשוחררים מ-5 משפחות שונות - בכולן האבות נשארו בשבי • הפסקת האש הוארכה ביומיים: כ-20 חטופים ישוחררו בתמורה לכ-60 מחבלים • עדכונים שוטפים

שרון קוניו ושתי בנותיה בנות ה-3 מועברות לצלב האדום / צילום: רויטרס
שרון קוניו ושתי בנותיה בנות ה-3 מועברות לצלב האדום / צילום: רויטרס

עדכונים שוטפים 

23:11 - משרד הבריאות: הישראלים שחזרו מהשבי יטופלו בבית החולים איכילוב

משרד הבריאות עדכן כי בית החולים איכילוב ערוך ומוכן לקליטת 11 הישראלים שחזרו הערב מהשבי ברצועת עזה, שם הם יקבלו טיפול רפואי ונפשי ככל הנדרש. לפי הודעת המשרד, הישראלים שחזרו מהשבי ייפגשו לראשונה לאחר השבי עם משפחותיהם בבית החולים.

22:52 - צה"ל מאשר: 11 החטופים בשטח ישראל

החטופות והחטופים השבים ארצה מלווים על ידי יחידה מובחרת של צה"ל וכוח של השב"כ בשטח ישראל. לאחר שיעברו הערכה ראשונית של מצבם הרפואי, לוחמי צה"ל ילוו אותם עד להגעתם לחיק משפחותיהם בבתי החולים.

בצה"ל ובשב"כ אמרו כי מפקדי צה"ל וחייליו מצדיעים ומחבקים את החטופות והחטופים השבים עם חזרתם הביתה. עוד נמסר: "נמשיך לפעול יחד עם גופי מערכת הביטחון להחזרתם של כל החטופות והחטופים. דובר צה"ל מבקש מהציבור לגלות סבלנות ורגישות ולכבד את פרטיותם של השבים ומשפחותיהם".

22:38 - אחיה של שרון אלוני-קוניו זיהה אותה ואת ילדיה: "כל כך חיכינו לעטוף אותה"

מורן אלוני, אחיהן של שרון אלוני-קוניו ושל דניאל אלוני, אמר לחדשות 12: "קשה לתאר, הלב דופק רק כשאת אומרת לי את המשפט הזה. האוויר שלקחנו פנימה לפני 52 ימים התחיל להשתחרר בימים האחרונים וממשיך לאט-לאט להשתחרר עם אחותי הקטנה והבנות שלה והוא עדיין לא יכול להשתחרר בצורה מלאה עד שדוד יחזור".

"הימים האלה בבית עם אחותי הגדולה, שכל כך חיכינו לעטוף אותה, לחבק אותה", שיתף מורן. "כל ההרגשה הזו מתחילה לאט-לאט להשתחרר ואנחנו מחכים רק לחבק אותם ובאותה המידה להמשיך להילחם על דוד ועל כל החטופים. בתור אבא אני יכול להגיד לך כמה זה נורא להישאר שם. זה מחזק לדעת שהילדים והאישה בטוחים, אבל כמה זה נורא שאתה רחוק מהמשפחה שלך ולא יכול לחבק אותם בצורה הכי טבעית. אנחנו לא נפסיק להילחם. הנרטיב שאני ממש מפחד שייכנס הוא של רוגע. ככל שזה תלוי בי, לא אתן לזה לקרות".

"אני חושב שבימים ובשבועות הראשונים רק ניסינו להתאפס על מה שקורה", המשיך. "בהתחלה לא ידענו כלום ואנחנו פשוט מנסים להיאחז בעובדות. לאט-לאט, ככל שהמידע מתחיל לזרום, גם התקווה עולה וגם החוזק של להגיד - או-קיי, היה רגע של שוק ועכשיו זה הזמן להתחזק. עבדנו בלשמור על המלחמה הזו לחזרתם. ידענו שאנחנו צריכים לשמור את עצמנו חזקים כי הם צריכים את העטיפה הזו - מלאי כוחות ועם רוח מלחמה".

22:25 - דודתם של סהר וארז: "הם נראים קצת רזים, זו שמחה מהולה בעצב"

דודתם של סהר קלדרון ואחיה ארז אמרה לחדשות 12 לאחר תיעוד העברתם לידי הצלב האדום: "אנחנו נורא מתרגשים, מאוד מחכים להם. זו שמחה עצומה שמהולה בעצב לא קטן - עופר נשאר מאחור ובלעדיהם התמונה הזאת לא שלמה. נמשיך במלחמה להביא את עופר הביתה ואת כל שאר החטופים כמובן. הם נראים קצת רזים, אני מניחה שקצת אוכל של אימא ושל דודה והם יהיו בסדר. אם היה לי מטבח כבר הייתי נכנסת, אבל גם אני בעצמי מפונה".

"היו המון ספקות, שום דבר לא היה ברור עד הרגע האחרון", המשיכה. "אנחנו כבר 52 ימים לא יודעים מה קורה. ממש חיכינו, לא ישנו בלילה. גם היום בבוקר, והיום בצוהריים זה לא הגיע ובערב כשחסמנו את כביש בגין מול הקריה בצעקת האימהות של הדס קיבלנו את הבשורה המשמחת שהילדים בדרך. אנחנו צריכים להחזיר את כל החטופים כי אחרת התמונה הזו לא שלמה".

21:57 - אלה תשעת הילדים ושתי האימהות שישוחררו הערב משבי חמאס

סהר קלדרון ואחיה ארז, אור יעקב ואחיו יגיל, שרון אלוני-קוניו ובנותיה התאומות אמה ויוליה, קרינה אנגל-ברט ובנותיה מיקה ויובל, והילד איתן יהלומי - אלה החטופים הישראלים שישוחררו בפעימה הרביעית. החטופים, מחמש משפחות שונות, נחטפו מניר עוז - בכולן האבות נשארו בשבי. גם 6 תאילנדים ישוחררו.

20:50 - דובר צה"ל: בני משפחת ביבס נמצאים באחריות חמאס

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, התייחס למשפחת ביבס, שמוחזקת בידי מחבלי החזית העממית בחאן יונס, ואמר כי "עשרות סרטונים של מחבלים מנופפים לשלום לא יסתירו את האכזריות של חמאס. גם משפחת ביבס, שמוחזקת בידי אחד הפלגים הפלסטיניים, נמצאת באחריות של חמאס. על כל הארגונים הבין-לאומיים להפעיל את כל כובד משקלם ולדרוש גישה אליהם".

הגרי הוסיף: "לוחמי צה"ל בעזה מוכנים לביצוע שלבי המלחמה הבאים. אנחנו נחושים לחזור ולהעמיק את ההישגים שלנו בשדה הקרב, כשלנגד עינינו שתי מטרות - השבת החטופים ופירוק חמאס".

20:41 - נתניהו בישיבת הממשלה: "ממשיכים במתווה כפי שסוכם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב בפתיחת ישיבת הממשלה, שהתכנסה לאישור מסגרת התקציב: "אנחנו ממשיכים במתווה כפי שסוכם ואנחנו ממשיכים גם ביעד המרכזי שאמרנו - להביא לשחרור חטופינו, להשלים את חיסולו של חמאס וכמובן גם להבטיח שבעזה לא יישנה האיום הזה, לא יהיה מה שהיה ולא יהיה גם משטר שמעודד טרור, מחנך לטרור ומשלם לטרור".

20:23 - הצלב האדום קיבל את 11 החטופים לידיו

הצלב האדום מאשר כי 11 חטופים ישראלים ושישה חטופים תאילנדים הועברו לידיו.

20:00 - סינוואר נפגש עם חטופים במנהרה ואמר: "לא יקרה לכם כלום"

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר נפגש עם חטופים שנלקחו למנהרה ברצועת עזה - כך פרסם הערב עמית סגל ב"המהדורה המרכזית". חטופה שחזרה בימים האחרונים משבי חמאס בעזה סיפרה למשפחתה כי בימים הראשונים למלחמה היא וחטופים אחרים הוחזקו במנהרה - וסינוואר נפגש איתם ודיבר אליהם בעברית מצוינת ללא מבטא.

האיש שהורה אישית על רצח אונס טבח ועריפה רצה לברר את מצב החטופים, התבונן בהם במנהרה ואמר להם: "שלום, אני יחיא סינוואר, אתם הכי מוגנים פה. לא יקרה לכם כלום". הסיפור נמסר למשפחה ואומת על ידי הגורמים שתחקרו אותה. סינוואר, אחיו של אחד מחוטפי שליט, למד עברית בכלא וצופה בחדשות מישראל באובססיביות. הכתבה המלאה

19:45 - דובר צה"ל בערבית: "משפחת ביבס מוחזקת בח'אן יונס בידי פלג אחר"

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, אמר בריאיון לסקיי ניוז בערבית כי בני משפחת ביבס שנחטפו בידי חמאס מוחזקים באזור ח'אן יונס בידי פלג פלסטיני אחר. "חמאס נוהג בחלק מהחטופים הישראלים כשלל ואת חלקם העביר גם לארגוני טרור אחרים הנמצאים ברצועת עזה", אמר.

"אני אתן לכם דוגמה", המשיך אדרעי. "אולי אתם זוכרים את התמונה של משפחת ביבס. משפחה ישראלית מקיבוץ ניר עוז, שני תינוקות עם שיער בצבע ג'ינג'י, נחטפו בידי פעיל בארגון חמאס. שני הילדים מוחזקים באזור ח'אן יונס על ידי אחד הפלגים הפלסטיניים. חלק מהארגונים שמחזיקים בחטופים ישראלים פוגעים בהתנהלות שלהם במשא ומתן".

19:35 - דיווח: חמאס החל להעביר את החטופים לצלב האדום

רשתות הטלוויזיה הערביות מדווחות שחמאס החל למסור את החטופים לידי הצלב האדום.

19:32 - המחבלת שדקרה את שכנתה לעיני ילדיה תשוחרר לביתה

חמאס הודיע כי שלוש אסירות צפויות להשתחרר היום מהכלא הישראלי - שתיים מהן מג'נין ואחת ממזרח ירושלים - המחבלת נפוז חמאד, שניסתה לרצוח את מוריה כהן שמתגוררת בסמוך אליה, לאחר שדקרה אותה בגבה לעיני ילדיה בדצמבר 2021, בשכונת שיח' ג'ראח. בנוסף, ישוחררו 30 מחבלים קטינים.

במקביל, סגן מנהיג חמאס ח'ליל אל-חיה אמר לאל-ג'זירה: "הצלחנו להגיע למספר דרוש של חטופים כדי להאריך את הפסקת האש ביומיים. יימשך המנגנון של העברת 10 חטופים ישראלים - בתמורה ל-30 אסירים פלסטינים".

19:18 - גלנט ללוחמי גבעתי ושריון: "כשנחזור להילחם - העוצמה תהיה גדולה יותר"

שר הביטחון יואב גלנט נפגש היום עם לוחמי גבעתי ושריון שלחמו בעזה ויצאו להתרעננות, ואמר להם: "אנחנו נחזור ללחימה ונפעיל את אותה עוצמה ויותר". לדבריו, "זו המשימה עכשיו. תזכרו שבזמן שאתם מתארגנים ונחים ומתחקרים, גם האויב עושה את אותו הדבר. אתם תפגשו משהו שהוא קצת יותר מוכן, ולכן הם יפגשו קודם את הפצצות של חיל האוויר ואחרי זה את הפגזים של הטנקים ושל הארטילריה ואת הכפות של הD9, ובסוף גם את הירי של לוחמי החי"ר, נלחם בכל הרצועה".

"בכל מקום שאני מגיע אני שומע: 'תן לנו להשלים את המשימה, הולכים עד הסוף'", אמר גלנט. "אני רוצה שאתם תדעו שצה"ל, מערכת הביטחון, ממשלת ישראל, כל העם בישראל ואני בוודאי באופן אישי, עומדים מאחוריכם ב-100% עד שאתם משלימים את המשימות. אנחנו לא עוצרים עד שאנחנו מסיימים. לצד החובה שמוטלת עליכם, תראו בזה זכות גדולה, מפני שלא לכל דור יוצא להילחם במלחמה צודקת שחייבים לנצח בה. ולכן כולנו מאחוריכם".

שר הביטחון סייר במתחמי השלמות ותיקוני ציוד, שירותי כביסה ואזורי מנוחה שהוקם על ידי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל. בביקור השתתפו ראש אגף הטכנולוגיה, האלוף מישל ינקו, וסגן מפקד חטיבת גבעתי, סא"ל דוד רון.

19:06 - הצלב האדום נערך לקבלת החטופים שצפויים להשתחרר הערב

18:38 - גורם מדיני: אם חמאס יעביר עד חצות את שמות 20 החטופים, נאריך את הפסקת האש ביומיים

גורמים מדיניים אמרו כי אם החמאס יעביר עד חצות 20 שמות של חטופים שהוא יכול לשחרר, הפסקת האש הזמנית תוארך ביומיים. ישראל חתמה על כך בהסכם של המתווה הנוכחי.

18:14 - קטר: הושג הסכם להארכה ביומיים של הפסקת האש

דובר משרד החוץ של קטר הודיע כי הושגה הסכמה על הארכת הפסקת האש ביומיים נוספים בתמורה לשחרור 20 חטופים נוספים מהשבי בעזה. גם חמאס אישר כי סיכם עם קטר ומצרים על הארכת הפסקת האש הזמנית ביומיים, באותם התנאים.

17:53 - בכיר חמאס בלבנון: מכינים רשימות חטופים חדשות כדי לקדם את ההארכה של הפסקת האש

נציג חמאס בלבנון אוסאמה חמדאן אמר על רקע המגעים להארכת הפסקת האש הזמנית ביומיים כי בארגון הטרור "פועלים להכנת רשימה חדשה של חטופים שמוחזקים בעזה כדי להאריך את הפסקת האש". לדבריו, "חמאס רציני לגבי הארכתה, אך טרם הגענו להסכם סופי".

במקביל, דובר משרד החוץ הקטארי אמר כי "נמשכים המאמצים להארכת הפסקת האש ההומניטרית ברצועת עזה ביומיים נוספים - לצורך שחרור מספר גדול יותר של חטופים ישראלים ואסירים פלסטינים, לצד הכנסת סיוע הומניטרי לעזה". עוד הוא ציין שיש אינדיקציות חיוביות משני הצדדים לגבי הארכת הפסקת האש.

17:47 - לשכת ראש הממשלה: עדכנו את משפחות החטופים הצפויים להשתחרר הערב

לשכת ראש הממשלה מסרה כי משפחות החטופים שעתידים להשתחרר הערב קיבלו הודעה. 

המומחה שמסביר: זו הטעות שעושה ישראל במשא-ומתן מול חמאס 
הגנרל שמודה: חמאס איום קיומי על ישראל, אסור לנהל איתו משא-ומתן 
המומחה שמעריך: זו הסיבה שחמאס עיכב את שחרור החטופים
המומנטום ייעלם? מומחים מנסים להעריך - זה מה שמתכנן חמאס בהפסקת האש 
דעה | 5 שעונים קובעים את לוח הזמנים של המלחמה, והם לא בהכרח מסתנכרנים

17:45 - בני משפחת ביבס עודכנו: יקיריהם לא ישוחררו בפעימה הנוכחית

בני משפחתם של ירדן, שירי, אריאל וכפיר ביבס עודכנו כי יקיריהם לא ישוחררו בפעימה הנוכחית. "אנחנו חווים כרגע רגעי חוסר ודאות גדולים", מסרו בני המשפחה. "ההבנה שלא נקבל כעת את החיבוק שלו ייחלנו כל-כך, מותירה אותנו ללא מילים. אנחנו מאושרים עבור כל המשפחות שהתאחדו עם יקיריהם. לא נפסיק את המאבק עד להחזרתם ארצה של אהובינו. תודה לכולם על התמיכה".

17:30 - הנשיא הרצוג נפגש עם מאסק: "לעשות הכול כדי לעצור את השנאה"

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש עם היזם אילון מאסק שמבקר בישראל, לאחר שצפה ב"סרט הזוועות". "אנחנו צריכים לעשות כל מה שאפשר כדי לעצור את השנאה", אמר מאסק להרצוג. "אנשים אלה ניזונו מתעמולה מאז שהיו ילדים, וזה מדהים למה שבני אדם מסוגלים לעשות אם יזינו אותם בשקרים, מהיותם ילדים - הם יחשבו שרצח של חפים מפשע הוא דבר טוב, מה שמראה עד כמה תעמולה יכולה להשפיע על מוחם של אנשים". 

הנשיא הרצוג אמר למאסק: "אנו מוצפים באנטישמיות ובשנאת יהודים שמשפיעה על התנהגותם של בני אדם במקומות רבים ברחבי העולם, ולך יש תפקיד עצום. אני חושב שאנחנו צריכים להילחם בזה יחד, כי בפלטפורמות שאתה מוביל, למרבה הצער, יש מאגר רב של שנאה, שנאת יהודים, אנטישמיות. אנו צריכים להילחם בשנאה הזו כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר". 

17:14 - החלו שיחות העדכון למשפחות החטופים שצפויים להשתחרר הערב

משפחות החטופים שצפויים להשתחרר הערב החלו לקבל שיחות עדכון. גורמים המעורבים במשא-ומתן אומרים כי המשבר נפתר, וכי הפעימה הרביעית של שחרור החטופים תצא לדרך בשעות הקרובות, לאחר שרשימת המשוחררים, שלא הופיעו בה שתי אימהות שישראל ציפתה שישוחררו, תוקנה לדרישת ישראל. 

16:43 - גורמים המעורים במשא-ומתן: קרובים להבנות בין הצדדים על הרשימה היום

משפחות החטופים שצפויים להשתחרר הערב החלו לקבל שיחות עדכון לקראת מימוש העסקה. גורמים המעורבים במשא-ומתן אומרים כי המשבר נפתר, וכי הפעימה הרביעית של שחרור החטופים תצא לדרך בשעות הקרובות, לאחר שרשימת המשוחררים תוקנה לדרישת ישראל. בישראל אומרים כי בין החטופים יהיו גם שתי אימהות - שלא הופיעו ברשימה המקורית וצפויות להשתחרר לצד תשעה ילדים.

16:22 - מצרים: מתקרבים להארכת הפסקת האש ביומיים

מצרים טוענת שהמאמצים המצריים-קטאריים קרובים להסכם על הארכת הפסקת האש הזמנית ביומיים. ראש לשכת ההסברה הממשלתית המצרית, דיאא' רשוואן, אמר כי הארכת ההפוגה ביומיים תכלול שחרור של 20 חטופים ישראלים משבי חמאס תמורת שחרור 60 אסירים פלסטינים מבתי הכלא בישראל, וכי היום אמורים להשתחרר 11 ישראלים מהשבי בתמורה לשחרור 33 אסירים פלסטינים. 

16:09 - חיבוק ראשון מאימא: המפגש הראשון של דפנה ואלה אליקים עם אימא מעין

אחרי 51 יום בעזה, מעין צין התאחדה אמש עם בנותיה דפנה ואלה אליקים ששוחררו משבי חמאס. אלה בת ה-8 ואחותה הגדולה דפנה בת ה-15 נחטפו מבית אביהן נועם בנחל עוז. האב נרצח, וכך גם בת זוגו דקלה ערבה ובנה תומר ערבה.

15:40 - דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל": מקורות מצריים וקטאריים בצוות המשא-ומתן מעריכים כי הפסקת האש תוארך בלפחות עוד יום אחד

15:10 - מקור ישראלי ל-CNN: אחת הבעיות עם הרשימה של היום - אין בה אימהות

חשש מהפרה נוספת של ההסכם מול חמאס: כשעה לפני תחילת הפעימה הרביעית של עסקת החטופים - המשפחות עדיין לא קיבלו את שמות המשוחררים. לפי רשת CNN, מקור ישראלי טען בפניהם כי הבעיה העיקרית עם הרשימה שהועברה הלילה לישראל היא שאין בה שמות של אימהות - מה שנוגד את ההסכמות שלא יופרדו משפחות. "יש ברשימה שמות של 9 ילדים ושתי קשישות", מסר המקור ל-CNN.

עוד באותו דיווח: בחמאס דאגו לנצל את ההפוגה בלחימה והעבירו חטופים בין מיקומים שונים. 

14:50 - שעות מורטות עצבים לפני הפעימה הרביעית בעסקת החטופים

בזמן שהמשפחות עוד מחכות לעדכון, במשרד ראש הממשלה הודיעו כי המשא-ומתן בנוגע לרשימת המשוחררים הבאים במסגרת המתווה נמשך. "אנו מודעים למתח שבו מצויות המשפחות, ונוסיף מידע כשהדבר יתאפשר", מסרו. 

14:35 - קרובים להסכמה להארכת ההפוגה בלחימה

מקורות במצרים טוענים כי הם "קרובים להשיג הסכמה על הארכת ההפוגה ההומניטרית בין ישראל לחמאס". לפי אותם מקורות, הפלסטינים מבקשים הארכה של 4 ימים, אולם בישראל מעוניינים שיוסכם על כך "יום ביומו". בנוסף, עדיין קיימת מחלוקת על רשימת האסירים הפלסטינים שישוחררו בהסכם.

14:30 - נתניהו שוחח בשידור חי עם אילון מאסק מבניין הכנסת בירושלים

המיליארדר אילון מאסק לראש הממשלה בנימין נתניהו: "גם ישראל הרגה אזרחים, אבל אתם משתדלים שזה לא יקרה, ואתם לא שמחים על כך".

נתניהו: "זו טרגדיה. חמאס עושה פשע מלחמה כפול - אחד שהוא מכוון לפגוע באזרחים, והשני הוא שהוא מתחבא באופן מכוון מאחורי אזרחי עזה".

עוד אמר ראש הממשלה כי החמאס "זה לא צבא", והדגיש כי מחבלי החמאס מתחבאים במתחמים אזרחיים, בבתי חולים ובבתי ספר. "אלה מתקנים צבאיים, ומה אתה עושה נגד אויב כזה? אי-אפשר לתת חסינות לטרור, כי הם מתחבאים מאחורי אזרחים", הוסיף נתניהו. 

14:00 - צה"ל חושף: הצצה לפעילות כוחות היחידה המיוחדת שלדג

היחידה המיוחדת שלדג השתתפה בתמרון ברחבי רצועת עזה ופעלה יחד עם יחידות וכוחות צה"ל השונים נגד ארגון הטרור חמאס. כחלק מהלחימה ביצעו הלוחמים פשיטה על בית החולים שיפא, שם הם איתרו אמצעי לחימה ותשתיות טרור ששימשו את ארגון הטרור חמאס. 

13:40 - במהלך ביקורם בעוטף עזה, הנשיא ורעייתו פגשו את בנם הלוחם

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל הגיעו לביקור ביישובי העוטף, במהלכו פגשו את בנם הלוחם שגויס למילואים ביומה הראשון של המלחמה, ויצא היום להתרעננות קצרה מהלחימה ברצועה. 

13:30 - מחבלי חמאס חושפים פרטים חדשים: כך חטפנו בקיבוץ עלומים

הותר לפרסום: ממידע שהעבירו המחבלים אדהם חוסא ואסמאעיל חוסא בחקירתם בשב"כ עולה כי השניים נצפו במצלמות האבטחה של הקיבוץ חוטפים אזרחים זרים, מגיעים עימם לבית החולים שיפא ומתועדים במצלמות בית החולים.

בחקירתם סיפרו המחבלים לחוקרי השב"כ על המסלול שעשו מהרגע שנכנסו לשטח ישראל ועד שהביאו את החטופים לשיפא. "חציתי את הגדר דרך פירצה שאפשרה לעבור ברגל", סיפר אחד מהם. "לאחר מכן עליתי על ג'יפ מגנום לבן, ונסענו עד שער היישוב, שהיה סגור. עלינו מעל השער ונכנסנו פנימה לאזור עם החדרים של החקלאים". 

13:00 - נשיא המדינה יצחק הרצוג ביקר עם נשיא גרמניה בקיבוץ בארי

בית הנשיא התיר לפרסם כי נשיא המדינה יצחק הרצוג ביקר בקיבוץ בארי עם מקבילו הגרמני פרנק-ואלטר שטיינמאייר, שהודיע כי הפרלמנט הגרמני יתרום 7 מיליון אירו שיוקצו לבנייה מחודשת של גלריית הקיבוץ.

הנשיא הרצוג: "אנחנו רוצים לשקם את המקום הזה, כי הוא מסמל את הרוח של בארי ואת העובדה שכאן התכנסו כולם. לא רק לחשוב על איך לטעת ולבנות, אלא גם על הרוח הגדולה של עם ישראל:.

הנשיא הגרמני: "בגרמניה אנו מאזינים לחדשות מה-7 באוקטובר, צפינו בטלוויזיה וראינו את התמונות. היה קל לדמיין מה קרה כאן - אבל להיות פה, במקום הזה, זה שונה. ההריסות שמאחורינו הן העדות האילמת למה שהתרחש כאן". 

12:45 - משפחת ברודץ שוב מאוחדת: אביחי התאחד עם אשתו ושלושת ילדיו ששוחררו אתמול משבי חמאס

אוריה ברודץ בן ה-4, יובל ברודץ בן ה-8 ועופרי בת ה-10 חזרו אתמול לישראל יחד עם האם הגר ברודץ לאחר 51 ימים בשבי החמאס. הארבעה הגיעו למתחם הייעודי במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, שם הם התאחדו עם אב המשפחה אביחי. 

12:30 - נתניהו הציג לאילון מאסק את זוועות טבח ה-7 באוקטובר

ראש הממשלה בנימין נתניהו והמיליארדר אילון מאסק סיירו בקיבוץ כפר עזה, שם הראה נתניהו למאסק את הזוועות שאירעו בקיבוץ במהלך השבת השחורה ב-7 באוקטובר. מאסק הגיע לבית משפחת עידן, שם שמע על סיפור המשפחה של הילדה אביגיל עידן בת 4, שהוריה נרצחו, והיא נחטפה לעזה ושוחררה אתמול משבי חמאס. בבית המשפחה נציג דובר צה"ל הציג תמונות שצולמו ימים אחדים לאחר הטבח.

בנוסף, מאסק נפגש עם ממלא-מקום ראש מועצת שער הנגב, יוסי קרן, ועם נציג דובר צה"ל, ליעד דיאמונד, וקיבל מהם סקירה על הטבח בקיבוץ.

12:10 - נמשכים המאמצים למנוע עיכובים בפעימה הרביעית של עסקת שחרור החטופים

בישראל אומרים כי רשימת החטופים שישוחררו בפעימה הרביעית היא "לא מיטבית", והיא נבחנת גם מול המתווכים השונים. אחד הקריטריונים המשמעותיים ביותר לעסקה הוא שלא מפרידים בין משפחות. בפעימה השנייה היו שני מקרים של הפרות כאלה, מה שכמעט הביא להתרסקותה. לבסוף יצאה הפעימה השנייה לפועל לאחר סיכום שזה לא יקרה שוב, וכעת מתקיימים דיונים קדחתניים כדי שלא תהיה שוב הפרדה בין משפחות. 

12:00 - לוחמי סיירת גולני קיבלו את סיכת "הנמר" בטקס סיום בלב עזה

טקס סיום המסלול של לוחמי סיירת גולני התקיים בשבוע שעבר בעומק רצועת עזה, בתום מסלול ארוך של שנה ו-4 חודשים, במסגרתו לקחו חלק בלחימה. בטקס הוענקה ללוחמים סיכת "הנמר" המסורתית.

מדברי מפקד סיירת גולני, סגן-אלוף דוד: "כל נאום סוף מסלול, אני מספר כמה שאני גאה במחזור המסיים. בימים אלה זה מקבל משמעות אחרת. אנחנו הדור שנפלו בחלקו הזכות והחובה להילחם עבור המדינה שלנו. היו גאים בעצמכם, המשיכו לפעול במקצועיות ובמסירות. אני גאה בכם - עד הניצחון".

11:45 - אורי מגידיש: "שמחה שקיבלתי את החיים במתנה"

התצפיתנית אורי מגידיש, שנחטפה מבסיס נחל עוז והוחזקה בידי חמאס כ-24 ימים, פרסמה סרטון ראשון על מצבה מאז ששבה הביתה. יותר מחודש לאחר ששוחררה בידי כוחות צה"ל, היא מספרת: "לפני כמעט חודש חזרתי הביתה, ואני קודם כל שמחה לראות את כל הסרטונים המרגשים של החטופים שחוזרים הביתה למשפחות שלהם".

11:30 - החטופה המשוחררת מרגלית מוזס עבה את בית החולים

מרגלית מוזס, תושבת קיבוץ ניר עוז, השתחררה מבית החולים וולפסון כשלושה ימים לאחר שהוחזרה לישראל משבי חמאס. כמחווה לשחרורה, הצוותים הרפואיים, יחד עם מנכ"לית וולפסון ד"ר ענת אנגל ומשפחות השבות, שרו לה את השיר "עם ישראל חי" והניפו דגלי ישראל.

11:05 - גורם ישראלי: פועלים למצות את המשא-ומתן מול המתווכים

על רקע הדיווחים כי רשימת המשוחררים שהועברה לישראל "עדיין נבדקת" והחשש מעיכוב בפעימה הרביעית, גורם ישראלי מסר כי נעשים מאמצים מול המתווכים קטאר ומצרים על "מיצוי ההסכם לקראת קיום הפעימה היום". 

10:50 - עלות מלחמת "חרבות ברזל"

על-פי הערכות, עלות המלחמה עד סוף שנת 2023 עומדת על כ-2.6 מיליארד שקל, מתוכם: כ-17 מיליארד שקל היו לשימוש צבאי, ועוד כ-8.8 מיליון שקל הועברו לצרכים אזרחיים. 

10:40 - משפחות החטופים עודכנו לגבי הרשימה שהתקבלה בישראל

משפחות החטופים עדיין ממתינות לשמות המשוחררים בפעימה הרביעית, שאמורה להתחיל בעוד כמה שעות. לפני זמן קצר נמסר להן כי אכן התקבלה רשימה בישראל - אבל מתקיים עליה שיח, והם יעודכנו בשעות הקרובות. 

10:30 - עדיין נשקפת סכנה לחייה של אלמה אברהם ששוחררה אתמול משבי חמאס

אברהם בת ה-84 מנחל עוז, ששוחררה אתמול משבי חמאס, הועברה עם חזרתה מרצועת עזה לישראל לבית החולים סורוקה, שם היא מאושפזת גם נכון לשעה זאת במצב קשה. מבית החולים נמסר כי היא "מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ כללי, ועדיין נשקפת עדיין סכנה לחייה".

מוקדם יותר אמר פרופ' מוטי קליין, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ כללי בסורוקה: "זה היה עניין של עוד יממה, ולא היינו מדברים באותה שפה. היא מקבלת טיפול בטיפול נמרץ כללי, עדיין נמצאת במצב קשה, לא יציבה, מורדמת ומונשמת. נשקפת סכנה לחייה". 

09:54 - היום האחרון להפוגה: מאות פלסטינים הגיעו לקבל מזון ותרופות ממשאיות הסיוע ההומניטרי

על רקע הציפייה בישראל למשוחררי הפעימה הרביעית - בעזה נמשכת הפסקת האש, ותושבי הרצועה מתקבצים סביב משאיות הסיוע ההומניטרי כדי לקבל שקי קמח, גז בישול, מזון ותרופות מצוותי אונר"א. בחמאס ביקשו אמש להאריך את ההפוגה מעבר לארבעת הימים שסוכמו. 

09:32 - מקור קטארי לרויטרס: לישראל וחמאס יש טענות על הרשימות, פועלים למנוע עיכובים

ברויטרס מדווחים כי לפי מקור קטארי המעורה בפרטים, ישנם חילוקי דעות בין ישראל לחמאס באשר לרשימות החטופים והאסירים שישוחררו בפעימה הרביעית. עוד הוא מציין כי קטאר עובדת מול שני הצדדים כדי לפתור את הסוגיות ולמנוע עיכובים.

09:15 - דודתה של אביגיל למשפחות החטופים: "לא מתכוונת להפסיק עד שהאחרון חוזר"

אלה, דודתה של אביגיל עידן בת ה-4 ששוחררה אמש משבי חמאס, חיזקה את משפחות החטופים שיקיריהן עדיין מוחזקים ברצועה. "אתמול זכינו לקבל את גולי הקטנה שלנו", כתבה. "עכשיו מתחיל שלב ב' - תהליך השיקום שלה ושלנו כמשפחה. אני אפילו לא יודעת מה מצפה לנו, אבל חשוב לי לומר שאומנם הלב שלי שלם יותר, אבל הוא עדיין איתכם. אני לא מתכוונת להפסיק את העשייה כאן לרגע עד שהאחרון חוזר. אוהבת אתכם".

09:00 - בצל התנגדות גנץ: האוצר פרסם את נוסח התקציב שיובא לאישור הממשלה

משרד האוצר פרסם את רשימת הכספים הקואליציוניים שתובא היום לאישור הממשלה, למרות האיום של השר בני גנץ כי ישקול את צעדיו אם התקציב יישאר על כנו. למרות הדרישה, הרשימה לא שונתה באופן ניכר, שכן מאות מיליוני שקלים עדיין מיועדים לעבור ליישובי יהודה ושומרון, לחינוך החרדי ולסעיפים לא ברורים. כמו כן, בניגוד להבטחות שר האוצר בצלאל סמוטריץ', הממשלה תפחית 1 מיליארד שקל מהכספים הקואליציוניים - ולא 1.6 מיליארד שקל כפי שהצהיר.

08:54 - למרות ההתנגדות לפני כ-3 שבועות: השר קרעי בירך את מאסק על ההסכמות העקרוניות עם משרד התקשורת

שר התקשורת שלמה קרעי בירך את אילון מאסק בבוקר ביקורו בישראל על הגעה להסכמות עקרוניות עם משרד התקשורת באשר להפעלת יחידות לווייניות של סטארלינק בישראל; זאת למרות שלפני כשלושה שבועות הצהיר כי לא יאפשר את הכנסת הלווייניים של מאסק, שיאפשרו אינטרנט לעזה. "כאשר ישראל נלחמת בחמאס-דעאש, ההבנות האלה חשובות עבור מי שרוצה לעצב כאן עולם טוב יותר", מסר. "עולם חופשי מרשע ומאנטישמיות, למען עתיד ילדינו".

08:35 - בישראל מאשרים שהתקבלה רשימה: "עדיין נבדקת"

במשרד ראש הממשלה אישרו לפני זמן קצר כי רשימת החטופים שצפויים להשתחרר בעוד כ-8 שעות התקבלה במהלך הלילה, אולם "מתנהלים לגביה דיונים", והיא "נבדקת כעת בישראל". עוד מסרו במשרד: "נוסיף מידע כשיתאפשר".

07:34 - משפחות החטופים טרם קיבלו עדכון על שחרור היום

חשש מעיכוב בשחרור החטופים ביום הרביעי לעסקה עם חמאס: בשונה מהפעמים הקודמות בהן הרשימה התקבלה בלילה - נכון לשעה 8:00 בבוקר אף משפחה לא קיבלה הודעה על שחרור שצפוי היום. העיכוב מתרחש ברקע הרצון של חמאס להאריך את הפסקת האש, דבר שבישראל לא פוסלים - אך דורשים בתמורה ש-10 חטופים ישתחררו מדי יום כשההפוגה תוארך.

07:17 - בדרך לפעימה הרביעית: דיווח שבישראל התקבלה רשימת החטופים שצפויים להשתחרר היום

06:30 - מנהל מחלקת טיפול נמרץ בסורוקה: "מצבה של אלמה אברהם מוסיף להיות קשה"

פרופ' מוטי קליין, מנהל מחלקת טיפול נמרץ בבית החולים סורוקה, עדכן על מצבה של אלמה אברהם בת ה-84, ששוחררה מהשבי ומאושפזת במצב קשה: "זה היה עניין של עוד יממה, ולא היינו מדברים באותה שפה. היא לא יציבה, מורדמת ומונשמת, ונשקפת סכנה לחייה. היא הגיעה בהכרה מעורפלת. אנחנו יודעים מבדיקות שערכנו שמצבה נגרם כתוצאה מכך שלא קיבלה תרופות שמחזיקות אותה בחיים. החוסר של התרופות האלה בדם היה קיצוני".

04:30 - בלינקן שוחח עם מקבילו המצרי: "הודה על הסיוע המצרי בהסכם שחרור החטופים"

שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן שוחח עם שר החוץ המצרי סאמח שוקרי על "המצב בעזה", והודה לו על הסיוע המצרי בהסכם לשחרור החטופים ובהכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה. השניים דנו על "מנגנון שיאפשר להגביר את הכנסת הסיוע לעזה, ולהקל על יציאתם של אזרחי ארה"ב ואזרחים זרים נוספים מהרצועה".

בלינקן חזר על "המחויבות האמריקאית לפעול לצמצום הנזק לתושבי הרצועה ועל התנגדותה של ארה"ב מפינוי עזתים". עוד הדגיש שר החוץ האמריקאי כי "ארה"ב מחויבת לעבודה משותפת עם מצרים ושותפות אזוריות נוספות להקמת מדינה פלסטינית יציבה".

02:00 - תאילנד: שלושת החטופים ששוחררו אתמול במצב טוב

ראש ממשלת תאילנד סרטה תוויסין התייחס הלילה לשחרור שלושת האזרחים התאילנדים אתמול משבי חמאס. בציוץ ב-X (טוויטר לשעבר) כתב תוויסין כי הוא "שמח" על השחרור, והוסיף כי מצבם של השלושה טוב, והם לא נזקקו לטיפול רפואי. בהודעה רשמית מטעם הממשלה נכתב כי "15 אזרחים תאילנדים עדיין מוחזקים בשבי בעזה, ואנו ממשיכים לעשות את כל המאמצים כדי להבטיח את שחרורם בהקדם".

00:15 - דיווח: כוחות של ארה"ב שחררו את הספינה שנחטפה בים הערבי

צבא ארה"ב ביצע פשיטה ושחרר את מכלית הנפט שנתפסה אתמול בבוקר סמוך לחופי עדן בתימן - כך לפי גורם אמריקאי רשמי שצוטט ברויטרס. על-פי דיווחים, חמושים "לא מזוהים" השתלטו על המכלית שבבעלות ישראלית, Central Park.

סנטקום, פיקוד המרכז של צבא ארה"ב, הודיע כי שוגרו הלילה מאזור שבשליטת החות'ים בתימן שני טילים בליסטיים לעבר ספינת המלחמה USS Mason, שסייעה אתמול בחילוצה של המכלית. שני הטילים נפלו בטווח קצר בים, ולא היו נזק או נפגעים.

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12