30 שנה אחרי שהוקמה: המניה שהפכה לסנסציה החדשה של וול סטריט

חברת סופר מיקרו קומפיוטר, שמציעה את התשתיות הנחוצות לטכנולוגיות בינה מלאכותית לא מפסיקה לטפס בוול סטריט ורק מתחילת השנה עלתה ב-300% • השבוע היא נכנסה למדד S&P 500, מה שצפוי להגביר את הביקוש למניה • אבל המתחרות עלולות לאיים על האופוריה

בנייני סופר מיקרו בקליפורניה / צילום: Shutterstock
בנייני סופר מיקרו בקליפורניה / צילום: Shutterstock

עד לא מזמן חברת סופר מיקרו קומפיוטר  (SMCI) הייתה חברה אנונימית מקליפורניה שמתמקדת בפיתוח ומתן פתרונות מחשוב למרכזי נתונים, מחשוב ענן, ומחשבי על. אבל לאחרונה היא הולכת ומתהווה בתור סנסציה בוול סטריט.

מתחברות לטרנד הגלובלי: מה מקפיץ שורה של מניות הייטק קטנות בת"א
ניתוח | תשואה של 85% בשנה: כך תיחשפו לטרנד שמדהים את וול סטריט

השרתים, ותשתיות החומרה שהיא מספקת הפכו לכלי הכרחי עבור טכנולוגיות AI ובפרט המעבדים של המלכה הבלתי מעורערת של וול סטריט - אנבידיה. למעשה, כמעט כל מי שרוכש את הטכנולוגיות של אנבידיה, נדרש גם לכלים של SMCI. כך, שנכון להיום (ד'), בתוך שנה אחת בלבד מניית החברה זינקה במעל ל-1000% (1062%), ומתחילת השנה בלא פחות מ-300%.

סופר מיקרו קומפיוטר היא חברה אמריקאית שמפתחת שרתים ייחודיים ליישומי AI ולמעשה המעבדים המהפכניים של אינבדיה ו-AMD יודעים לעבוד איתה בצורה אופטימלית כדי להפעיל בצורה הכי טובה את יישומי ה-AI שדורשים כוח מחשובי גדול מאוד", מסביר רו"ח ליאור שחר, שותף וראש מגזר הייטק ב-BDO. "כך נוצר מצב של חברות שלמעשה מפתחות מוצר משלים לכוכבות הגדולות וזאת כדי לנצל עד תום את יכולות המעבדים ורוכבות על הגל של הכוכבות הגדולות. מבחינת אחוזי תשואת המנייה הרי שבשנה האחרונה היא הכוכבת האמיתית של וול סטריט".

כיום, חברות שמשתמשות בכלים המונעים בינה מלאכותית ובשבבי AI, שדורשים כוח מחשוב רב, נדרשות להשתמש במדפי שרתים שיפעילו את השבבים החדשים שלהם במהירות, בבטחה וביעילות. סופר מיקרו קומפיוטר מייצרת את אותם שרתים ותשתיות חומרה שמקלים ומייעלים פריסה של מודלים של AI. לצד זאת, טכנולוגיית הקירור של החברה מייעלת עבור חברות ענק שמנהלות מרכזי נתונים בשל יכולתה להגביר ולייעל את ביצועי שבב AI.

 

לא רק טרנד: הזינוק מבוסס ביצועים

הפריחה הגדולה של SMCI מתרחשת יותר מ-30 שנה אחרי הקמתה. למעשה, במשך שנים היא לא משכה יותר מידי תשומת לב ובכלל הפעילות המרכזית שלה הייתה ייצור לוחות אם למחשבים. אבל המנכ"ל והמייסד צ'ארלס ליאנג מאז ומעולם היה אופטימי. "הגעתי לקליפורניה כדי לייצר מוצרים באיכות גבוהה יותר מחברות טכנולוגיה אחרות", אמר ליאנג בראיון לפני שנה לאתר investors. "אנחנו מעצבים מוצרים טובים יותר עם ביצועים טובים יותר".

בזמנו, הוא הכריז כי "אנחנו שואפים להכפיל את ההכנסות בקרוב מאוד", וחזה כי "המחר שלנו הרבה יותר גדול מהיום". אבל ספק אם גם הוא האמין עד כמה. בשנתיים האחרונות, בחסות מהפכת ה-AI, מניית SMCI זינקה ביותר מ-2,400% ושווי השוק של החברה טיפס מקרוב ל-4.5 מיליארד דולר בסוף שנת 2022 לכ-60 מיליארד דולר בסיום המסחר בוול סטריט ביום שני.

ליאור שחר מ-BDO מדגיש כי להערכתו לא מדובר בעוד הייפ בלתי מוצדק: "לסופר מיקרו קומפיוטר יש כבר כמה שנים עלייה דו ספרתית בהכנסות וברווח הנקי עם תחזית אנלסיטים של המשך צמיחה חדה גם בשנים הקרובות. נתונים פיננסים כגון יחס רווח לחוב ויחס רווח להון נראים טובים אף הם. גם אם נשווה אותה לכוכבות האחרות בתחום כגון אנבדיה אזי מכפיל הרווח (שווי החברה חלקי הרווחים) הנוכחי הינו כ-70 והצפוי (כלומר, בשקלול הרווחים החזויים) הינו כ-30 בלבד, יותר נמוך מאנבידיה ואף ממכפיל הרווח הצפוי של ענקיות כמו מיקרוסופט כך שהאנליסטים בוול סטריט אופטימיים".

הביקוש למוצרים של SMCI, לפי הדוחות האחרונים של החברה, ממשיך לגדול. כך למשל, ברבעון שהסתיים בדצמבר דיווחה החברה כי יותר ממחצית מההכנסות שלה מגיעות ממכירת פתרונות לשרתי AI. ברבעון האחרון ההכנסות של החברה עמדו על 3.66 מיליארד דולר, גידול של כ-100% בהשוואה לרבעון המקביל. במבט קדימה, החברה צופה הכנסות של 3.9 מיליארד דולר ברבעון שיסתיים במרץ 2024 והיא הקפיצה את תחזית ההכנסות שלה לשנה הקרובה: במקום צפי ל‏-10 מיליארד דולר הכנסות - שעדיין גבוה משמעותית מהשנה שעברה - צפי ל-14.5 מיליארד דולר. במבט רחוק יותר, סופר מיקרו מעריכה כי תמשיך להגדיל את יכולת הייצור שלה וצופה כי סך ההכנסות השנתיות שלה יגיעו ל-25 מיליארד דולר בשנת 2026.

שוק שרתי ה-AI מתקרב לנקודת רתיחה?

התוצאות המרשימות והטיסה של המניה קנו ל-SMCI כרטיס כניסה למדד המוביל בוול סטריט - S&P 500. הכניסה למדד היא לא רק הישג תדמיתי כמובן. משמעותה היא שכל הקרנות שעוקבות אחרי המדד הפופולרי, יידרשו כעת לקנות מניות של SMCI, מה שצפוי להגדיל את הביקושים למניה.

עם זאת, ליאור שחר מזהיר: "יש לשם לב לתנודתיות המאוד חדה במחיר המנייה ולעלייה שכבר עשתה המניה בשנה האחרונה. בנוסף יש לשם לב לתלות של סופר מיקרו קומפיוטר במספר קטן של לקוחות יחסית כגון מטא ואחרות".

המתחרה שהולכת ומתחזקת מעבר לפינה

אניה גימן, מנהלת דסק מניות חו"ל בלידר שוקי הון מתריעה מפני אופוריה: "סופר מיקרו קומפיוטר למעשה תלויה באנבידיה ואת הביצועים המרשימים שהיא הציגה אפשר לזקוף לזכותה. למעשה, מדובר בחברה שבסופו של דבר מייצרת מארז לדאטה סנטר, שעושה שימוש בבינה מלאכותית. כך שהחברה עושה שימוש בשבבים של אנבידיה ולמעשה 'רוכבת' על ההצלחה שלה". עוד מציינת אניה כי לסופר מיקרו ישנן מתחרות נוספות שמאיימות על ביצועי המניה כמו DELL, שכבר זינקה בכמעט 63% מתחילת השנה, ו-HP, וסיסקו שאומנם כרגע פחות דומיננטיות בתחום מארזי הדאטה סנטר אך להערכת גימן, "סביר שבקרוב נראה גם את הפעילות שלהן משתלבת בתחום".

גם שחר מעריך שבקרוב התחרות תעלה מדרגה בזירה של SMCI "סופר מיקרו היא לא היחידה בתחום השרתים ל-AI ו-DELL ו-HP הוותיקות נושפות בעורפה. הם אומנם נחשבות לפחות חדשניות ומראות צמיחה מואטת מסופר קומפיוטר אך רק לפני שבוע חברת DELL פרסמה תוצאות חזקות והעניקה תחזיות אופטימיות לעתיד, מה שמראה כי סקטור השרתים ל-AI עדיין בתחילת הדרך. בתגובה קפצה מניית DELL ב-30% ביום. מהפכת ה-AI ממשיכה לייצר לנו כוכבות ללא הפסקה אך נראה כי השפעתה בפועל על רווחי החברות בתחום היא ממשית ומתבצעת מול עיננו".