החשד לתיאום מחירים בענף המזון: רשות התחרות פשטה על משרדי סנו

רשות התחרות פשטה היום על משרדי חברת סנו וזימנה לחקירה את אחד העובדים, זאת בהמשך לחקירת פרשת תיאום המחירים נגד ענקיות המזון, בהן ספקיות מזון ורשתות שיווק • בדיווח נכתב כי החקירה מבוצעת בחשד לעבירות על חוק התחרות הכלכלית

מפעל סנו / צילום: שלומי יוסף
מפעל סנו / צילום: שלומי יוסף

כחלק מפרשת תיאום המחירים בענף המזון, רשות התחרות פשטה היום (א') על משרדי חברת סנו  וזימנה לחקירה את אחד העובדים - כך דיווחה החברה לבורסה. זאת בהמשך לחקירת הרשות בפרשת תיאום המחירים נגד ענקיות המזון, בהן ספקיות מזון ורשתות שיווק. בדיווח נכתב כי החקירה מבוצעת בחשד לעבירות על חוק התחרות הכלכלית. החברה ציינה כי אין בידיה מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה. 

תא"ל במיל אבריאל בר-יוסף העלים הכנסות משכירות בהיקף כמיליון שקל, ושילם כופר
כך הפך מבקר המדינה לגוף עם תקציב אדיר ומעט השפעה

רשות התחרות אומנם סיימה את החקירות בקיץ, אולם עדיין מתבצעות השלמות חקירה. כחלק מהן, נחקר גם מנכ"ל יפאורה במשרדי הרשות בשבוע שעבר. קודם לכן זימנה רשות התחרות לשימוע טרם הגשת כתב אישום את חברת ויליפוד ואת יושב-הראש צביקה ויליגר בגין עבירת ניסיון להסדר כובל. על-פי מכתבי השימוע, חברת ויליפוד אותתה למתחרותיה כי היא מעוניינת ומוכנה להעלות מחיר, וניסתה להגיע עמן להסדר כובל על העלאת מחירים.

רשות התחרות פתחה בחקירה נגד חברות ובכירים במשק כבר לפני שנתיים, בחשד לתיאום מחירים ולהסדרים כובלים. בנובמבר 2021 פשטו חוקרי הרשות על משרדי שופרסל ושטראוס וחקרו בכירים בשתי החברות. בהמשך נחקרו שורת בכירים, ביניהם מנכ"ל שופרסל דאז, איציק אברכהן; מנכ"ל שטראוס דאז, גיורא בר-דעה; רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה; ומנכ"לי הרשתות ויקטורי, יוחננוף ואושר עד. בגזרת ספקיות המזון נחקרו דיפלומט, ויליגר ויוניליוור.

החקירה ברשות הופרדה לשתי חקירות - אחת נערכה בחשד לתיאום בין ספקיות מזון שהתבטאו על העלאות מחירים, והחקירה השנייה נערכה נגד רשתות השיווק בחשד לתיאום העלאות מחירים. ביוני 2023 סיימה הרשות את החקירה בפרשה הגדולה של תיאום המחירים נגד ספקיות מזון. כחודשיים לפני כן הסתיימה גם החקירה נגד רשתות השיווק שנחקרו בפרשה, והתיק הועבר לקבלת החלטה. 

*** חזקת החפות: יודגש כי כלל הנחקרים הם בגדר חשודים בלבד, לא הוגש נגדם כתב אישום, ועומדת להם חזקת החפות.