מגדל ביטוח | בלעדי

במגדל מנסים להדיח דירקטורית שהתלוננה על הטרדה מינית

דירקטורית בחברת הביטוח, שהתלוננה נגד דירקטורית אחרת על הטרדה מינית, התבקשה להתפטר על ידי היו"ר אמיר ברנע • במכתב ששלחו עורכי הדין של הדירקטורית נטען כי "במקום להגן על מרשתנו כמצופה, בחרה החברה לתקוף דווקא את הקורבן ולהלך עליה אימים במטרה להשתיקה"

חברת הביטוח ''מגדל'' / צילום: טלי בוגדנובסקי
חברת הביטוח ''מגדל'' / צילום: טלי בוגדנובסקי

דירקטורית במגדל ביטוח שהתלוננה נגד דירקטורית אחרת על הטרדה מינית - התבקשה על ידי יו"ר הדירקטוריון פרופ' אמיר ברנע להתפטר. כך עולה ממכתב ששלחו אתמול עורכי דינה לברנע. המתלוננת התלוננה כי דירקטורית אחרת, עמה היא מסוכסכת, הכתה אותה בישבנה בזמן ששהו בשירותים.

בדוח הבדיקה שערכה השופטת בדימוס אורלי סלע, לבקשת החברה, נקבע כי הדירקטורית אכן הכתה את המתלוננת בישבנה אך לא מדובר בהטרדה מינית אלא ב"התנהגות שאינה הולמת, הפוגעת בפרטיותה של פלונית, ואף אינה מתיישבת עם מעמדה הבכיר של הנילונה". במקביל קבעה השופטת כי למתלוננת תרומה שווה למערכת היחסים הקשה בין השתיים. ב-18 לדצמבר צפוי הדירקטוריון לדון בממצאי דוח הפרשה.

סערה במגדל: דירקטורית התלוננה על הטרדה מינית מצד דירקטורית אחרת
הכלכלנים מעריכים: מה צפוי מחר במדד המחירים של ישראל?

למרות הקביעות נגד הדירקטורית, מציינים עורכי הדין של המתלוננת, טל שפירא, רוני ויסבלט ומיכל גלר כי "מרשתנו זומנה לפגישה דחופה אצל יו"ר הדירקטוריון, במסגרתה נאמר לי כי 'צריך להעיף' אותה מהדירקטוריון, וטוב תעשה אם תסכים להדחתה, שאם לא כן, עלול להיגרם לה נזק". עוד הוסיפו כי "בהתנהלות זו מקופל מסר שגוי ופסול ביותר, לפיו גורם בחברה שיעז להרים ראשו ולהתלונן יבולע לו עד כדי הדחתו או פיטוריו. תחת להגן על מרשתנו - דירקטורית שנפגעה במקום עבודתה, הושפלה בבריונות ופרטיותה חוללה - כמצופה מהחברה, בחרה החברה לתקוף דווקא את הקורבן ולהלך עליה אימים במטרה להשתיקה".

לדבריהם, הדחתה של המתלוננת לא מוצדקת נוכח הקביעות בדוח השופטת על הדירקטורית השנייה. במכתב הם טוענים כי הדירקטורית "התנהגה באופן שאינו הולם את מעמדה הבכיר, פגעה בפרטיותה של מרשנו, ואף ניסתה לטשטש התנהלות חמורה זה על ידי מתן גרסאות כוזבות, אשר ביחס אליהן, בין השאר, נקבע כי לא ניתן לתת בה אמון". הם דורשים כי הדירקטורית שנמצא בדוח כי הכתה תועבר מתפקידה.

בפנייה מוקדמת טענו, "לא יעלה על הדעת כי מגדל חברה ביטוח שהיא אחת החברות המובילות במשק הישראלי ובעלת קוד אתי מחייב, תאפשר את המשך כהונתה". במכתב מאמש צוין כי למתלוננת נודע שיש כוונה להעביר את הדירקטורית לדירקטוריון אחר בקבוצה ולא להדיחה לחלוטין. למרות הקביעות בעניינה. 

בנוסף נטען במכתב כי נעשה ניסיון לתאם הצבעות לקראת ישיבת הדירקטוריון הקרובה כדי להביא להדחתן.

"התנהגות שאינה הולמת הפוגעת בפרטיות המתלוננת"

בדוח שבחן את תלונת הדירקטורית עלה כי המעשה שהתרחש ב-5 לספטמבר 2023 "מהווה התנהגות שאינה הולמת, פוגעת בפרטיותה של פלונית, ואף אינה מתיישבת עם מעמדה הבכיר של הנילונה". השופטת מציינת כי לא נמצאה תמיכה לטענה כי מדובר במכה חזקה אך לא מדובר בנגיעה מקרית ולא מכוונת, כפי שטענה הדירקטורית.

השופטת הדגישה כי כאשר הכתה הדירקטורית בישבנה של המתלוננת היא פלשה לפרטיות שלה ונהגה בה בצורה לא מכבדת ולא ראויה. אך החוק מגדיר הטרדה מינית מקרים חמורים יותר. "מכה בישבנה של פלונית ללא קבלת רשות לכך, תוך כדי התקרבות פיזית אליה המהווה חדירה למרחב האישי שלה, הינו מעשה הראוי לביקורת, בוודאי בהתחשב במעמדה של הנילונה. אולם, אין במעשה זה, אלמנט אובייקטיבי של מיניות גלויה ואין לראותו כמעשה שנעשה לצורך ביזוי, גירוי או סיפוק מיני, אשר בו רואה החוק כמעשה העולה כדי הטרדה מינית" נקבע.

בנוסף בדקה השופטת אירוע נוסף מדצמבר 2022, לגביו קבעה כי הדירקטורית פנתה למתלוננת בשירותי הנשים, דרשה ממנה להתנצל, לא קראה לה שקרנית אך כן אמרה לה שהיא משקרת. השופטת שוכנעה כי האמירות לא לוו בצעקות או צרחות כפי שנטען, ולא לוו בקרבה פיזית כנטען על ידי המתלוננת. למרות שלא נקבע כי הייתה קרבה פיזית, השופטת מציינת כי מדובר בהתנהלות פוגענית מצידה של הדירקטורית אשר טוב היה לו הייתה נמנעת ממנה, לבטח נוכח מעמדה הבכיר בחברה.

למתלוננת תרומה שווה למערכת היחסים הקשה

לצד זאת קבעה השופטת כי יש לדירקטורית המתלוננת תרומה שווה למערכת היחסים הקשה והמסוכסכת בין השתיים. נקבע כי המתלוננת נוהגת לצעוק על הדירקטורית השנייה ונוהגת כלפי בצורה פוגענית. השופטת ציינה כי שתי הדירקטוריות משתלחות זו בזו באופן הדדי, ומטיחות האחת בשנייה עלבונות קשים. אחד העדים ציין כי השתיים מכנות האחת את השנייה "שקרנית".

פרק שלם מוקד ליחסים השוררים בדירקטוריון המתוארים יחסי מחנאות ויחסים בלתי תקינים. השופטת נפגשה עם עדים רבים והיא מתארת כי מהעדויות עלה כי קיימת אווירה אלימה, יחסים קשים המשליכים על שיקולי הדירקטורים בקבלת החלטות מקצועיות ואלו מתבטאים ביחסי "שמור לי ואשמור לך". בדוח צוין כי אחד מחברי הדירקטוריון כתב לחברים כי כאשר עבר על פרוטוקולי ישיבות דירקטוריון החברה בשנה אחרונה הוא מצא כי חלק ניכר מזמני הישיבות ונושאי הישיבות "לא הוקדשו לדיונים מקצועיים בעסקי החברה ובדרכים לשיפור עסקיה והחזרתה למעמד מוביל בשוק הביטוח בישראל, אלא בתלונות הדדיות על התנהלות דירקטורים, נהלי קבלת החלטות בנושאים אישיים, תכתובות עם הפיקוח וכד".

ממגדל נמסר: "דירקטוריון מגדל ביטוח טרם דן בדו״ח הבודקת. הישיבה בנושא נקבעה לשבוע הבא, במסגרתה הדירקטוריון יחליט לפי שיקול דעתו על דרכי הפעולה האפשריות".