ההימור הצרפתי: הכירו את איש העסקים שרוצה להשקיע 80 מיליון שקל בקרפור

איש העסקים הצרפתי סימון פינטו חתם על מזכר כוונות להשקעה של 80 מיליון שקל בקרפור • פינטו עומד בראש אימפריית שילוח, החזקות ונדל"ן, ובדרך־כלל נוהג להישאר מחוץ לאור הזרקורים • לאחר מתקפת חמאס, הצהיר כי הוא "עומד לצד ישראל" ואף תרם אמבולנס לזק"א

סניף קרפור בתל אביב. בעיגול: סימון פינטו / צילומים: בר לביא, דוברות זק''א
סניף קרפור בתל אביב. בעיגול: סימון פינטו / צילומים: בר לביא, דוברות זק''א

חברת אלקטרה מוצרי צריכה עברה לא מעט טלטלות מאז שהודיעה כי תביא לארץ את רשת קמעונאות המזון הבינלאומית הראשונה, קרפור.

חילופי מנכ"לים, פעמיים; סכסוכים מתוקשרים עם שופרסל - המעסיקה לשעבר של המנכ"ל היוצא אורי קילשטיין; מגעים להנפקה ולאחרונה גם תביעה שהוגשה על־ידי נחום ביתן, שדורש כי אלקטרה תרכוש מידו את חלקו ברשת בתמורה ל־430.5 מיליון שקל (סכום המשקף שווי של כ־900 מיליון שקל לרשת, בהתאם להסכם האופציה שלא מומשה), או שבית המשפט יורה על הנפקה או רישום למסחר של קרפור ישראל.

מחירי הסחורות יורדים והשקל התחזק. אז למה ספקיות המזון מעלות מחירים?
יצרניות המזון בונות על המלחמה שתשאיר את הצרכנים שקטים
ברקת הבטיח להיאבק ביוקר המחיה. מה הוא עשה בשנה הראשונה במשרד הכלכלה?

בין כל אלה ובצל המלחמה דיווחה אלקטרה בתחילת השבוע על חתימת מזכר הבנות עם איש העסקים הצרפתי סימון פינטו, ולפיו פינטו אמור להשקיע 80 מיליון שקל, וכ־100 מיליון שקל יושקעו על־ידי בעלי מניותיה של החברה. העסקה, אם תתממש, תשקף לקרפור שווי של 300 מיליון שקל בלבד.

סימון פינטו

אישי: מתגורר בצרפת

מקצועי: מנכ"ל חברת הלוגיסטיקה בנסארד אינטרנשיונל משנת 2003. נמצא בהנהלה של 12 חברות, בעיקר בתחומי השילוח והנדל"ן. השקיע השנה בבניית בתי מלון בקהיר, מצרים

השכלה: אוניברסיטת דופין בפריז ו־COLLEGE LA FONTAINE FES

המשקיע הצרפתי נותר עד כה מחוץ לאור הזרקורים. למרות שמאחוריו כמה עשורים של ניהול, הוא מעדיף לרוב לא להתראיין, מלבד כמה משפטים שהוא משחרר לתקשורת מדי פעם - כשהחברה בראשה הוא עומד מגיעה לשווקים חדשים או בעת חתימה על עסקאות משמעותיות.

מי הוא פינטו, ומה הקשר שלו לישראל?

עשורים של ניהול

סימון פינטו הוא מנכ"ל חברת הלוגיסטיקה בנסארד אינטרנשיונל (Bansard International), ואם העסקה תצא לפועל, הוא אמור להשקיע בקרפור דרך חברת ההחזקות הצרפתית PTH שבבעלותו. בהודעה מטעמה פרסמה אלקטרה כי פינטו הוא "בעל ניסיון רב בניהול שרשראות אספקה ולוגיסטיקה, וביכולתו לתרום ערך מוסף משמעותי לחברה בתחומים אלה. 

"בכוונתו להיות שותף בפיתוחה של קרפור בישראל לצידה של אלקטרה מוצרי צריכה, לרבות בפיתוח המרכזים הלוגיסטיים של החברה בישראל וייעול השרשרת הלוגיסטית עד ללקוח הקצה. עם השלמת העסקה, פינטו צפוי להחזיק בכ־15% בקרפור וכן לקבל נציגות בדירקטוריון". 

 

חברת בנסארד מספקת שירות ניהול לוגיסטי עד הדלת, שירותי ייעוץ, שילוח מטענים, אחסנה, ניהול הובלה, בקרת איכות ושירותי שחרור מהמכס. היא נוסדה ב־1963 בצרפת על־ידי ז'אן פייר בנסארד, והחלה את דרכה במתן שירותי תחבורה ברחבי אירופה. בהמשך החברה הרחיבה את פעילותה למשלוחים באוויר, בים וברכבות, והיא פעילה בכ־17 מדינות באירופה, בצפון אמריקה, במזרח התיכון ובאסיה. בשנת 2000 הצטרף פינטו לחברה. שלוש שנים מאוחר יותר הוא מונה למנכ"ל.

בשנת 2021 נרכשה בנסארד על־ידי SEKO, חברת שילוח ולוגיסטיקה אמריקאית שהמטה שלה ממוקם בשיקגו, אילינוי, בסכום שלא פורסם. עסקה זו הייתה אחת ההשקעות האסטרטגיות הגדולות של SEKO, ונשיא ומנכ"ל החברה, ג'יימס גאן, אמר אז כי מדובר בהצהרת כוונות שמעידה על מטרות הצמיחה של החברה. עוד מסרה החברה כי הרכישה מרחיבה את הנוכחות הגאוגרפית שלה ויוצרת הזדמנות "להגדיל את המכירות בשווקים בארה"ב ובבריטניה".

פינטו עצמו אמר אז כי "המיזוג הוא הזדמנות אסטרטגית ייחודית המאפשרת לבנסארד אינטרנשיונל להפוך לשחקן גלובלי על־ידי כיסוי גאוגרפיות חדשות, כולל ארה"ב, ועל־ידי פתרונות תחבורה בינלאומיים חדשניים ללקוחותינו, במיוחד באיקומרס".

בתי מלון במצרים

בנסארד מיוצגת בישראל על־ידי IBL, זרוע לחברת השילוח הבינלאומית, והיא פועלת בפריסה ארצית בשלושה מוקדי פעילות מרכזיים - חיפה, אשדוד ונתב"ג.

לחברה יש נציגויות בכל רחבי העולם, והיא פועלת בכ־120 סניפים ב־40 מדינות, ביניהן צרפת, ספרד, איטליה, טורקיה, סין, הודו ומרוקו. בין לקוחותיה ניתן למצוא את טמפו, קוקה־קולה, פרימור, סנו ופקר פלדה וגם את אלקטרה וקרפור.

מלבד כהונתו כמנכ"ל בנסארד, פינטו עצמו נמצא בהנהלת 12 חברות, בעיקר בתחומי השילוח והנדל"ן. אחת החברות בהן הוא שותף היא חברת ההחזקות הפיננסיות PFH, באמצעותה הוא אמור לבצע את ההשקעה בקרפור. באמצעות אותה חברה פינטו ביצע השקעות בשנה האחרונה בבניית בתי מלון בצרפת ובמצרים, שם צפויים להיות מוקמים בשנים הקרובות, לצד בתי המלון, פארק משרדים, יחידות דיור, חנויות, בתי חולים וגם בית ספר.

תרומת אמבולנס לזק"א

הזיקה של פינטו לישראל לא התחילה בקרפור, הוא ביקר במדינה לפחות פעם בעבר בכנס של בנסרד אינטרנשיונל שנערך ב־2019.

לפני כשלושה חודשים, לאחר המתקפה הרצחנית של ארגון הטרור חמאס על הדרום ב־7 באוקטובר, חברת SEKO ופינטו עצמו פרסמו בלינקדאין הודעת תמיכה בישראל. "אנחנו עומדים לצד ישראל. הצוות שלנו מציע את תמיכתנו המלאה ל־65 עמיתינו וכן ללקוחותינו ובני משפחותיהם בישראל בעקבות המתקפה ההרסנית הזו", נכתב. "אנו פועלים לספק עדכון בקרוב מאוד על המצב בשטח ועל ההשפעות הפוטנציאליות על הלקוחות שלנו".

פינטו לא הסתפק בכך, ובהמשך השתתף בתרומת אמבולנס לזק"א ת"א.

סביר להניח כי לא רק אהדה לישראל הובילה את פינטו להחליט להשקיע בקרפור. אלקטרה עצמה פעילה ביותר מ־15 מדינות בארבע יבשות, והיא פועלת בחמישה מגזרים: מוצרי צריכה חשמליים, מגזר קמעונאות חשמל, מגזר ספורט ופנאי, נדל"ן להשקעה וקמעונאות מזון.

בכל אחד מאלה השילוח משחק תפקיד מרכזי. קרפור עצמה מייבאת בקטגוריית המזון כבר כמה אלפי מוצרים מצרפת ומייצאת למספר מדינות ברחבי העולם מוצרי חשמל, ביניהם מערכות חימום. חיזוק הקשר עם איש עסקים העומד בראש אימפריית שילוח, החזקות ונדל"ן להשקעות יתרום לא רק לקרפור, אלא לאלקטרה כולה.